Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na žádost o dávky zbývá již jen osm dní

aktualizováno 
Každý, kdo chce dostávat rodičovský příspěvek, musí do konce ledna vyplnit novou žádost. Čtěte, jak postupovat.
Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo s úředníkem

Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo s úředníkem

Kde vzít formulář
Všichni rodiče, kteří příspěvek brali v minulém roce, už nové formuláře na žádost dostali poštou. Maminky, kterým se dítě narodilo později a jsou teprve na mateřské, nebo rodiče, kteří se přestěhovali a nedali to úřadu vědět, si musí formulář vyzvednout sami. Kde? Na kontaktních místech úřadů práce, v Praze na městských úřadech na odborech dávek státní sociální péče. Jsou zde volně k dispozici, nemusíte tedy nutně na „váš“ domovský úřad. Vstřícní jsou například v Českých Budějovicích, kde vám po zavolání všechny formuláře zašlou poštou.

Komu se nechce z domova a má připojení k internetu, může si formulář stáhnout ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí https://formulare.mpsv. cz/. Žádosti můžete vytisknout a vypsat ručně nebo je vyplnit v počítači a teprve potom vytisknout. Druhý způsob je výhodnější. Program vám formulář před vytištěním zkontroluje a upozorní vás, kdybyste zapomněli vyplnit nějakou z povinných kolonek, stejně tak napíše, když uděláte chybu v rodném čísle či adrese.

Poštou, nebo osobně?
Kdo už příspěvek dostával, a tudíž má jeho údaje úřad v databázi, může žádost poslat poštou či elektronicky. Ovšem požadavky úřadů nejsou zcela jednotné. Někde chtějí například přiložit potvrzení o výši mateřské znovu, i když jste jim je třeba před půl rokem odevzdávali. Jinde, třeba ve Vsetíně či Pardubicích, se spokojí s informacemi, které už od maminek mají z dřívějška.

Pokud si nebudete s něčím vědět rady, klidně na svůj úřad zavolejte nebo napište mail. Předem se tak vyhnete chybám. Když nebudete mít vše v pořádku či vás úředníci požádají o nějaké doplnění, budete muset na úřad přijít.

Nebojte se ale, pro přiznání dávky rozhoduje datum podání (pokud poštou, tak poštovní razítko), takže i když půjdete některé údaje doplnit v únoru, o příspěvek nepřijdete.

Na úřad jděte dopoledne
Kdo jde o rodičovský příspěvek žádat poprvé, měl by se s vyplněnou žádostí a všemi potřebnými doklady dostavit na úřad osobně. Nemusíte se obávat, že tam strávíte celý den. Vyřízení je docela rychlé. Například v Praze a Plzni čekají maminky maximálně 20 minut, na severu Čech je nával o něco větší. Frontám se však lze vyhnout.

„Lidé nevyužívají naplno takzvané krátké úřední dny, v úterý a ve čtvrtek dopoledne bývá prázdno,“ uvádí Jaroslav Lejček z Úřadu práce v Ústí nad Labem. Největší zájem hlásí pracovníci sociálních odborů v pondělí a ve středu přes poledne, úřady totiž nemají polední přestávku. „Kdo chce rozumně hospodařit s časem, udělá nejlépe, když přijde kdykoli dopoledne,“ radí Jiří Uklein z Brna.

Kde bývá nejčastěji chyba
Hlavně se nezapomeňte podepsat, zdůrazňují úředníci, drobnosti je možné opravit i po telefonu, bez vlastnoručního podpisu je však žádost neplatná.

Často také rodiče nesprávně vyplňují, že mají nárok na příspěvek na péči, i když to tak není. Péči o dítě si pletou s peněžitou pomocí v mateřství, více známou jako mateřská, případně s rodičovským příspěvkem (více na straně E5). Dalším nedostatkem, s kterým se svěřila většina úřadů, bylo neuvedení druhého rodiče, případně dalších dětí v domácnosti.

Úředníci z Prahy k tomu dodávají: Většinu nedostatků jsme odstranili na základě telefonického ověření, e-mailu, případně faxu, takže pouze několik klientů muselo znovu přijít, aby žádost doplnili.

Co se stane, když požádat nestihnete?
Kdo má finanční rezervu a přežije i dva měsíce bez dávky, může na úřad donést formulář ještě do konce března. Lze totiž žádat až tři měsíce zpětně. Například pokud žádost podáte 15. března, dostanete vyplaceny tři dávky najednou, ale až v dubnu.

Pokud byste ani toto nestihli a podali žádost třeba v květnu, dostanete rodičovskou v červnu. Ale pouze za tři měsíce, od března do května. O peníze za leden a únor byste tak přišli.

Jak na úřadě požádat o rodičovskou

 • dokdy podat žádost: do 31. 1. 2008
 • kam formuláře odnést: na odbor dávek státní sociální podpory úřadu práce, v Praze na stejný odbor úřadů jednotlivých městských částí. Kontakty na úřady najdete na stránkách www.mpsv.cz.
 • obvyklé úřední hodiny:
  po, st – 8 až 17 hodin
  út, čt, pá – 8 až 13 hodin

Co k žádosti potřebujete

 • občanský průkaz,
 • rodný list všech dětí do čtyř let věku,
 • doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali mateřskou,
 • jestliže dítě chodí do jeslí či do školky, potvrzení o tom, kolik času tam tráví

Jak tiskopis doručit

 • osobně: vyplněný a podepsaný formulář, který jste obdrželi od úřadu, nebo jste si pro něj zašli, případně vytiskli z internetu ze stránek MPSV http://portal. mpsv.cz/forms/, donesete na úřad (pokud jste si jisti, že jste jej vyplnili správně a nechcete čekat, je možné tiskopis odevzdat do podatelny či na informační centrum úřadu)
 • poštou: vyplněný a podepsaný formulář pošlete poštou, nemusíte doporučeně, je to však lepší, protože budete mít v rukou doklad, že jste dopis poslali
 • elektronicky: přes elektronickou podatelnu MPSV s elektronickým podpisem (certifikáty vydávají I. certifikační autorita, PostSignum, e-Identity, roční poplatek je od 190 do 752 korun)

Ověření dokumentů
Pokud podáváte žádost poprvé, zvolte raději jednání přímo se svým úředníkem v kanceláři – ujistíte se tak, že máte vše vyplněno správně a úředník zkontroluje vaše doklady.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz