Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na nového šéfa musíte udělat dojem

aktualizováno 
Ztráta zaměstnání není pro nikoho příjemná. Je třeba ji však brát jako příležitost a co nejdříve si začít hledat práci novou. Vyplatí se zaměřit se i trochu jiným směrem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - pohovor, manažer, | foto: Profimedia.cz

Ztráta práce patří k jedněm z nejvíce stresových situací v životě. Podle ředitelky personální agentury Mercury Group Alice Hamidové je ovšem třeba dívat se na tuto životní etapu jako na něco, co není v tržním hospodářství výjimečné.

Co lidé při hledání práce nejvíce podceňují?

Stále si neuvědomujeme, že i hledání práce podléhá zákonitostem trhu, a tedy nabídce a poptávce. Při hledání práce jste v situaci, kdy nabízíte svou kůži. Právě fakt, že jsme na trhu, kde namísto výrobku zkrátka nabízíme své znalosti, zkušenosti a práci, lidé těžko chápou.

Čím se to projevuje?

Především lítostí a hořkostí ze ztráty práce. Zatím jsme se nenaučili, že ve zdravém ekonomickém prostředí lidé práci ztrácejí a pak se na pracovní trh opět vracejí. Lidé, se kterými jsem se setkala a přišli o práci, nakonec usoudili, že nucená změna s sebou přinesla i nové možnosti. Většinou totiž našli práci lepší, v níž byli spokojenější. Změna nemusí být k horšímu, ale je náročná.

Nemám tedy právo na lítost, když ztratím práci?

Každý se polituje, ale nesmí to trvat dlouho. Pokud si rychle chcete najít práci novou, tak se zaměřte na co nejrychlejší emocionální vyrovnání. Každý, kdo nabírá zaměstnance, chce, aby mu do firmy přinesli novou energii a svěží nápady. Pokud jste psychicky na dně, tak ani sami sebe dobře neodprezentujete.

Přitom při pohovorech, kdy už se vybírá z kandidátů, kteří mají téměř stejné zkušenosti i znalosti, rozhoduje ze 60 procent to, jak zapůsobíte vaší osobností.

Čím na pohovoru zaujmout?

Pohovor je jako svádění. Vzpomeňte si, co jste dělali a vymýšleli, abyste kdysi získali náklonnost svého partnera. Podobně je to i při pohovoru – máte v průměru jen 45 minut na to, abyste zaujali svého budoucího šéfa a získali jeho sympatie.

kde hledat práci

Sledujte inzeráty
Každý den vyhledejte nové pracovní nabídky v tisku a na velkých pracovních portálech – jako například na www.jobdnes.cz.
 
Vyvěste své CV
Na velké pracovní servery a na stránky úřadu práce zaregistrujte životopis. Firmy si je pročítají a samy vás možná osloví.
 
Kontaktujte firmy
U firem, v nichž chcete pracovat, sledujte webové stránky s nabídkou práce. Také je sami písemně oslovte, že byste měli zájem v nich pracovat.
 
Obraťte se na  agentury
Část pracovního trhu mají ve svých rukou pracovní agentury. Kontaktujte tedy i je. Svěřte se jen těm seriózním.
 
Oslovte známé
Všem lidem, které znáte, dejte vědět, že hledáte práci. Můžete tak získat řadu doporučení na novou práci.

Jak toho dosáhnout?

Každopádně základem už je, že přijdete včas. Budete oblečeni vhodně podle toho, o jakou pozici se ucházíte. Tedy že na pohovor na jakoukoliv pozici nepřijdete v tričku a džínách, což pro některé lidi stále bývá problém.

Hlavně je dobré mít předtím v hlavě připravenou sebeprezentaci. Tedy to, co osobě řeknete – snažte se zaujmout, zdůraznit přednosti, jimiž mezi ostatními uchazeči vyniknete.

Každý pohovor nemusí být dotazovací. Někdy vám dají prostor, abyste o sobě mluvili. Klidně si doma nacvičte takový proslov – před zrcadlem nebo i s rodinou nebo před přáteli, aby vás upozornili, kdy třeba působíte nejistě nebo rozčíleně.

Mohu nalezení nového místa ještě urychlit?

V první řadě je třeba si uvědomit, že hledání nového zaměstnání je práce na plný pracovní úvazek. Od prvního dne byste se mu měli věnovat šest hodin denně minimálně. Není dobré myslet si, že pošlete životopis a pak budete už jen tři týdny čekat na odpověď.

Ráno vstanete, podíváte se na inzeráty v novinách i na internetu, na aktuální nabídky začnete posílat životopisy s průvodním dopisem, chodit na pohovory.

A dál?

Vytvořte si seznam firem, v nichž byste chtěli pracovat. Pošlete jim dopis se svým životopisem, i když zrovna neinzerují volná pracovní místa. Ideálně dvěma lidem – na personální a svému možnému budoucímu šéfovi. Můžete mít štěstí a zrovna budou někoho hledat.

Nejspíš vám neodpoví. Nicméně budou o vás mít informaci, že vůbec existujete, že jste oslovitelní na trhu práce, a v budoucnosti - za dva měsíce či půl roku nebo později - se může stát, že se vám ozvou přímo. Popřípadě se můžete připomenout i tím, že do firmy zavoláte a ověříte si, zda došel váš dopis.

Jak dlouho můžu práci hledat a kolik CV rozešlu?

Pokud budete práci hledat usilovně, může to trvat i rok. Rozešlete desítky, možná i stovky CV a absolvujete desítky pohovorů. Ale na to se musíte psychicky připravit. Zkrátka uvědomte si, že hledání práce je nepříjemné a nemotivující, protože ve většině případů nemáte žádnou zpětnou vazbu, žádné odpovědi na vaše dopisy.

Je to hodně o psychické odolnosti. Musí být na vás vidět, že situaci zvládáte, nikoli že jste zoufalí. Každopádně po třech měsících intenzivního hledání už máte nasbírané kontakty a vaše šance na úspěch se zvyšuje.

A co když se mi ani tak nebude dařit?

Nehledejte jen práci, jakou jste doposud dělali. Vytvořte si seznam toho, co umíte, s čím jste se kdy setkali a co zvládnete. Podle toho se rozhodujte. Například pokud jste do dneška využívali při práci jen angličtinu, neznamená to, že nemůžete oprášit svůj druhý jazyk – třeba němčinu, kterou jste už málem zapomněli. Zvětšíte tak objem nabídek, na které budete moci reagovat.

Příště čtěte v mf dnes

14. 3. Pracujte pro stát, je to jistota

16. 3. Snižte své splátky. Jak toho dosáhnout?Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Ode dneška až do penze. Zážitky mladých a rady, jak přežít první práci

Je to šok. Jeden den sedíte ve školní lavici, druhý za pracovním stolem. Ve zcela novém světě. Musíte si zvyknout na pravidla, zodpovědnost, stereotypní režim...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.