Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi moc štědří nejsou, na charitu přispívá jen každý pátý

Skoro miliardu a půl ročně věnují lidé na charitu. Firmy pak další 2,2 miliardy korun. To jsou hodnoty, které se odepisují z daní a jež monitoruje ministerstvo financí. Skutečné číslo je mnohem vyšší. Chybějí totiž částky, které lidé naházeli za celý rok do kasiček na ulicích nebo poslali formou dárcovských SMS.
Na Čechy zřejmě dolehla ekonomická krize. Podle průzkumu si mnoho z nich charitu prostě nemůže dovolit - uvádí to 33 procent dotazovaných. Ilustrační snímek

Na Čechy zřejmě dolehla ekonomická krize. Podle průzkumu si mnoho z nich charitu prostě nemůže dovolit - uvádí to 33 procent dotazovaných. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi nejvíce pomáhají obětem katastrof a strádajícím dětem. Ve srovnání se zahraničím však moc štědří nejsou. Na charitativní účely v tuzemsku přispívá zhruba každý pátý člověk. Vyplynulo to z průzkumu společnosti GfK Czech Republic. Ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy je to však slabé. Tam přispívá na dobročinnost 36 procent lidí.

Na Čechy zřejmě dolehla ekonomická krize. Podle průzkumu si mnoho z nich charitu prostě nemůže dovolit – uvedlo to 33 procent dotazovaných.

"I letos cítí lidé v Česku dopady krize. Ačkoliv nám přibylo 1 200 nových dárců, podporu ukončilo téměř 500 lidí. Důvody jsou různé, k nejčastějším patří právě ekonomické těžkosti spojené se ztrátou práce," říká Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni a dodává, že polovina vybraných peněz jde na humanitární pomoc ve světě, čtvrtina na podporu politicky pronásledovaných v totalitních režimech a čtvrtina na rozvoj organizace.

Soutěže podporují filantropii firem

Podobné je to i u podniků. Výše příspěvků na charitu rok od roku klesá. V roce 2007 darovaly firmy přes 2,5 miliardy korun, v každém následujícím roce to bylo už o sto milionů méně. Zájem o dobročinnost je nejvyšší na konci roku. "Společnosti už mají jasno, jak vysokou sumu mohou na dobročinné účely věnovat. Samozřejmě, že rozhodují předběžné hospodářské výsledky, možnost odpočtu hodnoty daru od daňového základu, ale i vánoční atmosféra," říká Darina Miklovičová za nadační fond dětské onkologie Krtek, který podporuje práci lékařů a zdravotníků Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno.

Každý rok přibude na účet tohoto konta necelého půl milionu korun. Za to už může odjet 50 dětí na ozdravný zimní tábor, zajistí se roční provoz ubytovny pro děti a jejich rodiče či se nakoupí monitory vitálních funkcí pro kliniku.

V oblasti filantropie firem se pořádají každoroční soutěže. Oceňují se nejštědřejší dárci. A sumy jsou vysoké. Například 61 milionů korun věnovala Česká spořitelna na projekty pomoci seniorům, na boj s drogovou závislostí, na vzdělávání (zejména finanční) a také na projekty v oblasti udržitelného rozvoje. Za to získala cenu nejštědřejší banka v ČR v soutěži Top odpovědná firma 2011.

Kde pomoci

Tipy na vánoční sbírky a charitativní akce

Projekty UNICEF
Africkým dětem můžete pomoci tím, že jim například za 1 300 korun koupíte terapeutickou výživu. Má vysoký podíl proteinů a je určená dětem strádajícím akutní podvýživou. Dar si mohou fyzické osoby odečíst z daní.

Přispět české nadaci Dětský mozek a sdružení DebRa, které pomáhají lidem s nemocí motýlích křídel, lze také na vánoční akci Pečení pro děti. Uskuteční se v pražské pasáži Myslbek 3. a 17. prosince od 10 do 16 hodin. Známé osobnosti upečou sladké či slané dobroty a lidé si je mohou koupit za libovolný příspěvek vhozený do kasičky.
www.unicef.cz

Tříkrálová sbírka
Do ulic vyjdou Kašpar, Melichar a Baltazar 6. ledna, ale i v následujících lednových dnech, a lidé mají možnost přispět na největší dobrovolnickou sbírku u nás, kterou pořádá každoročně Charita. Vybrané peníze jdou na pomoc lidem v nouzi, osamělým seniorům, matkám s dětmi v tísni, bezdomovcům, obětem živelních pohrom...

Menší část peněz jde také na humanitární a rozvojovou pomoc do zahraničí.

Přispět lze i formou SMS zprávy v hodnotě 30 korun.
www.trikralovasbirka.cz

World Community Grid
Pomoci dobré věci můžete i volnou kapacitou svého počítače. Prostřednictvím tohoto projektu dáte vánoční dárek vědeckým pracovníkům. Ti mají jedinečnou příležitost využívat zdarma výpočetní výkon na úrovni 15. nejvýkonnějšího superpočítače světa, který by pro ně za jiných okolností nebyl dostupný. To jim pomáhá urychlit významné výzkumy, například ty, které vyvíjejí léky proti AIDS nebo horečce dengue.
www.darujspravne.cz

Člověk v tísni
Co třeba koupit kozu za 900 korun, respektive certifikát, že jednu kozu dostane rodina někde v Africe nebo na Šrí Lance a pomůže jí k lepšímu životu? Můžete ho dát někomu jako dárek. Nebo pošlete 450 korun na fotbalový míč pro kluky z Haiti, který jim udělá obrovskou radost.
www.skutecnydarek.cz

K štědrým firemním dárcům patří i společnost KPMG, zabývající se auditem a poradenstvím. Letos darovala přes šest milionů korun – na pomoc seniorům, handicapovaným, na ekologii a především na vzdělávání lidí z neziskových organizací v projektu Rok společně – Krok dopředu. Oproti loňsku je to o necelé tři miliony korun méně. Podle Kláry Tiché z KPMG však firma žádný z dobročinných projektů nezrušila. Jen některé dlouhodobé poradenské služby, jež zaměstnanci firmy poskytovali v neziskovém sektoru, skončily.

Podle Rosy Šimberské ze společnosti UNICEF je ekonomická krize v dárcovství stále znát. "Lidé i firmy pečlivěji vybírají, komu své příspěvky svěří, a zajímají se o to, jak konkrétně bude jejich dar využit a kolik se skutečně dostane k potřebným," říká Rosa Šiberská a dodává: "Z částky, kterou dárce pro UNICEF věnuje, jde 2,8 procenta na management a administrativu, dalších 4,8 procenta na podporu programů, ale i na náklady typu ostraha skladů, kontrola, monitoring. Na přímou pomoc putuje 92,4 procenta z daru."

Transparentní projekty mají šanci

Nejenom krize je důvodem, proč jsou lidé v dávání peněz na dobročinné účely opatrnější. "Mnoho z nich bylo oklamáno – jejich peníze nešly tam, kam je poslali. Není proto divu, že nyní potřebují mít jistotu, že dary putují opravdu na dobrou věc a nebudou zneužity," říká Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců, které přišlo s projektem Darujsprávně.cz, jenž se angažuje za zpřehlednění veřejných sbírek.

"Nabízíme transparentní a prověřené projekty," tvrdí Klára Šplíchalová, podle níž se chystají i legislativní změny. V parlamentu je právě novela zákona o veřejných sbírkách. Má posílit průhlednost – bude nutné evidovat sbírkové předměty, odstraní se zbytečná administrativa a jasně se stanoví sankce za porušení zákona.

Podle Šplíchalové lidé nejraději pomáhají obětem humanitárních katastrof a strádajícím dětem. Nejčastěji k tomu využívají dárcovské SMS. Zatím nejúspěšnější sbírkou byla ta na odstranění následků řádění tsunami v Asii před šesti lety. Posláno bylo 1,6 milionu DMS, vybralo se přes 44 milionů korun.

  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...