Na Prachaticku se uplatňují cizinci

Kdo si vybral za svou profesi zedničinu, má odborný průkaz pro svařování v ochranné atmosféře, vyučil se čalouníkem, nebo může dělat řidiče v mezinárodní kamionové dopravě, nemá na Prachaticku nouzi o práci. Poptávka je i po švadlenách a šičkách.

 Zaměstnavatelům zde nestačí místní pracovní trh a poohlížejí se po pracovních silách i v jiných regionech. Zástupce ředitele pracovního úřadu Jan Dudek vysvětluje, že to je způsobeno orientací značné části mládeže a jejího odklonu od řemeslných učebních oborů.

"Z těchto důvodů není v dostatečném počtu dorost vyučený například ve strojírenství, zčásti ve stavebnictví a také v textilní výrobě," říká Jan Dudek.

Místa v regionech

Proto úřad práce nechává vhodné nezaměstnané rekvalifikovat právě v těchto profesích. Často však jde o fyzicky náročnou práci, pro niž není dostatek vhodných zájemců. Proto část pracovníků, kteří v tomto regionu legálně pracují, pochází ze zahraničí.

Naopak největší potíže s uplatněním mají v tomto jihočeském okrese montážní dělníci, prodavači, administrativní pracovníci a také - stejně jako jinde v republice - pomocní dělníci bez jakékoliv kvalifikace. Ubytování měli možnost sehnat spolu s prací vyučený kadeřník, číšníci nebo servírky dokonce jen se základním vzděláním, vyučení/é kuchaři/ky, pět vyučených soustružníků, ošetřovatel dojnic jen se základním vzděláním nebo recepční s maturitou a zubní technik s odborným vzděláním zakončeným maturitou.

V okrese Prachatice evidovali koncem května 1766 žadatelů o práci, nezaměstnanost dosáhla 6,7 procenta, přičemž republikový průměr je o 3,2 procenta vyšší.
Pracovní úřad současně nabízel 283 volných míst, což znamená, že na jednu příležitost připadalo šest evidovaných lidí bez práce. Průměr jinde v České republice je přitom dvojnásobný.


Prachaticko - srovnání květnových údajů - nezaměstnanost v okrese

2001

2002

2003

2004

4,8

6,8

6,2

 6,7

Zdroj: MPSV