Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na energiích můžete ušetřit tisíce korun. Stačí dodržovat osvědčené rady

aktualizováno 
Ceny elektřiny zdražují letos o více než 4,5 procenta. Ušetřit nemalé peníze můžete změnou dodavatele energií, ale i změnou svého chování. Jde to často i bez velkých vstupních nákladů. Některá osvědčená doporučení jsou snadná, stačí odbourat zaběhané návyky a utužit nové. Úspora je přitom okamžitá.
Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na deset korun

Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na deset korun | foto: Profimedia.cz

Udělejte malou inventuru činností v domácnosti, určitě najdete rezervy. Pár stokorun tak mohou ušetřit i lidé, kteří odebírají teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů, tedy ti, kteří si svého dodavatele tepla svobodně vybrat nemohou.

True

 • Troubu předehřívejte, jen pokud je to nutné, během pečení ji zbytečně neotevírejte, výhodou je tak trouba s prosklenými dvířky. Jídlo před pečením raději rozmrazte, zkrátíte dobu pečení. Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na 10 korun.

 • Myčka na nádobí ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou ušetří. Zapínejte ji však, až bude plná. Umytí osmi sad čtyřikrát týdně vyjde na 800 až 1 100 korun za rok, jedno umytí při 60 stupních stojí přibližně pět korun. Pokud možno nepoužívejte předmývací programy, ale automatické a bio. Pravidelně čistěte sítko odtokové vody.

 • Lednice i mrazák fungují nejúsporněji, když jsou v chladné místnosti. S každým stupněm nad 20 narůstá jejich spotřeba o pět procent. Když už je máte v kuchyni, dbejte na to, aby nestály v blízkosti trouby, radiátorů ani pračky. Přístroj by neměl být ani příliš blízko u stěny. Udržujte v lednici pořádek, nemusíte v ní pak dlouze hledat a dveře nebudou zbytečně otevřené. Pro obyčejný provoz stačí, aby lednice chladila na pět stupňů, při teplotě tři stupně Celsia roste její spotřeba o 15 procent. Pravidelně kontrolujte těsnění ve dvířkách a odmrazujte mrazák, námraza vyšší než tři milimetry zvyšuje spotřebu proudu až o 75 procent. Do lednice nedávejte teplé jídlo. Chladničky a mrazničky s energetickým štítkem A+ mají o čtvrtinu nižší spotřebu energie než třídy A.

 • Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Uvaření litru vody stojí přibližně 50 haléřů. Za rok zaplatíte při ohřátí tří litrů vody denně celkově 548 korun. Pravidelně odstraňujte vodní kámen, v zanesené konvici se voda k varu dostane za delší dobu.

 • Jídlo ohřívejte raději v mikrovlnce než v troubě nebo na plotně, má menší spotřebu energie. Ohřátí jídla na elektrické plotýnce vyjde na 1,60 koruny. U jídel s delší dobou varu používejte papiňák, ušetříte až 40 procent elektřiny. Vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o polovinu. Velikost dna nádoby na vaření by měla odpovídat velikosti plotýnky nebo plynového hořáku. Ušetřit můžete až 20 procent nákladů. Hrnce s vybouleným dnem vyhoďte, zvyšují spotřebu energie až o třetinu. Používejte nádobí, které dobře vede teplo, například nerezové nebo se zesíleným dnem. Využívejte zbytkové teplo elektrických plotýnek na dovaření.

 • Teplotu na bojleru nebo na průtokovém ohřívači nastavte na co nejnižší a už ji nemíchejte se studenou vodou. Přístroj umístěte co nejblíže odběrnému místu. Potrubí mezi ohřívačem a baterií tepelně izolujte. Snížení teploty ze 70 na 55 stupňů Celsia ušetří až 1 000 korun ročně. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale ve dřezu a pak je opláchněte, ušetříte nejenom energii na ohřátí vody, ale i vodu samu.

True

 • V obýváku a dětském pokoji udržujte teplotu 20 stupňů Celsia, v ložnici stačí 18 stupňů. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až šest procent energie. Pocit tepla ovlivňuje i vlhkost vzduchu, při vlhkosti 40 až 50 procent stačí místnost vytopit na teplotu o dva až tři stupně nižší.

 • Používejte úsporné žárovky nebo zářivky, ušetříte až 80 procent elektřiny při stejné hladině osvětlení. Například výměnou 100wattové žárovky za 23wattovou úsporku ušetříte při každodenním čtyřhodinovém svícení za 10 let až 4 200 korun. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení, třeba v koupelně, spižírně nebo na toaletě.

 • Na radiátorech nesušte prádlo ani na ně nic nepokládejte, závěsy by měly zakrývat jen okna, ne topení. Nezakrývejte těleso nábytkem ani dekoracemi, nemělo by být ani zaprášené, ušetříte až desetinu tepla. Tělesa odvzdušňujte minimálně každé tři měsíce, zvýšit účinnost topení pomohou i reflexní fólie umístěné za tělesy, použít jde i alobal.

 • Pořiďte si pokojový programovatelný termostat, nebo ještě lépe termostatické hlavice na každý radiátor. V kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se tak dá ušetřit až 20 procent tepla.

 • Pokud si pořizujete plynový kotel, zvažte koupi kondenzačního, vyplatí se to. Tyto kotle jsou sice dražší, ale výkonnější - sníží spotřebu plynu o 25 až 40 procent a návratnost investice je okolo čtyř let. Pravidelně jednou ročně si nechte provést kontrolu seřízení plynových spotřebičů. Úsporně pracuje pouze kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený.

 • Únik tepla snížíte okenními fóliemi nebo okenicemi. Větrejte krátce a intenzivně, na noc zatahujte závěsy nebo žaluzie. Průvanu zamezíte použitím kvalitního těsnění, to sníží únik tepla až o polovinu, obdobně to platí také pro dveře. Zavírejte dveře do chladnějších místností.

 • Televizi i ostatní přístroje vypínejte ze zdi, spotřebovávají proud i v pohotovostním režimu stand-by, starší spotřebiče i 20 wattů za hodinu. Není to sice moc, ale za rok se to pěkně nasčítá, skoro 900 korun. Použít můžete prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Využívejte program "sleep", se kterým se televize i hi-fi v určený čas vypnou samy.

 • Omezte přehrávání DVD a CD na stolním počítači, na přehrávači to vyjde přibližně na pětinu. Máte-li na výběr, zvolte notebook, je úspornější. Zatímco stolní počítač má i s monitorem spotřebu 140 wattů za hodinu, notebook spotřebuje sotva čtvrtinu. Při denním dvouhodinovém používání počítače tak můžete za rok ušetřit 365 korun.

True

 • Perte jen plnou pračku, s dobrým práškem můžete zvolit nižší teplotu. Když snížíte teplotu na 40 stupňů Celsia, ušetříte polovinu energie, u jednoho praní až pět korun. Zbytečně prádlo nepředpírejte ani nevyvářejte.

 • Velmi náročné na spotřebu jsou sušičky prádla, tou nejlepší sušičkou je slunce a vítr. Jestliže máte víc prádla, druhou várku do sušičky naložte hned, jak skončí první cyklus. Buben se na provozní teplotu ohřeje rychleji. Dejte přednost samostatné sušičce s bubnem na pět kilo prádla, moderní typy mají nejnižší spotřebu, pravidelně čistěte vzduchový filtr.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz