Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na dovolené nepracujte!

  10:00aktualizováno  10:00
Berete si během dovolené kvůli práci notebook i na pláž? Nebo na chatce v horách zuříte, že vám nedostatek signálu brání být alespoň telefonicky na pracovní poradě? Pak si koledujete o neurózu, vředy nebo taky o infarkt.

Sám fakt, že máte dovolenou, ještě neznamená, že si odpočinete. "No jasně, bez tebe by se v práci všechno zhroutilo!" křičí na svého přítele slečna v plavkách na pláži v Makarské v Chorvatsku. Trhá mu přitom z ruky notebook, s nímž se muž před chvíli usadil pod slunečník. Byť slunce praží ostošest, vztah mezi těmi dvěma se ocitl na bodu mrazu.

Možná, že dotyčný k práci od své drahé polovičky utíká. Pak by si s ní měl promluvit. Ale pokud má opravdu strach, že se v jeho nepřítomnosti v práci něco hrozného stane, zhorší to nejen vztah s partnerkou, ale i jeho výkonnost v následujících měsících.

Zapomeňte na práci i na nudu

NENECHTE SI UJÍT
čas
Kdy je nejlepší čas investovat do fondů?
Pokud je investor rozhodnut z různých důvodů dát přednost investicím do fondů před investicemi do jednotlivých titulů, jak pozná, kdy je správný čas?

internet
Proč hledat práci na internetu
S nabídkou pracovních míst se na internetu roztrhl pytel a kdo hledá jinde, není dostatečně „in“. Proč ale hledat práci zrovna na internetu?


Kemp
Kempy: staré zvyky trvají
Redaktoři MF DNES navštívili v polovině června 12 z dvaceti nejoblíbenějších českých tábořišť. Co zijstili? Jaké služby naše kempy nabízejí, za jakou cenu a za jakých podmínek?

Existují lidé, kteří si dovolenou nedopřejí třeba dva roky. Někteří podnikatelé se bez ní obejdou, nebo musí obejít úplně. Ať jsou možnosti volna u každého jakékoli, měl by si ho umět užít. A zapomenout třeba na mobil, který se stává prokletím dovolené téměř všech Evropanů. V Polsku, Maďarsku a Česku ho nechává doma jen 20 procent zaměstnanců. Výjimku mezi Evropany tvoří Nizozemci a potom Němci, jinak pokládaní za pracovitý národ.

Z ankety na serveru jobs.cz vyplynulo, že 60 procent lidí na dovolené na práci myslí, někteří dokonce každý den. To je chyba. Zatímco fyzickou únavu člověk pocítí brzy, ta duševní, navíc posilovaná neustálým přemýšlením o práci, se ozve později. "Duševní přetížení může vést k pocitu vyhaslosti, neurózám, až třeba k vysokému krevnímu tlaku, vředovému onemocnění žaludku či infarktu," varuje psycholog Karel Havlík z Centra psychologie práce pro jihozápadní Čechy.

I těm, kteří opravdu musí být k zastižení na telefonu, radí, aby se jinak věnovali aktivní činnosti. "Když budete ležet u moře, myšlenek na práci se nezbavíte. Je třeba se zabavit třeba sportem, procházkou do přírody, návštěvou památek, činnostmi, o nichž víte, že vás zaujmou a přivedou na jiné myšlenky," dodává psycholog Havlík.
I když někdo tráví dovolenou doma, je třeba nastavit jiný režim, než který tam běžně má. Není nad to se ve vlastním bytě chovat jako v pronajatém apartmá a objevovat krásy okolí bydliště. Řada lidí sice už byla v Chorvatsku či v Egyptě, ale o památkách do padesáti kilometrů od domu nemá ani tušení.

Myšlenky, které nelze zapudit

V některých firmách se špitá, že odjet na delší dovolenou je riskantní. Během absence pracovníka totiž šéf zjistí, že se sice může dočasný zástupce strhat, ale v podstatě zvládne i kolegovu práci. Po návratu z dovolené se pak někteří lidé dočkají výpovědi pro nadbytečnost.

"Pokud firma krachuje a víte, že během dovolené můžete přijít o místo, vyřiďte si tuto záležitost ještě před odjezdem a dovolenou si užijte jako čas k nabrání síly na hledání nové práce," radí Karel Havlík.

A co dělat, když máte ohledně ztráty místa jen tušení? Asi málokterého šéfa napadne zalhat, když se pár dní před odjezdem na dovolenou třeba i v žertu zeptáte, co po svém návratu a načerpání síly můžete dělat lépe nebo jestli vás čeká od podzimu něco nového.

Návrat z dovolené - deprese

Jakmile se lidé vrátí z dovolené do práce, pociťují smutek a stres. "Může za to přechod do pracovního tempa, kterému odvykli a které nyní vyžaduje větší koncentraci. Obvykle si člověk znovu zvykne tak za polovinu času z celkové dovolené, ale je to individuální," říká psycholog Vladimír Täubner.

Kdo však tráví dovolenou činorodě, zaběhne se do pracovních povinností daleko snáze. Ten, kdo ví, že jej po návratu do práce přepadá smutek, by se měl vrátit o den dva dříve a zvyknout si nejdříve na běžné domácí povinnosti.


Dovolená bez myšlenek na práci

* Před odjezdem se dohodněte s nadřízeným, co můžete udělat dopředu a co zvládne někdo jiný. Vysvětlete kolegovi, který vás zastoupí, co vše je třeba udělat a jak - nebude vás pak vyrušovat telefonáty.

* Napište si na papírek, co budete muset udělat hned po příjezdu z dovolené. Papírek dejte na viditelné místo a sdělení na něm vymažte z hlavy.

* Pokud nemusíte být v kontaktu s pracovištěm, užívejte si dovolenou aktivně bez nudy (předpokládá to ale dobré naplánování programu na dovolené).

* Pokud musíte být v kontaktu s pracovištěm - dohodněte si stanovený termín (nejlépe hned ráno), kdy budete na příjmu. Pak vypněte mobil... a děj se vůle boží.

Jak často na dovolené myslíte na svou práci?(%)

Jen zpočátku 9
Občas 28
Každý den 23
Vůbec na ni nemyslím 40
Hlasovalo 144 lidí.
Zdroj: www.jobs.cz


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz