Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na žádost o dávky zbývá již jen osm dní

aktualizováno 
Každý, kdo chce dostávat rodičovský příspěvek, musí do konce ledna vyplnit novou žádost. Čtěte, jak postupovat.
Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo s úředníkem

Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo s úředníkem

Kde vzít formulář
Všichni rodiče, kteří příspěvek brali v minulém roce, už nové formuláře na žádost dostali poštou. Maminky, kterým se dítě narodilo později a jsou teprve na mateřské, nebo rodiče, kteří se přestěhovali a nedali to úřadu vědět, si musí formulář vyzvednout sami. Kde? Na kontaktních místech úřadů práce, v Praze na městských úřadech na odborech dávek státní sociální péče. Jsou zde volně k dispozici, nemusíte tedy nutně na „váš“ domovský úřad. Vstřícní jsou například v Českých Budějovicích, kde vám po zavolání všechny formuláře zašlou poštou.

Komu se nechce z domova a má připojení k internetu, může si formulář stáhnout ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí https://formulare.mpsv. cz/. Žádosti můžete vytisknout a vypsat ručně nebo je vyplnit v počítači a teprve potom vytisknout. Druhý způsob je výhodnější. Program vám formulář před vytištěním zkontroluje a upozorní vás, kdybyste zapomněli vyplnit nějakou z povinných kolonek, stejně tak napíše, když uděláte chybu v rodném čísle či adrese.

Poštou, nebo osobně?
Kdo už příspěvek dostával, a tudíž má jeho údaje úřad v databázi, může žádost poslat poštou či elektronicky. Ovšem požadavky úřadů nejsou zcela jednotné. Někde chtějí například přiložit potvrzení o výši mateřské znovu, i když jste jim je třeba před půl rokem odevzdávali. Jinde, třeba ve Vsetíně či Pardubicích, se spokojí s informacemi, které už od maminek mají z dřívějška.

Pokud si nebudete s něčím vědět rady, klidně na svůj úřad zavolejte nebo napište mail. Předem se tak vyhnete chybám. Když nebudete mít vše v pořádku či vás úředníci požádají o nějaké doplnění, budete muset na úřad přijít.

Nebojte se ale, pro přiznání dávky rozhoduje datum podání (pokud poštou, tak poštovní razítko), takže i když půjdete některé údaje doplnit v únoru, o příspěvek nepřijdete.

Na úřad jděte dopoledne
Kdo jde o rodičovský příspěvek žádat poprvé, měl by se s vyplněnou žádostí a všemi potřebnými doklady dostavit na úřad osobně. Nemusíte se obávat, že tam strávíte celý den. Vyřízení je docela rychlé. Například v Praze a Plzni čekají maminky maximálně 20 minut, na severu Čech je nával o něco větší. Frontám se však lze vyhnout.

„Lidé nevyužívají naplno takzvané krátké úřední dny, v úterý a ve čtvrtek dopoledne bývá prázdno,“ uvádí Jaroslav Lejček z Úřadu práce v Ústí nad Labem. Největší zájem hlásí pracovníci sociálních odborů v pondělí a ve středu přes poledne, úřady totiž nemají polední přestávku. „Kdo chce rozumně hospodařit s časem, udělá nejlépe, když přijde kdykoli dopoledne,“ radí Jiří Uklein z Brna.

Kde bývá nejčastěji chyba
Hlavně se nezapomeňte podepsat, zdůrazňují úředníci, drobnosti je možné opravit i po telefonu, bez vlastnoručního podpisu je však žádost neplatná.

Často také rodiče nesprávně vyplňují, že mají nárok na příspěvek na péči, i když to tak není. Péči o dítě si pletou s peněžitou pomocí v mateřství, více známou jako mateřská, případně s rodičovským příspěvkem (více na straně E5). Dalším nedostatkem, s kterým se svěřila většina úřadů, bylo neuvedení druhého rodiče, případně dalších dětí v domácnosti.

Úředníci z Prahy k tomu dodávají: Většinu nedostatků jsme odstranili na základě telefonického ověření, e-mailu, případně faxu, takže pouze několik klientů muselo znovu přijít, aby žádost doplnili.

Co se stane, když požádat nestihnete?
Kdo má finanční rezervu a přežije i dva měsíce bez dávky, může na úřad donést formulář ještě do konce března. Lze totiž žádat až tři měsíce zpětně. Například pokud žádost podáte 15. března, dostanete vyplaceny tři dávky najednou, ale až v dubnu.

Pokud byste ani toto nestihli a podali žádost třeba v květnu, dostanete rodičovskou v červnu. Ale pouze za tři měsíce, od března do května. O peníze za leden a únor byste tak přišli.

Jak na úřadě požádat o rodičovskou

 • dokdy podat žádost: do 31. 1. 2008
 • kam formuláře odnést: na odbor dávek státní sociální podpory úřadu práce, v Praze na stejný odbor úřadů jednotlivých městských částí. Kontakty na úřady najdete na stránkách www.mpsv.cz.
 • obvyklé úřední hodiny:
  po, st – 8 až 17 hodin
  út, čt, pá – 8 až 13 hodin

Co k žádosti potřebujete

 • občanský průkaz,
 • rodný list všech dětí do čtyř let věku,
 • doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali mateřskou,
 • jestliže dítě chodí do jeslí či do školky, potvrzení o tom, kolik času tam tráví

Jak tiskopis doručit

 • osobně: vyplněný a podepsaný formulář, který jste obdrželi od úřadu, nebo jste si pro něj zašli, případně vytiskli z internetu ze stránek MPSV http://portal. mpsv.cz/forms/, donesete na úřad (pokud jste si jisti, že jste jej vyplnili správně a nechcete čekat, je možné tiskopis odevzdat do podatelny či na informační centrum úřadu)
 • poštou: vyplněný a podepsaný formulář pošlete poštou, nemusíte doporučeně, je to však lepší, protože budete mít v rukou doklad, že jste dopis poslali
 • elektronicky: přes elektronickou podatelnu MPSV s elektronickým podpisem (certifikáty vydávají I. certifikační autorita, PostSignum, e-Identity, roční poplatek je od 190 do 752 korun)

Ověření dokumentů
Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo se svým úředníkem v kanceláři – ujistíte se tak, že máte vše vyplněno správně a úředník zkontroluje vaše doklady.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz