Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na energiích můžete ušetřit tisíce korun. Stačí dodržovat osvědčené rady

aktualizováno 
Ceny elektřiny zdražují letos o více než 4,5 procenta. Ušetřit nemalé peníze můžete změnou dodavatele energií, ale i změnou svého chování. Jde to často i bez velkých vstupních nákladů. Některá osvědčená doporučení jsou snadná, stačí odbourat zaběhané návyky a utužit nové. Úspora je přitom okamžitá.
Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na deset korun

Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na deset korun | foto: Profimedia.cz

Udělejte malou inventuru činností v domácnosti, určitě najdete rezervy. Pár stokorun tak mohou ušetřit i lidé, kteří odebírají teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů, tedy ti, kteří si svého dodavatele tepla svobodně vybrat nemohou.

True

 • Troubu předehřívejte, jen pokud je to nutné, během pečení ji zbytečně neotevírejte, výhodou je tak trouba s prosklenými dvířky. Jídlo před pečením raději rozmrazte, zkrátíte dobu pečení. Hodina pečení při 180 stupních vyjde přibližně na 10 korun.

 • Myčka na nádobí ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou ušetří. Zapínejte ji však, až bude plná. Umytí osmi sad čtyřikrát týdně vyjde na 800 až 1 100 korun za rok, jedno umytí při 60 stupních stojí přibližně pět korun. Pokud možno nepoužívejte předmývací programy, ale automatické a bio. Pravidelně čistěte sítko odtokové vody.

 • Lednice i mrazák fungují nejúsporněji, když jsou v chladné místnosti. S každým stupněm nad 20 narůstá jejich spotřeba o pět procent. Když už je máte v kuchyni, dbejte na to, aby nestály v blízkosti trouby, radiátorů ani pračky. Přístroj by neměl být ani příliš blízko u stěny. Udržujte v lednici pořádek, nemusíte v ní pak dlouze hledat a dveře nebudou zbytečně otevřené. Pro obyčejný provoz stačí, aby lednice chladila na pět stupňů, při teplotě tři stupně Celsia roste její spotřeba o 15 procent. Pravidelně kontrolujte těsnění ve dvířkách a odmrazujte mrazák, námraza vyšší než tři milimetry zvyšuje spotřebu proudu až o 75 procent. Do lednice nedávejte teplé jídlo. Chladničky a mrazničky s energetickým štítkem A+ mají o čtvrtinu nižší spotřebu energie než třídy A.

 • Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Uvaření litru vody stojí přibližně 50 haléřů. Za rok zaplatíte při ohřátí tří litrů vody denně celkově 548 korun. Pravidelně odstraňujte vodní kámen, v zanesené konvici se voda k varu dostane za delší dobu.

 • Jídlo ohřívejte raději v mikrovlnce než v troubě nebo na plotně, má menší spotřebu energie. Ohřátí jídla na elektrické plotýnce vyjde na 1,60 koruny. U jídel s delší dobou varu používejte papiňák, ušetříte až 40 procent elektřiny. Vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o polovinu. Velikost dna nádoby na vaření by měla odpovídat velikosti plotýnky nebo plynového hořáku. Ušetřit můžete až 20 procent nákladů. Hrnce s vybouleným dnem vyhoďte, zvyšují spotřebu energie až o třetinu. Používejte nádobí, které dobře vede teplo, například nerezové nebo se zesíleným dnem. Využívejte zbytkové teplo elektrických plotýnek na dovaření.

 • Teplotu na bojleru nebo na průtokovém ohřívači nastavte na co nejnižší a už ji nemíchejte se studenou vodou. Přístroj umístěte co nejblíže odběrnému místu. Potrubí mezi ohřívačem a baterií tepelně izolujte. Snížení teploty ze 70 na 55 stupňů Celsia ušetří až 1 000 korun ročně. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale ve dřezu a pak je opláchněte, ušetříte nejenom energii na ohřátí vody, ale i vodu samu.

True

 • V obýváku a dětském pokoji udržujte teplotu 20 stupňů Celsia, v ložnici stačí 18 stupňů. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až šest procent energie. Pocit tepla ovlivňuje i vlhkost vzduchu, při vlhkosti 40 až 50 procent stačí místnost vytopit na teplotu o dva až tři stupně nižší.

 • Používejte úsporné žárovky nebo zářivky, ušetříte až 80 procent elektřiny při stejné hladině osvětlení. Například výměnou 100wattové žárovky za 23wattovou úsporku ušetříte při každodenním čtyřhodinovém svícení za 10 let až 4 200 korun. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení, třeba v koupelně, spižírně nebo na toaletě.

 • Na radiátorech nesušte prádlo ani na ně nic nepokládejte, závěsy by měly zakrývat jen okna, ne topení. Nezakrývejte těleso nábytkem ani dekoracemi, nemělo by být ani zaprášené, ušetříte až desetinu tepla. Tělesa odvzdušňujte minimálně každé tři měsíce, zvýšit účinnost topení pomohou i reflexní fólie umístěné za tělesy, použít jde i alobal.

 • Pořiďte si pokojový programovatelný termostat, nebo ještě lépe termostatické hlavice na každý radiátor. V kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se tak dá ušetřit až 20 procent tepla.

 • Pokud si pořizujete plynový kotel, zvažte koupi kondenzačního, vyplatí se to. Tyto kotle jsou sice dražší, ale výkonnější - sníží spotřebu plynu o 25 až 40 procent a návratnost investice je okolo čtyř let. Pravidelně jednou ročně si nechte provést kontrolu seřízení plynových spotřebičů. Úsporně pracuje pouze kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený.

 • Únik tepla snížíte okenními fóliemi nebo okenicemi. Větrejte krátce a intenzivně, na noc zatahujte závěsy nebo žaluzie. Průvanu zamezíte použitím kvalitního těsnění, to sníží únik tepla až o polovinu, obdobně to platí také pro dveře. Zavírejte dveře do chladnějších místností.

 • Televizi i ostatní přístroje vypínejte ze zdi, spotřebovávají proud i v pohotovostním režimu stand-by, starší spotřebiče i 20 wattů za hodinu. Není to sice moc, ale za rok se to pěkně nasčítá, skoro 900 korun. Použít můžete prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem. Využívejte program "sleep", se kterým se televize i hi-fi v určený čas vypnou samy.

 • Omezte přehrávání DVD a CD na stolním počítači, na přehrávači to vyjde přibližně na pětinu. Máte-li na výběr, zvolte notebook, je úspornější. Zatímco stolní počítač má i s monitorem spotřebu 140 wattů za hodinu, notebook spotřebuje sotva čtvrtinu. Při denním dvouhodinovém používání počítače tak můžete za rok ušetřit 365 korun.

True

 • Perte jen plnou pračku, s dobrým práškem můžete zvolit nižší teplotu. Když snížíte teplotu na 40 stupňů Celsia, ušetříte polovinu energie, u jednoho praní až pět korun. Zbytečně prádlo nepředpírejte ani nevyvářejte.

 • Velmi náročné na spotřebu jsou sušičky prádla, tou nejlepší sušičkou je slunce a vítr. Jestliže máte víc prádla, druhou várku do sušičky naložte hned, jak skončí první cyklus. Buben se na provozní teplotu ohřeje rychleji. Dejte přednost samostatné sušičce s bubnem na pět kilo prádla, moderní typy mají nejnižší spotřebu, pravidelně čistěte vzduchový filtr.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz