Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na přiznání k dani z nemovitosti už máte jen tři týdny

aktualizováno 
Zbystřit by měli všichni, kdo vlastní nějaké nemovitosti. Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitostí totiž vyprší s koncem ledna. Kdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti a komu zašle finanční úřad pouze výměr? Nepropásněte termín!
Někdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti, někomu finanční úřad zašle pouze výměr

Někdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti, někomu finanční úřad zašle pouze výměr

Rozhodující je vlastnické právo k pozemkům či stavbám k 1. 1. 2008
První otázku, kterou by si měl dát každý občan nesledující pravidelně daně, je stav jeho vlastnictví k nemovitostem právě k 1. 1. 2008. Jenom připomínám, že na rozdíl od většiny přímých daní se daň z nemovitosti platí dopředu – jinými slovy v lednu podáváme přiznání na celý kalendářní rok. Dvojnásobný pozor by měli dát ti, kteří měli s nemovitostmi nějaký pohyb – koupě, prodej, nabytí nemovitosti děděním či darováním. Zkusme si povinnosti vůči této dani ukázat na několika jednoduchých příkladech.

Koupili jste byt – určitě podáváte přiznání
Mezi dvěma občany došlo v srpnu 2007 k převodu bytu na základě kupní smlouvy. Kupující se v průběhu roku 2007 stal majitelem tohoto bytu a právě k omílanému datu 1. 1. 2008 je jeho vlastníkem. Z toho důvodu má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí nejpozději do 31. 1. 2008. Daňové přiznání podává na finanční úřad, v jehož obvodu se tento byt nachází.

Prodávající samozřejmě k prvnímu lednu 2008 již vlastníkem není, a tudíž by k tomuto bytu daň z nemovitosti platit neměl. Pokud chce být přesný, tak by měl oznámit příslušnému finančnímu úřadu, že již není vlastníkem nemovitosti, na kterou v předcházejících letech daň platil. Tím v podstatě preventivně vyloučí riziko, že mu úřad pošle na jaře platební výměr v souvislosti s tím, že nový vlastník bytu zapomene přiznání podat.

Daň z nemovitostí je majetkovou daní a je tvořena daní z pozemků a ze staveb. Pozor na podobnost jejího názvu s daní z převodu nemovitostí. Ta zdaňuje pouze převod nějaké nemovitosti, zatímco daň z nemovitosti zatěžuje institut vlastnictví konkrétní nemovitosti.

Nemovitosti vlastníte v nezměněném počtu a stavu – počkejte si na výměr
Další velmi častou situací občanů je neměnný stav. Jinými slovy během roku 2007 nedošlo u vašich nemovitostí k žádnému pohybu – nárůstu ani úbytku. V takovém případě (za předpokladu, že jste svoje daňové povinnosti splnili v předcházejících letech) nic nepodávejte. Vaši nečinnost bude brát správce daně jako fakt, že disponujete vlastnickým právem ke stejným nemovitostem jako v předcházejícím zdaňovacím období, a následně vám na jaře pošle platební výměr, čímž budou vaše daňové povinnosti pro rok 2008 vyřízeny.

Pozor si dejte, pokud jste v roce 2007 převedli byt z družstevního do osobního vlastnictví. Přestože v tomto bytě bydlíte mnoho let a takový převod pro vás neznamená žádnou životní změnu, i tak je nutné podat daňové přiznání.

Rozšířili jste svůj rodinný domek – budete platit na dani více
Pokud jste byli v roce 2007 pilní a kupříkladu jste něco přistavovali na svém rodinném domku, tak se připravte na oznámení této změny finančnímu úřadu. Vzhledem k tomu, že se vašimi úpravami změní daň, je nutné tuto změnu finančnímu úřadu právě do 31. ledna oznámit. Na základě této změny vám v průběhu jara správce daně vyměří daň.

Nemusíte sledovat zákon ve smyslu změny sazeb, změny koeficientu nebo vazbě na zánik osvobození od daně. Tyto změny sleduje správce a zohlední je ve výměru. Povinností poplatníka je pouze sledovat svůj stav vlastnictví vůči nemovitostem a ten hlásit finančnímu úřadu.

Zdědili jste nemovitost, ale není ukončeno dědické řízení – počkejte na rozhodnutí orgánu
Jak jsem zmínil výše, nezáleží na způsobu získání vlastnického práva, ale záleží na jeho existenci. Mnoho nemovitostí získáme děděním. Pokud jsme něco zdědili v roce 2007 a dědické řízení bylo ukončeno, tak samozřejmě musíme podat do 31. ledna daňové přiznání. Může se ale stát, že dědické řízení není ukončeno do 31.12.2007. V takovém případě je dědic povinen podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž nabylo právní moci rozhodnutí příslušného orgánu, kterým bylo skončeno dědické řízení.

Daň z nemovitosti je spíše úsměvná
Pakliže splňujete některou z výše uvedených podmínek a budete daň z nemovitosti muset platit, tak se nemusíte bát nějakých závratných částek. Nemá smysl zde uvádět nějaká konkrétní čísla, ale u lidí s jedním či dvěma byty se vejdete do tisícikoruny bez ohledu na to, zda bydlíte v Plzni či Protivíně.

Nejméně příjemné překvapení oproti roku 2007 zažijí obyvatelé malých obcí do jednoho tisíce obyvatel. V jejich případě dochází k poměrně razantnímu zvýšení daně z nemovitosti, avšak stále platí tvrzení zmíněné výše. Žádný průvan do peněženky to nepřinese. Navíc daň z nemovitosti končí v obecních rozpočtech, a tudíž taková daň občany méně bolí, neboť zvelebuje jejich nejbližší okolí.

Jak na tiskopis

Pokud byste nevěděli, jak vyplnit tiskopis daňového přiznání, tak bych doporučoval návštěvu nějaké účetní či daňové kanceláře. Na druhou stranu jde o velmi jednoduché přiznání, které i člověk bez daňových znalostí je schopen vyplnit sám. V případě problému s vyplněním nějaké položky by určitě nebylo problémem zajít na finanční úřad a poprosit úřednici o pomoc.

Daň z pozemku jen z nezastavěné části
Závěrem pár slov k dani z pozemků, neboť u ní mohou mít poplatníci problém stanovit základ daně. Předmětem daně z pozemků jsou veškeré pozemky nacházející se na území České Republiky a vedené v Katastru nemovitostí. Pozemky jsou dle své povahy členěny na několik druhů – nejčastěji jde o parcely, ornou půdu atd. Pro majitele rodinných domků s příslušným pozemkem okolo je potěšitelné, že daň z pozemků se neplatí z části zastavěné stavbou (nejčastěji právě rodinným domkem).

Co se týče daně ze staveb, tak zde jsou předmětem daně následující skupiny:
· Stavby, pro které byl vydán kolaudační souhlas nebo stavby užívané před vydáním kolaudačního souhlasu
· Stavby způsobilé k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo stavby podléhající oznámení stavebnímu úřadu
· Stavby, pro které bylo vydáno kolaudační rozhodnutí nebo kolaudačnímu rozhodnutí podléhající a užívané anebo podle dříve vydaných právních předpisů dokončené
· Byty včetně podílu na společných částech stavby , které jsou evidovány v katastru nemovitostí
· Nebytové prostory včetně podílu na společných částech stavby, které jsou evidovány v katastru nemovitostí

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Kurzy.cz Pokud bychom si nyní měli nakreslit globální elekromobilní mapu, mohla by zhruba vypadat následovně: Dominantní hybnou ...

Najdete na iDNES.cz