Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na záložny dopadly nové povinnosti. Zvládly jsme je líp než banky, ujišťují

aktualizováno 
Nový zákon o platebním styku přinutil banky a družstevní záložny provést velké úpravy obchodních podmínek, informačních systémů i sazebníků. Jak se s tímto velkým zlomem vypořádaly kampeličky? Svorně tvrdí, že lépe než banky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Oficiální seznam družstevních záložen České národní banky obsahoval ke konci října 17 subjektů. I ty musely dostát všem požadavkům, jež stanovil nový zákon o platebním styku. Předpis ukládá kampeličkám stejné povinnosti jako bankám.

Potíže působí povinnost informovat o změně podmínek

Banky své klienty již s předstihem několika týdnů informovaly o připravovaných úpravách ceníků i obchodních podmínek. Musely to stihnout ve lhůtě minimálně 30 dnů před účinností změn.

Družstevní záložny však určené lhůty informační povinnosti doposud neměly. Etický kodex družstevních záložen totiž hovoří pouze o "vhodném způsobu informování klienta v dostatečném časovém předstihu".

Od neděle 1. listopadu je ale situace jiná. Také kampeličky nově mají lhůtu pro představení změn už dva měsíce před datem, kdy nové obchodní podmínky nabudou účinnosti.

"Doposud jsme měnili podmínky asi dva až třikrát ročně, hledáme proto řešení ve smyslu minimalizace nákladů spojených s touto povinností. Chceme dopady nového zákona krýt z jiných zdrojů a ne je přenášet na klienty," říká František Novák, předseda představenstva 1. TZ záložny. - čtěte Zákonem zrušené poplatky banky přelévají do poštovného a užívání karet

Novou úpravu platebního styku záložny vítají

Představitelé družstevních záložen se shodují v názoru, že nový zákon přispěje k větší transparentnosti a zvýšení komfortu služeb ve finančním sektoru. 

Největší starosti jim působily úpravy smluvní dokumentace, obchodních podmínek a také interních postupů. Naopak kupříkladu zkrácení lhůty pro doručení plateb na účty klientů bylo prý u většiny oslovených standardem již několik let.

Ani do ceníků takřka zasahovat nemusely, většinu poplatků běžně vybíraných bankami nemají (třeba vedení účtu, výpisy apod.). Všechny měněné položky proto měly bezprostřední návaznost na platební karty (blokace, poplatky za vydání a používání karty, obnovené vydání). Ty totiž vydávají zpravidla ve spolupráci s bankami, jejichž ceny pak kopírují.

Klienti se novinky dozvídali nejčastěji z výpisů

Ten, kdo se spoléhá výhradně na družstevní záložnu, která zajišťuje jeho veškeré finanční záležitosti, se o novinkách dozvídal nejčastěji z výpisů za měsíc září či říjen. Řada záložen totiž nemá ani vlastní webové stránky, popřípadě na nich najdete jen povinně zveřejňované údaje o hospodaření.

Největší družstevní záložna u nás Fio dala kupříkladu přednost internetovému bankovnictví, jehož prostřednictvím předávala klientům informace adresně. Ten, kdo nemá internetové bankovnictví, najde vše potřebné na webu finanční skupiny Fio.

Trochu jiný model zvolily 1. TZ, družstevní záložna a Moravský peněžní ústav – spořitelní družstvo. Moravský peněžní ústav ponechal vše na osobních bankéřích, 1. TZ předá veškeré důležité informace na prosincové členské schůzi. Zkrátka prý ale nepřijdou ani ti, co se nebudou moci schůze zúčastnit. Do ruky totiž dostanou přehled změn obchodních podmínek a dalších provedených opatření učiněných v souvislosti s novou úpravou platebního styku jako přílohu pozvánky.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz