Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na schůzku s klientem se nehodí kraťasy ani silná vůně, radí Ladislav Špaček

  8:26aktualizováno  8:26
Obchody na jaře jsou plné oblečení, které odhaluje paže, nohy, břicha. Hodí se do práce? Rozhodně ne na schůzku s klientem. Přivřít oči šéf může jedině v samotě kanceláře.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Manžeři v šortkách | foto: Profimedia.cz

První zásada zní: to, co snese soukromí kanceláře nebo dílny, může být při kontaktu s klienty naprosto neúnosné. Proto například na úředníky finančních institucí, ale i na prodavače a všechny, kteří denně přicházejí do styku se zákazníky, platí jiný metr než na zahradnici, která se za den potká jen s hlínou a stromy.

Pravidla oblékání řeší v mnoha firmách interní kodexy. Mužům se v nich obvykle doporučuje vynechat v teplých dnech tílka, krátké kalhoty a sandály.

Ženy jsou zase upozorněny na to, aby nenosily odhalené modely s odkrytým břichem nebo ultra minisukně. Bankovní úřednice a podobné profese se dokonce musí obvykle smířit s tím, že je ani v parném létě nemine kostýmek. "Ulevit" si mohou na chvíli v kanceláři, kde jsou samy, před klienty by ale měly předstupovat "v plné polní".

Opakované prohřešky proti "dress code", tedy firemním pravidlům oblékání, mohou dokonce skončit vyhazovem. "Je to proti zájmu firmy, držet si zaměstnance, který nerespektuje její požadavky a poškozuje ji tak v očích klientů," říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Rada

Složité účesy si nechte na večer. Do práce postačí vlasy umyté a učesané. Drdolem nic nezkazíte. Důležitý je kvalitní střih, účes se vám bude snadno udržovat. Pokud zakrýváte šediny barvou, pak je nutné ji pravidelně obnovovat.

Voňte tak akorát

Není to jen oblečení, které dokáže klienta spolehlivě odradit. Velmi důležitá je i dokonalá hygiena. Sprcha, deodorant, čisté nehty a umyté a upravené vlasy by měly vždy být samozřejmostí. "Když jsem se ptal Američanů, co jim u nás vadí, kroutili hlavou, že nechápou, proč tu jezdí tolik špinavých aut a lidé nepoužívají deodoranty," dokládá Ladislav Špaček.

Deodorant a mýdlo může doplnit přes den i jemná vůně. Ale pozor, i ta může obtěžovat, pokud to s ní přeženete, i když ne tolik jako zápach potu. "Potíž je v tom, že vůni přestáváme po chvíli cítit," upozorňuje Ladislav Špaček.

Obzvlášť ženy proto mají někdy tendenci vylít na sebe s nadsázkou půl lahvičky parfému. V jedné firmě ve Spojených státech amerických dokonce z tohoto důvodu vydali zákaz "nadměrného vonění". Některým pracovníkům se totiž po jízdě výtahem se silně vonícími kolegy udělalo špatně. "Do zaměstnání doporučuji lehké květinové vůně. Těžké sladké a dřevité si nechte na večer," radí Ladislav Špaček.

Chyby a omyly

Jaké jsou podle Ladislava Špačka největší chyby, které zaměstnanci v oblékání dělají? Ženy, které se setkávají s klienty, například pracovnice finančních úřadů nebo cestovních kanceláří, by neměly nikdy zapomínat na silonky. A ze svého pracovního oblečení by měly vyřadit pantofle nebo sandály. Ke kostýmku nebo pouzdrovým šatům se nosí lodičky. "Ale nemusí mít vysoký podpatek," upozorňuje Ladislav Špaček. Stejně ani u mužů nejsou vhodné otevřené páskové boty, nemluvě o tom, když z nich trčí ponožky, nebo tenisky. K neformálnímu oděvu mohou mít mokasíny, k obleku pak nejlépe šněrovací polobotky.

Muži by také nikdy neměli mít pod sakem košili s krátkým rukávem. Na holé ruce vylézající zpod obleku není hezký pohled. Stejně jako na lýtka. Když si muž v obleku sedne, vyhrnou se mu nohavice. Ukázat by se měly tmavé ponožky, nikoli chlupatá kůže, ale ani světlé nebo vzorované ponožky.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Advantage Consulting, s.r.o.
HTML/CSS vývojář

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz