Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na přiznání k dani z nemovitosti už máte jen tři týdny

aktualizováno 
Zbystřit by měli všichni, kdo vlastní nějaké nemovitosti. Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitostí totiž vyprší s koncem ledna. Kdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti a komu zašle finanční úřad pouze výměr? Nepropásněte termín!
Někdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti, někomu finanční úřad zašle pouze výměr

Někdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti, někomu finanční úřad zašle pouze výměr

Rozhodující je vlastnické právo k pozemkům či stavbám k 1. 1. 2008
První otázku, kterou by si měl dát každý občan nesledující pravidelně daně, je stav jeho vlastnictví k nemovitostem právě k 1. 1. 2008. Jenom připomínám, že na rozdíl od většiny přímých daní se daň z nemovitosti platí dopředu – jinými slovy v lednu podáváme přiznání na celý kalendářní rok. Dvojnásobný pozor by měli dát ti, kteří měli s nemovitostmi nějaký pohyb – koupě, prodej, nabytí nemovitosti děděním či darováním. Zkusme si povinnosti vůči této dani ukázat na několika jednoduchých příkladech.

Koupili jste byt – určitě podáváte přiznání
Mezi dvěma občany došlo v srpnu 2007 k převodu bytu na základě kupní smlouvy. Kupující se v průběhu roku 2007 stal majitelem tohoto bytu a právě k omílanému datu 1. 1. 2008 je jeho vlastníkem. Z toho důvodu má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí nejpozději do 31. 1. 2008. Daňové přiznání podává na finanční úřad, v jehož obvodu se tento byt nachází.

Prodávající samozřejmě k prvnímu lednu 2008 již vlastníkem není, a tudíž by k tomuto bytu daň z nemovitosti platit neměl. Pokud chce být přesný, tak by měl oznámit příslušnému finančnímu úřadu, že již není vlastníkem nemovitosti, na kterou v předcházejících letech daň platil. Tím v podstatě preventivně vyloučí riziko, že mu úřad pošle na jaře platební výměr v souvislosti s tím, že nový vlastník bytu zapomene přiznání podat.

Daň z nemovitostí je majetkovou daní a je tvořena daní z pozemků a ze staveb. Pozor na podobnost jejího názvu s daní z převodu nemovitostí. Ta zdaňuje pouze převod nějaké nemovitosti, zatímco daň z nemovitosti zatěžuje institut vlastnictví konkrétní nemovitosti.

Nemovitosti vlastníte v nezměněném počtu a stavu – počkejte si na výměr
Další velmi častou situací občanů je neměnný stav. Jinými slovy během roku 2007 nedošlo u vašich nemovitostí k žádnému pohybu – nárůstu ani úbytku. V takovém případě (za předpokladu, že jste svoje daňové povinnosti splnili v předcházejících letech) nic nepodávejte. Vaši nečinnost bude brát správce daně jako fakt, že disponujete vlastnickým právem ke stejným nemovitostem jako v předcházejícím zdaňovacím období, a následně vám na jaře pošle platební výměr, čímž budou vaše daňové povinnosti pro rok 2008 vyřízeny.

Pozor si dejte, pokud jste v roce 2007 převedli byt z družstevního do osobního vlastnictví. Přestože v tomto bytě bydlíte mnoho let a takový převod pro vás neznamená žádnou životní změnu, i tak je nutné podat daňové přiznání.

Rozšířili jste svůj rodinný domek – budete platit na dani více
Pokud jste byli v roce 2007 pilní a kupříkladu jste něco přistavovali na svém rodinném domku, tak se připravte na oznámení této změny finančnímu úřadu. Vzhledem k tomu, že se vašimi úpravami změní daň, je nutné tuto změnu finančnímu úřadu právě do 31. ledna oznámit. Na základě této změny vám v průběhu jara správce daně vyměří daň.

Nemusíte sledovat zákon ve smyslu změny sazeb, změny koeficientu nebo vazbě na zánik osvobození od daně. Tyto změny sleduje správce a zohlední je ve výměru. Povinností poplatníka je pouze sledovat svůj stav vlastnictví vůči nemovitostem a ten hlásit finančnímu úřadu.

Zdědili jste nemovitost, ale není ukončeno dědické řízení – počkejte na rozhodnutí orgánu
Jak jsem zmínil výše, nezáleží na způsobu získání vlastnického práva, ale záleží na jeho existenci. Mnoho nemovitostí získáme děděním. Pokud jsme něco zdědili v roce 2007 a dědické řízení bylo ukončeno, tak samozřejmě musíme podat do 31. ledna daňové přiznání. Může se ale stát, že dědické řízení není ukončeno do 31.12.2007. V takovém případě je dědic povinen podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž nabylo právní moci rozhodnutí příslušného orgánu, kterým bylo skončeno dědické řízení.

Daň z nemovitosti je spíše úsměvná
Pakliže splňujete některou z výše uvedených podmínek a budete daň z nemovitosti muset platit, tak se nemusíte bát nějakých závratných částek. Nemá smysl zde uvádět nějaká konkrétní čísla, ale u lidí s jedním či dvěma byty se vejdete do tisícikoruny bez ohledu na to, zda bydlíte v Plzni či Protivíně.

Nejméně příjemné překvapení oproti roku 2007 zažijí obyvatelé malých obcí do jednoho tisíce obyvatel. V jejich případě dochází k poměrně razantnímu zvýšení daně z nemovitosti, avšak stále platí tvrzení zmíněné výše. Žádný průvan do peněženky to nepřinese. Navíc daň z nemovitosti končí v obecních rozpočtech, a tudíž taková daň občany méně bolí, neboť zvelebuje jejich nejbližší okolí.

Jak na tiskopis

Pokud byste nevěděli, jak vyplnit tiskopis daňového přiznání, tak bych doporučoval návštěvu nějaké účetní či daňové kanceláře. Na druhou stranu jde o velmi jednoduché přiznání, které i člověk bez daňových znalostí je schopen vyplnit sám. V případě problému s vyplněním nějaké položky by určitě nebylo problémem zajít na finanční úřad a poprosit úřednici o pomoc.

Daň z pozemku jen z nezastavěné části
Závěrem pár slov k dani z pozemků, neboť u ní mohou mít poplatníci problém stanovit základ daně. Předmětem daně z pozemků jsou veškeré pozemky nacházející se na území České Republiky a vedené v Katastru nemovitostí. Pozemky jsou dle své povahy členěny na několik druhů – nejčastěji jde o parcely, ornou půdu atd. Pro majitele rodinných domků s příslušným pozemkem okolo je potěšitelné, že daň z pozemků se neplatí z části zastavěné stavbou (nejčastěji právě rodinným domkem).

Co se týče daně ze staveb, tak zde jsou předmětem daně následující skupiny:
· Stavby, pro které byl vydán kolaudační souhlas nebo stavby užívané před vydáním kolaudačního souhlasu
· Stavby způsobilé k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo stavby podléhající oznámení stavebnímu úřadu
· Stavby, pro které bylo vydáno kolaudační rozhodnutí nebo kolaudačnímu rozhodnutí podléhající a užívané anebo podle dříve vydaných právních předpisů dokončené
· Byty včetně podílu na společných částech stavby , které jsou evidovány v katastru nemovitostí
· Nebytové prostory včetně podílu na společných částech stavby, které jsou evidovány v katastru nemovitostí

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz