Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na krátké nemoci lidé hodně tratí, chystané úpravy to příliš nezmění

  14:00aktualizováno  14:00
Lidé s chatrným zdravím, zejména ti, kteří bývají třeba několikrát za zimu se silným nachlazením či virózou týden doma, jsou od ledna kvůli absencím v práci hodně finančně biti.

První tři dny nemocný dostane zaplaceno jen dvacet pět procent z průměrného denního příjmu vypočteného z předchozího čtvrtletí. Dosud se nemocenská v prvních třech dnech nemoci počítala z padesáti procent příjmu.

Jak velká bude finanční ztráta nemocných, záleží nejvíce na délce nemoci a výši příjmu. Platí přitom, že nejvíce na choroby doplácejí lidé, kteří mají nejvyšší příjmy.

Nemocenská vyšplhá na 18 000

Nebude tomu jinak ani v případě, že projdou změny, které navrhuje ministr Škromach s účinností zřejmě od roku 2006. I když nemocní s vyššími příjmy by si mohli oproti dnešní situaci zejména při delší nemoci poněkud polepšit.

Měsíční strop nemocenské při dlouhodobé nemoci by měl dosáhnout 18 000, zatímco dnes je 11 800 korun. Kdo má nižší než průměrný plat, mírně si pohorší. Zaměstnanec, který pobírá průměrných 16 000 korun, bere dnes po prvních třech dnech nemoci 353 korun, od roku 2006 bude dostávat 373 korun. Měla by se zvýšit také částka za první tři dny nemoci, a to z dnešního maxima ve výši 348 korun na 488 korun.

Prvních čtrnáct dní bez víkendů

Chcete si pojistit zdraví? Navštivte naši speciální sekci.

Další chystanou a podstatnou změnou by mělo být proplácení nemocenské v prvních 14 dnech jen za pracovní dny a až od 15. dne nemoci by se měly platit i víkendy. Dosud se vyplatí ukončení nemocenské místo v pátek například až v neděli, protože nemocenská běží i o víkendu.

Prvních 14 dní nemocenské by měly platit firmy, které by mohly dokonce dát pracovníkovi za simulování výpověď. V jejich zájmu by pak byly určitě také přísnější kontroly nemocných. Až padesátitisícovou pokutou by mohli být navíc trestáni také lékaři, kteří dají neschopenku těm, kterým nepatří.

Jak na nemocenské netratit?

Způsobů, jak na nemocenské netratit, je několik. Pokud člověk zvládne nápor choroby za pár dnů, vyplatí se místo nemocenské čerpat dovolenou. Pak bude ve většině případů příjem vyšší než běžný plat.

Často je zejména v zahraničních firmách také součástí mimoplatových výhod několik dnů volna, kdy mohou lidé zůstat doma bez udání důvodů. Bez neschopenky a za plné peníze. Podle zkušeností firem, které takové výhody poskytují, je zaměstnanci nezneužívají. 

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz