Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na některých poplatcích můžete ušetřit v bance i dnes

aktualizováno 
Poplatky klientům bank vadí, často ale nejsou ochotni cokoli změnit. Cesta k úsporám navíc nemusí vést jen přes výpovědi a rušení služeb. Opak může dokonce vyjít levněji. Tak totiž fungují některé slevové programy bank.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Za jednotný paušál banky nabízejí úhledné balíčky a v nich různé množství služeb "zdarma", slevy na poplatcích či úrocích nebo odměny za placení platební kartou.

Pokud vás zmíněné výhody neuspokojí a čekáte ještě něco navíc, vězte, že všude váš hlad po dalších slevách uspokojit nedokáží.

Z jedenácti oslovených bank neposkytují slevy na poplatcích za vedení účtů či platební karty čtyři - LBBW, Volksbank a WSPK a pak ještě mBank, která poskytuje základní služby svým klientům zdarma. "U mKonta neplatí klient vlastně nic, stejně tak i kreditní karta je u mBank zdarma. Z tohoto důvodu ani nemůžeme vést nějaké balíčky nebo slevové akce," uvedla tisková mluvčí banky Pavla Renčínová.

V ostatních bankách už je situace jiná.

"V případě, že klient aktivně využívá běžné bankovní služby, významným způsobem se mu zjednodušuje vyřízení spotřebitelského úvěru a automaticky získává i výhodnější podmínky u úvěru hypotečního," popsala situaci v Komerční bance její tisková mluvčí Monika Klucová.

Citibank umožní snížit si poplatky za vedení běžného účtu pouze tomu, jehož průměrný zůstatek na všech běžných účtech, spořicím účtu, termínovaných vkladech a investičním účtu za příslušný měsíc přesáhne 500 000 korun. V takovém případě totiž klient ušetří na vedení účtu měsíčně rovných 299 korun, neboť v příslušném období vede banka jeho účet zdarma.

Dalších slev lze dosáhnout už jen v případě, že máte a využíváte kreditní kartu Citibank. V únoru banka spustila svůj slevový program Citi Club, který zaručí nákupy nižší o 5 až 25 procent. Jen je třeba nakupovat u toho správného obchodníka. V programu je totiž v tuto chvíli zapojeno pouze sedmnáct partnerů z různých oblastí.

Česká spořitelna nabízí od srpna 2007 jako svůj hlavní produkt pro drobné klienty Osobní účet. Jestliže už dnes jste jeho majitelem, velmi pravděpodobně budete mít nižší poplatky díky tzv. Programu výhod. Vlastní aktivita (tj. užívání účtu), případně tzv. bilanční suma (součet hodnot aktuálních zůstatků všech vkladových a úvěrových produktů Finanční skupiny banky) vám totiž bez vašeho přičinění zajistí slevu na měsíčním poplatku od 10 do 100 %. Na slevu 10 % přitom stačí minimálně jedna došlá platba a dvě jakékoliv další transakce do měsíce.

Majitel platební karty České spořitelny s označením Partner dosáhne ale i na další úlevy při nákupech. Jen musí stejně, jako v případě Citibank, nakupovat u obchodníků zařazených do programu. Sleva na ceně nákupu mu je poskytována okamžitě (až 15 %). Podobně funguje i volitelný program Sphere u Chytré karty (tj. kreditní). Ten však poskytuje slevy mezi 5 a 30 procenty z nákupu.

Dárek za platby platební kartou ČS si může za body směnit i ten držitel karty, který se začlenil do tzv. Bonus programu. Díky tomu je každý jeho nákup zaplacený kartou ČS přepočítán na body a přičten k bodovému zůstatku. Podle počtu již získaných bodů si pak podle katalogu vybírá odměny.

Dostatečný průměrný zůstatek na běžném účtu v GE Money Bank vám také dokáže zajistit příjemnou slevu. Tou je vedení účtu zdarma. Musíte však na něm mít uloženo více než 40, resp. 250 tisíc korun.

Poměrně zajímavou cestou se ovšem GE Money Bank vydala v případě používání platebních karet. Na konci každého měsíce na účet držitele karty připíše 0,5 % z objemu všech jeho plateb provedených kartou v daném období. Započítávány jsou přitom platby na internetu nebo u obchodníka.

Podobně fungují i slevy na kreditní kartě bene+. Její majitel získává při každém nákupu minimálně 1 % hodnoty transakce zpět. V síti partnerů programu nicméně odměny (tj. vrácené peníze) sahají až do 10 %.

Poštovní spořitelna v současné době žádnou kampaň na běžných účtech nemá, přesto i tento finanční ústav jistou úlevu od poplatků či vyšších cen při platbách jejími platebními kartami umožňuje.

Od září loňského roku mají všichni klienti možnost tankovat pohonné hmoty u čerpacích stanic EuroOil se slevou 40 haléřů na každý litr. Samozřejmě jen za předpokladu, že platíte platební kartou Poštovní spořitelny.

Pro ostatní držitele platebních karet je tu ještě tzv. Věrnostní program. Při placení nákupu získáváte za každých utracených 50 korun 1 bod. Jen utratit musíte naráz přinejmenším 250 korun, aby vám banka body připsala. Ty pak můžete směnit za dárky z katalogu.

Raiffeisenbank nabízí dva věrnostní programy. "Pokud klient kartou měsíčně utratí alespoň 3 000 korun, získá její vedení v daném měsíci zdarma. Druhou možností je Exclusive program. Klient za platbu kartou sbírá body, které pak může vyměnit za zboží či slevové kupony," popsal možnosti, jak ušetřit na poplatcích tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Dále uvedl, že majitel eKonta při splnění věrnostních podmínek, např. příjem převyšující 20 000 korun měsíčně, získává celou řadu služeb zdarma.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Kurzy.cz Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za významného odborníka v oblasti umělé inteligence (AI...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz