žena, pihy, úsměv - ilustrační foto

žena, pihy, úsměv - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na pracoviště humor patří, šéfe. Nauč se vtipkovat

  • 2
Jak se vám pracuje, nebo pracovalo tam, kde vládla přísná kázeň a vtipné poznámky, nebo připomínky neměly místo? Že to nebylo valné? Byli jste příliš upjatí na práci a napjatá atmosféra vás vysilovala? Není divu, humoru na pracovišti je třeba. Jak docílit přátelské a veselé atmosféry?

Lidé tráví v zaměstnání příliš mnoho času na to, aby jejich nasazení bylo 100%, bez kousku odreagování, které dokáže povzbudit, zregenerovat síly a přivodit soustředění na nové úkoly.

Samozřejmě, každý člověk si takové odreagování představuje po svém. Někdo v podobě cigarety vně kanceláře, někomu stačí klidný oběd, kde není řeč o práci, někdo se potřebuje protáhnout, nebo si třeba zajít přes oběd zacvičit. V některých zemích je běžné, že mají zaměstnanci čas na hry na počítači, nebo na spánek po obědě. Všechny tyto „úniky“ z pracovního nasazení mají následně vliv na schopnost člověka se v následujících pracovních hodinách soustředit, pracovat s větším zápalem.  


Správný bavič je poklad

Ale kromě vyjmenovaných únikových momentů je třeba pro dobrou atmosféru v týmu ještě jedna věc – pravidelná dávka humoru. Obyčejně si ji bere na starost samovolně jeden z členů týmu – tzv. bavič. Je to často optimistický člověk, který si umí dělat legraci nejen z ostatních, ale i sám ze sebe, dokáže odlehčit vypjaté situace mezi kolegy.

Pokud takového člověka v týmu objevíte, važte si, že ho máte. Tím více, pokud jeho vtípky a humorné poznámky působí na ostatní pozitivně, dokáží jim na ústech vykouzlit úsměv v momentech, kdy cítíte, že je to potřeba.

Samozřejmě, že si nebudete „baviče“ držet v týmu jen pro jeho schopnosti rozptýlit, měl by mít další kvality, které souvisejí s jeho pozicí v rámci týmu, ovšem máte-li ho v dosahu, neházejte mu klacky pod nohy, když čas od času vyhodí na pár minut tým z pracovních kolejí, vyplatí se to.

popisekJAK SE NADOBRO ZBAVIT TRÉMY?
Pár rad, které pomohou

Zkuste to sám, ale opatrně

Bavičem v týmu ovšem nemusí být pouze váš podřízený, šéfe. Můžete jím být i vy sám. Zvláště pokud je vám humorný přístup k podřízeným (pochopitelně ve střízlivých mezích) vlastní. Občasné vtipkování, humorné dotazy, vtípky, humorné poznámky k věcem obecně vážným dokáží vytrhnout vaše podřízené z pocitu, že jsou jen stroje určené k bezchybnému plnění daných úkolů, z momentů, kdy nejsou zrovna plni elánu jako třeba po náročném obědě.

Navíc občasným humorným přístupem svým podřízeným naznačíte, že je vnímáte jako rovnocenné kolegy. Oni pak ztratí strach se vám svěřit s pracovními problémy, s inovacemi, které nosí v hlavě a vaší firmě mohou pomoci. Propast mezi vedoucími pracovníky a jejich podřízenými je často příliš hluboká, čímž vedoucí ztrácejí kontrolu nad skutečnými kvalitami svých lidí. Nedaří se jim z nich dostat to nejlepší a jen proto, že je podřízení vnímají jako vzdálenou autoritu, člověka „z jiných sfér“, který by je „přeci nevyslechl“. Toho se můžete vyvarovat například právě tím, že budete ve správný moment umět být vtipný.

Všechno má však své hranice. Dejte si pozor, abyste svými vtipy některého z členů vašeho týmu negativně nezasáhl. Je dobré vědět, co si komu můžete dovolit říci a v případě koho je lépe nechat žerty stranou. Pokud dokážete u jednotlivých lidí tu pomyslnou hranici, kterou nesmíte překročit, najít, máte vyhráno.