Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úřady a poštu si připravte víc peněz

aktualizováno 
I když ministerstvo financí uklidňuje, že devadesát procent poplatků zůstává stejných, mnoha lidem přicházejícím na některý z úřadů nebo na poštu nové sazby citelně zasáhnou do rozpočtu. Jaké poplatky doznaly od letošního roku změn? O kolik sáhneme hlouběji do kapsy, abychom zaplatili úřadům za jejich služby?

Cena za udělení státního občanství se v minulých dnech zdvojnásobila, místo 5 000 se platí 10 000 korun. Navýšení o sto procent postihlo také rybářské lístky; například za roční už nedá zájemce 50, nýbrž 100 korun. Ale nově si může pořídit lístek na deset let za 500 korun.

Nové poplatky souvisí i se vstupem České republiky do Evropské unie. Například dokument, jímž se uznává odborná kvalifikace, stojí 2000 korun. Od Nového roku se platí také za potvrzení, že nejste dlužníkem, nebo za výpis z daňového účtu, a to 300 korun. A mohlo být ještě hůř: Poslaneckou sněmovnou prošel návrh, aby snoubenci, kteří chtějí mít obřad mimo určenou místnost a stanovenou dobu, zaplatili 7000 korun namísto dosavadní tisícikoruny. Senát však tuto úpravu neschválil.

NENECHTE SI UJÍT
důchod
Čím jsou zvláštní účty pro seniory?
V tomto roce dvě banky přišly s nabídkou speciálních účtů zaměřených na určitou skupinu klientů. Vyplatí se?

hodiny: jak jde čas
Neměňte práci příliš často
Včera zahradníkem, dneska opravářem, zítra kominíkem. Skáčete z jedné profese do druhé? Podle personalistů vám časté střídání práce JENOM UŠKODÍ.


Plenky, dítě, mimino - (c) profimedia.cz/corbis
Pampers a spol., časy se mění
Do Česka pravděpodobně dorazil "baby boom". MF DNES proto otestovala většinu značek dětských jednorázových plen ze zdejšího trhu. Zjištění jsou překvapivá.

Jaké jsou důvody změn? Ministerstvo financí vysvětluje, že správní poplatky nebyly zvyšovány od roku 1992, a navíc bylo nutné zohlednit větší nároky na bezpečnostní prvky dokumentů. Zvýšení cen by se mělo odrazit i na velikosti státní pokladny. Pro představu: v minulém roce stát ročně vybral na poplatcích zhruba 3,5 miliardy korun a dalších 2,5 miliardy připadlo územním samosprávám. Podle Marka Zemana se předpokládaná suma pro letošek odvozuje z výběrů v uplynulém roce. „Výše se příliš nemění,“ říká Zeman. Podle něho obce mohly získat okolo 100 milionů korun navíc a státní pokladna částku ještě zhruba o 40 milionů vyšší.
 
Ne všichni musí platit 

K daním, které platí občan České republiky pravidelně do státního rozpočtu, tak přibudou během let další stovky, tisíce, nebo dokonce desítky tisíc korun v podobě správních poplatků.

Lze se jim nějak vyhnout?

Podle zákona se na některé osoby v určitých případech vztahuje osvobození od poplatku. Například děti mladší 15 let nemusí platit za odhlášení trvalého pobytu, které je jinak za 50 korun. Ověření podpisu mají zdarma lidé s obzvlášť těžkým zdravotním postižením. Stejně jako vydání stavebního povolení, pokud si upravují kvůli svému postižení bydlení, nebo registraci automobilu a vydání řidičského průkazu. Správní poplatek může být prominut také například v souvislosti se živelní pohromou. Nevybírá se ani v případě, že se například mění z popudu státu název ulice a kvůli tomu je třeba vyměnit občanský průkaz.

Poplatky se také za určitých podmínek odpouštějí, pokud je správní úkon, tedy vaše žádost, vyřízen elektronicky. Jenže sazba poplatku nesmí přesáhnout 2000 korun, a navíc musíte disponovat takzvaným elektronickým podpisem. Jeho používání přijde ročně nejméně na 700 korun.

Marek Zeman z ministerstva financí k tomu doplňuje: „Důležitou podmínkou pro takový úkon je však předpoklad, že je úřad schopen ho zajistit také elektronicky bez jakýchkoli dalších dodatečných úkonů a řízení. Musí být zaručeno jednoduché a levné uskutečnění tohoto správního úkonu a musí být vše provedeno elektronicky.“

Protože zákon připouští více výjimek a osvobození, vyplatí se na úřadu zeptat, zda právě vy a za jakých podmínek nemáte na odpuštění poplatku nárok.
 
Změny čekají i na poště

Kam pro lyže? Kde je nejlevněji?
Více čtěte ZDE.

Kromě správních poplatků, které se nově vybírají od poloviny ledna, čeká na občany v únoru ještě úprava poštovních služeb, a to převážně směrem nahoru. Dopisy se zdražují o dvě až čtyři koruny podle typu a váhy, balíky o čtyři až pět korun. Citelněji pocítí klienti pošty změnu v případě, že posílají menší částky pomocí platebních poukázek; zaplatí o osm až čtrnáct korun více. Podle mluvčího České pošty Ladislava Vančury byly důvodem zdražení zejména narůstající ceny energií či zvýšení sazby daně z přidané hodnoty a také vyšší požadavky na kvalitu poštovních služeb po vstupu do Evropské unie.

Správní poplatky: co se mění? (vybrané změny)

 • zápis v registru vozidel při převodu osobního automobilu
  z 300 na 800 korun
 • pas bez strojově čitelné zóny* pro děti do 15 let
  ze 150 na 600 korun
 • udělení státního občanství
  z 5000 na 10 000 korun
 • sňatek s cizincem
  z 1000 na 2000 korun
 • potvrzení o bezdlužnosti, stavu daňového účtu
  z 0 na 300 korun
 • ověření kopie, stejnopisu, výpisu
  z 20 na 30 korun


Budete registrovat automobil? Pak si připravte osm set korun, tedy o pět set korun více než loni. Na padesát správních poplatků se zvýšilo, objevilo se čtyřicet nových.
Více čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Myslíte si, že jsou poplatky na úřadech přiměřené, nebo vám naopak přijdou neúměrné prováděným úkonům i ochotě úředníků? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Turci v akci. Bude to stačit?

Turci v akci. Bude to stačit?

Kurzy.cz Turecko zachraňuje, co se dá. Tamní regulátor během včerejšího dne představil nejnovější opatření, která mají za úkol s...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz