iDNES.cz

Na financování bydlení se ptejte odborníka z ČSOB

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Richard Kotrlík

Chcete vědět, jak se mezi nabídkami jednotlivých bank vyznat? Podle čeho se kromě úrokové sazby řídit? Jak se nenechat napálit nízkým úrokem? Ptejte se Richarda Kotrlíka z ČSOB, který vám poradí v otázkách sjednávání hypotéky, s refinancováním nebo třeba doporučí nejvhodnější postup v případě, že se během splácení úvěru dostanete do úzkých.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hypotéky
Dobry den,
ocekavate v nejblizsich letech vyrazne zjednoduseni systemu u hypotek ? Bydlim v Holandsku, urokove sazby jsou tady velmi transparentni (zadna prekvapeni v prubehu zadosti), pred koupi nemovitosti banky zdarma poskytuji poradenstvi na zaklade udaju klienta, vyrizeni hypoteky trva 6-9 tydnu. mimoradne splatky pred skoncenim fixace jsou do 10% z hodnoty hypoteky za rok zdarma. Pri koupi noveho bydleni neni az tak velky problem ziskat novou hypoteku i kdyz puvodni nemovitost jeste neni prodana a je stale zatizena hypotekou, bezplatny prevod hypoteky na novou nemovitost je samozrejmosti ... a dalsi sluzby, vetsina z nich naprosto bez poplatku. Proc toto nejde i v Cechach ?
Janssen
Richard Kotrlík

Dobrý den, velice Vám děkuji za zajímavé srovnání. Klientům nabízíme dlouhodobou spolupráci a správu jeho financí. Nejen v rámci sjednávání hypoték se v ČSOB snažíme být pro klienta co nejvíce transparentní jak při stanovení úrokových sazeb, tak i poplatcích, které s hypotékou souvisí. Při jednání o hypotéce u nás klient získává propočet s garantovanou úrokovou sazbou včetně seznamu dokumentů, které je potřeba pro hladké zpracování hypotéky dodat a některé dokumenty za klienta automaticky zařizujeme (např. výpis z Katastru nemovitostí). Zároveň klientovi v případě jeho zájmu nabízíme možnost sjednání mimořádných splátek do výše 10 % bez sankce. Klientům se snažíme individuálním přístupem vyjít vstříc jejich požadavkům, nejen co se týká nastavení hypotéky ale i rychlostí zpracování.

Hypotéky
Přeji pěkný den
mám dotaz: mám hypotéku u banky a potřeboval bych ji nějak navýšit, je však tato hypotéka vázána na nemovitost kterou jsem kupoval a částečně rekonstruoval, a rekonstrukce byla dražší než se počítalo. můžu dojít do banky hned nebo musím počkat na konec fixace?a jak poznám že za přepážkou je opravdu specialista a ne lichvář který mi prodá vše a co nejdráž?Moc děkuji za odpověď
Krbek
Krbek Michal
Richard Kotrlík

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nejlepší je oslovit vlastní banku, kde máte vedený původní hypoteční úvěr. I v rámci doby fixace jsou banky schopny u svých klientů tuto situaci vyřešit - buď poskytnutím nové hypotéky na rekonstrukci, nebo refinancováním stávající hypotéky s navýšením o rekonstrukci. Další možností je přechod k jinému peněžnímu ústavu, kde si vyřídíte novou hypotéku, kterou splatíte tu stávající a navýšíte ji o plánovanou rekonstrukci. Tuto variantu doporučuji v případě, že počkáte do stávajícího termínu refixace. Pokud byste této varianty využil nyní, musíte počítat s tím, že původní banka Vám vyčíslí sankci (poplatek) za předčasné splacení hypotéky, která není zanedbatelná.

Hypotéky
Dobrý den.
Jaká je výše provize při sjednání hypotéky? Kdo ji platí, žadatal o hypotéku nebo banka.
Děkuji za informaci.
Juřínek
Richard Kotrlík
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Provize se odvíjí od výše sjednané hypotéky a je součástí obchodního vztahu mezi bankou a hypotečním zprostředkovatelem. Žadatel za sjednání hypotéky provizi nehradí.
Hypotéky
Dobrý den ,
kdy refinancovat hypotéku SVJ . Původní úvěr 100% stavební spoření ve výši 13000000 Děkuji za odpověď.
Štočková
Richard Kotrlík

Dobrý den, ČSOB standardně poskytuje dlouhodobé úvěry, účelově určené na refinancování úvěrů SVJ (tedy Společenství vlastníků jednotek) – nyní navíc za velmi výhodných úrokových podmínek. Obsluhu SVJ provádíme na vybraných pobočkách ČSOB pro firemní klientelu. Pokud byste měla zájem o sjednání informativní schůzky, kontaktujte naši bezplatnou infolinku 800 300 300.

Ostatní
Dobrý den.prosím o radu,zvažuji penzijní připojištění mezi českou spořitelnou a čsob můžete mi poradit? Děkuji
franali@seznam.cz
Richard Kotrlík

Děkujeme Vám za dotaz. Tato poradna se specializuje na otázky související s hypotékami. Na penzijní připojištění ČSOB se můžete informovat na kterékoli pobočce ČSOB, nebo na stránkách www.csob-penze.cz.

Hypotéky
Dobrý den,
mám hypoteční úvěr u Hypoteční banky. Při refixaci a sjednání nové výše měsíční splátky jsem přehlédl poplatek za vedení účtu a pojištění úvěru a zaslal na hypoteční účet pouze částku odpovídající výši nové měsíční splátky. Vznikl tak nedoplatek přibližně 300 Kč. Banka mne obratem a bez jakéhokoliv upozornění zapsala do registru dlužníků a udělila mi pokutu za porušení podmínek.
Považujete takový postup za správný?
Nezříkám se odpovědnosti, byla to má chyba a nepozornost, ale stačilo mne na ni upozornit a neprodleně bych ji napravil, namísto toho mám nyní zbytečný zápis v registru dlužníků.
Děkuji.
Roman Sobotka
Richard Kotrlík

Dobrý den, Hypoteční banka je součástí skupiny ČSOB a pro poskytování hypoték jsou v obou společnostech stejná pravidla. Stejně jako další bankovní instituce působící v České republice je právně zavázána předávat údaje o vývoji splácení poskytovaných úvěrů do úvěrových registrů, a to jak informace o řádném splácení, tak i informace týkající se splácení nedostatečného či úhradě závazků po datu splatnosti.

V současné době si každý klient při zakládání nové smlouvy může odsouhlasit, zda chce být informován (e-mailem, nebo SMS) v případě, že jeho splátka v daném měsíci neproběhla. Zasílání je samozřejmě zdarma. Bez Vašeho souhlasu a žádosti bohužel není možné tuto službu automaticky zřídit. Pokud ji tedy zřízenou nemáte, kontaktujte svou pobočku a požádejte o ni. Můžete se tak v budoucnu vyhnout komplikacím se splácením.

Hypotéky
Lze refinancovat hypotéku, kde je nastavená fixace úroků na celou dobu splácení?
MWV
Richard Kotrlík

Dobrý den, ano, hypotéku s fixací na celou dobu splatnosti lze refinancovat. Hypotéky na celou dobu splatnosti mají obecně vyšší úrokovou sazbu než hypotéky s kratší délkou fixace. Všechny banky mají pro případy předčasného splacení stanovený poplatek za předčasné splacení hypotéky mimo termín změny úrokové sazby, který najdete v jejich sazebníku. Proto doporučuji dobře zvážit, zda se Vám refinancování vyplatí. Informujte se u banky, u které jste si hypotéku pořídil, na konkrétní možnosti.

Hypotéky
Dobrý den,
mám u vás hypotéku a fixace mi končí za rok. Jaké předpokládáte, že budou v tu dobu sazby? Děkuji
Tereza
Richard Kotrlík

Dobrý den, výši úrokových sazeb ovlivňuje několik základních faktorů, mezi které patří vývoj trhu, sazby stanovené Českou národní bankou a cena zdrojů na mezibankovním trhu. Pokud máte fixaci příští rok, tak se dá předpokládat, že sazby budou stále ještě relativně nízké. Pokud si však chcete sazbu pojistit již nyní, není nic jednoduššího než navštívit Vaši pobočku.

Hypotéky
Je možné financovat hypotékou družstevní byt? Pokud ne, jak ideálně zafinancovat nemovitost ve družstevním vlastnictví, pokud nemám dostatečnou výši vlastních prostředků? Děkuji za odpověď.
Lucie
Richard Kotrlík

Dobrý den, koupi družstevního bytu lze hypotékou financovat také. Pokud máte možnost dát bance do zástavy jinou nemovitost s dostatečnou hodnotou, tak lze rovnou využít standardní hypoteční úvěr. Stejné je to i v případě, kdy je družstvo ochotno podepsat zástavní smlouvu pro banku (což však není tak časté) a za předpokladu, že už jsou na Katastru nemovitostí bytové jednotky rozděleny.

V ostatních případech lze využít tzv. předhypoteční úvěr, který se sjednává maximálně na jeden rok s tím, že je zároveň podepsána smlouva o klasickém hypotečním úvěru. Po tuto dobu klient platí u předhypotečního úvěru pouze úroky z vypůjčené částky, přičemž do jednoho roku musí být družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, aby bylo následně možné nemovitost zastavit. U předhypotečního úvěru je však kladen důraz i na vlastní zdroje, které je nutné vložit.

Hypotéky
Mám hypotéku na stávajícím bytě už z poloviny splacenou a potřebuji si pořídit nové větší bydlení pro rodinu. Jakou cestu zvolit? Mám si půjčit 100% na novou a pak teprve byt prodat, finance uložit a při době fixace je uplatit a nebo existuje ještě nějaká jiná možnost?
Tomáš
Richard Kotrlík

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V dnešní době existuje mnoho možností, jak Vaši situaci vyřešit. U nové hypotéky si lze sjednat vložení mimořádné splátky, kdy při prodeji stávajícího bytu můžete část nové hypotéky splatit a nemusíte tak čekat na výročí fixace. Délku fixace je dobré zvolit spíše kratší s ohledem na možnost snížení LTV (poměr úvěru k zástavě), čímž může dojít ke snížení úrokové sazby. Určitě bych Vám doporučil individuální jednání s bankou a úvěrovým specialistou, zda najdete i jinou alternativu a cenově výhodnější řešení s ohledem na Vaši stávající hypotéku.

Hypotéky
Jak dopředu před ukončením fixace je dobré se oto zajímat?
Kateřina H.
Richard Kotrlík

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Většina bank posílá oznámení o nové úrokové sazbě přibližně 6 týdnů před koncem platnosti stávající sazby. I těchto 6 týdnů u refinancování stačí k vyřízení nové hypotéky, ale určitě bych Vám doporučil si nejpozději 2 až 3 měsíce před koncem platnosti zjistit aktuální úrokové sazby, které jsou na trhu obvyklé. Nezapomínejte také, že přechod k jiné bance a vyřízení hypotéky ssebou nese nejen časovou zátěž, ale jsou s nimi spojené i dodatečné náklady (např.: poplatek za ukončení úvěru, poplatek za vymazání zástavního práva na Katastru nemovitostí a návrh na vklad nového zástavního práva). V některých případech je i s nepatrně vyšší úrokovou sazbou výhodnější zůstat u Vaší stávající banky, než přecházet k jiné bance. Důležité je s bankou komunikovat a nenechat vše na poslední chvíli, kdy už nebývá časový prostor pro změny.


zpět na poradnu