Na směně valut nelze vydělat

  • 6
Najít vhodnou investiční příležitost není nikdy jednoduché. Zejména v dobách nadvlády medvědů na akciových trzích přesouvají někteří investoři pozornost na devizové trhy. Měnové spekulace jak známo z nedávné historie na jedné straně přinesly někomu pohádkové jmění, avšak na straně druhé pohřbily vycházející hvězdy finančního nebe. Jsou devizové spekulace pro každého nebo pouze pro profesionály?

Možná to bude znít překvapivě, avšak měnovými spekulacemi se zabývá mnohem více lidí než kupříkladu spekulacemi s cennými papíry. Možná každý z nás si nevědomky měnovou spekulaci vyzkoušel, aniž by si to nějak blíže uvědomil. Co třeba takový návrat z dovolené s tisícovkou německých marek v kapse nebo návrat z brigády v USA s třemi tisícovkami dolarů. Většina z nás se v takové situaci neukvapí a neběží okamžitě do nejbližší banky k výměně na domácí měnu.

Zpravidla se podíváme na směnný valutový kurz a položíme si otázku, zda zrovna náhodou ten kurz není pro nás příliš nevýhodný. Jinými slovy, zda by náhodou marka či dolar nemohla v příštích týdnech či měsících posilovat a zda bychom za těch tisíc marek nemohli dostat v budoucnu náhodou více korunek… A najednou zjistíme, že devizových spekulantů je celá republika, zatímco spekulacemi s cennými papíry se zabývá jen omezený počet lidí.

Více informací naleznete v naší specializované sekci MAKRO A MĚNY.

Středověk skončil, tudy cesta nevede

Na každý pád je každá konverze valut bankami, popřípadě směnárnami velmi draze zpoplatněna. Banky si účtují poplatek zpravidla jeden až dvě procenta z konvertované částky. Kromě toho samozřejmě při konverzi valut na CZK či opačně pracují s kurzem valuty. Pro něj je charakteristické velké rozpětí. Podívejme se kupříkladu s jak vysokým rozpětím české banky pracují. Namátkou vezměme v současnosti nejčastěji konvertované měny EUR a CZK. V následující tabulce vidíme hodnoty rozpětí valutového kurzu EUR/CZK dne 2.5. v Komerční bance.

Datum

Valuty - nákup

Valuty - prodej

2.5.2002

29,83

31,29

Z tabulky vyplývá, jak enormně nevýhodné jsou pro občany konverze valut. K tomu je ovšem třeba ještě přičíst konverzní poplatek.

V poslední době velmi často omílaná silná koruna nám nabízí možnost porovnat, zda lze na jednoduché spekulaci s valutami vydělat. Předpokládejme, že pan Josef držel 16.1.2002 jeden tisíc Euro a spekuluje na to, že Euro vůči koruně oslabí. Jako prostředníka ke své valutové spekulaci využije Komerční banku. Zajde tedy 16. ledna do Komerční banky a nabídne svých tisíc euro k prodeji. Transakce je uskutečněna za následujících podmínek.

Kurz valuty nákup (16.1.02)

Konverzní poplatek

Čistá hodnota v Kč

31,51

2 % z obchodu

30 879 Kč

Pan Josef tedy odejde domů s 30 879 Kč, které chce ve vhodnou dobu konvertovat znovu na Euro a realizovat z této devizové spekulace zisk. Jeho spekulace na posilování české koruny vůči Euru se mu skutečně vyvedla a rozradostněn z prvomájových oslav se druhého květnového dne rozhodl výše uvedenou částku v korunách konvertovat zpátky do Eura. Přijde tedy do oblíbené Komerční banky s 30 879 Kč a čeká na výsledek spekulace.

Kurz valuty prodej (2.5.02)

Konverzní poplatek

Čistá hodnota v EUR

31,29

1 % z obchodu

977 EUR

Pan Josef si tedy domů odnese pouhých 977 Euro, přestože jeho sázka na posilující korunu byla fakticky geniální. Jeho intuici by mu mohl leckterý investor závidět, avšak jeho genialita byla zničena nevýhodností valutových transakcí z pohledu klienta. Přestože některé menší směnárny nepracují s žádným poplatkem, tak vydělat na spekulaci s valutami lze jen těžko.

Přestavme si situaci, že by pan Josef byl trošku vyspělejší spekulant a měl u KB korunový a eurový účet. Celou transakci by tedy provedl obdobným způsobem, avšak s využitím deviz a prostřednictvím svých dvou běžných účtů.

Kurz devizy nákup (16.1.02)

Konverzní poplatek

Čistá hodnota v Kč

31,81

1 % z obchodu, max.500 Kč

31 492 Kč

 

Kurz devizy prodej (2.5.02)

Konverzní poplatek

Čistá hodnota v EUR

31,003

1 % z obchodu, max.1 000 Kč

1 006 EUR

V případě, že by stejná spekulace na posilující korunu byla uskutečněna prostřednictvím deviz mezi dvěma účty, pak by se pan Josef dočkal zisku, avšak spíše směšného, neboť vydělat šest Euro na tak výrazně sílící koruně je směšné. Kde lze hledat příčiny rozdílných výsledků v případě spekulací prostřednictvím deviz a prostřednictvím valut. V první řadě za tím stojí výrazně menší spread v případě deviz v porovnání s valutami. Zároveň je třeba zmínit konverzní poplatky. V případě valutových konverzí si banka účtuje při prodeji cizí měny jedno procento a v případě nákupu cizí měny dokonce dvě procenta z obchodu. To jsou příliš vysoké hodnoty.

V případě devizové konverze je to v obou případech jedno procento z objemu devizové konverze, avšak tento poplatek je shora omezen 500 resp. 1 000 Kč. Pakliže by pan Josef nespekuloval s tisícovkou Euro, avšak kupříkladu se stem tisíc Euro, pak by devizová spekulace přinesla mnohem výraznější zisk. Naproti tomu valutová spekulace by v tomto případě vzhledem k absenci stropů těchto poplatků vyšla opět jako ztrátová.

V případě měnových spekulací by si tedy měl každý nejprve spočítat veškeré poplatky, které v konečném součtu výrazně ovlivní výnosnost investice. Jak je vidět, tak i geniální spekulace nemusí kvůli vedlejším nákladům znamenat zisk. Pokud by zmiňovaná spekulace nebyla zatížena žádnými poplatky (vyrovnávala by se pouze středovými kurzy), pak by se mohl pan Josef usmívat, neboť za zmiňované tři a půl měsíce ztratilo Euro vůči koruně více než pět procent a takové zhodnocení je v dnešní době spíše z říše snů.

Sázíte na spekulace s měnami? Jakým způsobem spekulujete? Myslíte si, že na spekulacích s měnami lze vydělat? Těšíme se na vaše názory.