Na zkušenou do zahraničí

V poslední době stále více platí, že kdo chce být ve svém zaměstnání úspěšný, měl by dobře rozumět svému oboru, domluvit se alespoň jedním cizím jazykem a mít pracovní zkušenosti ze zahraničí. Zvyšovat si odbornost, učit se cizí jazyk a získávat neocenitelné poznatky umožňují zahraniční stáže pořádané v rámci programu Leonardo da Vinci.
Jedná se oceloevropský program vyhlášený Evropskou komisí, který podporuje projekty zlepšující odborné vzdělávání. Mimo 15 zemí Evropské unie jsou do něj zapojeny i Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Česká republika, Slovenská republika, Polsko, Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko, Kypr a Malta. V České republice činnost programu Leonardo da Vinci koordinuje již od roku 1996 Národní vzdělávací fond (www.nvf.cz). Program je určen pro studenty a mladé pracovníky, pro pedagogy, lektory, školitele a personalisty, pro školy, úřady práce, vzdělávací instituce, státní i soukromé firmy. Do programu Leonardo da Vinci se nelze přihlásit individuálně, ale pouze prostřednictvím školy nebo organizace, která vypracuje návrh projektu. "Spolupracují s námi převážně střední školy, ale také vysoké školy, na kterých máme kontaktní osoby. Stáže a výměny pořádá i řada firem, úřady práce apod." uvádí Alena Huptychová z Národního vzdělávacího fondu.

Stáže a výměny

Schopnost studentů obstát v mezinárodním měřítku, propojení teorie s praxí, rozvoj jazykových dovedností, zvýšení šance na získání dobrého zaměstnání a zvyšování odbornosti učitelů, lektorů a školitelů mají za cíl projekty stáží a výměn zkušeností. Stáž je odborná praxe v zahraničí. Účastníky jsou zde nejčastěji studenti nebo mladí pracovníci. Stáže trvají od tří týdnů do dvanácti měsíců. Výměny zkušeností, určené pro učitele, trvají od jednoho do šesti týdnů. "O stáže i výměny zkušeností je značný zájem. Je to patrné na stále se zvyšujících počtech škol a organizací, které předkládají své projekty," tvrdí Iva Tatarková, konzultantka Národního vzdělávacího fondu. "Doposud se zahraničních stáží a výměn v rámci 382 projektů zúčastnilo 3294 lidí. Ve struktuře účastníků převažují studenti středních a vyšších odborných škol." Před každou stáží probíhá jazyková a kulturní příprava. Její délka i obsah závisí na schopnostech přihlášených.

Anglie, Itálie, Rakousko

Aleš Zítka, jeden z osmi studentů Obchodní akademie a Vyšší odborné školy ekonomické v Mladé Boleslavi, kteří vyjeli v únoru 2001 na třítýdenní odborné stáže do firem v anglickém Scunthorpe, říká: "Pracoval jsem ve firmě Clugston Construction. Nejvíce času jsem strávil v personálním oddělení, kde jsem se seznámil s firemním informačním systémem. Vzhledem k zaměření mého studia jsem ocenil možnost poznat počítačové a síťové vybavení firmy a díky svým znalostem jsem si mohl vyzkoušet práci ve správě sítí. Bylo to užitečné a zajímavé." Stáže pro mladé absolventy středních škol, kteří byli delší dobu evidováni jako nezaměstnaní, uspořádaly úřady práce ze Vsetína, Hodonína, Olomouce a Bruntálu ve spolupráci se Soukromou školou cestovního ruchu v Rožnově pod Radhoštěm. Po intenzivním rekvalifikačním kursu bylo vybráno devět lidí. Ti odcestovali na jaře letošního roku na tříměsíční stáž v hotelích lázeňského městečka Montegrotto Terme nedaleko Padovy. Studentky Střední zdravotnické školy v Novém Bydžově, které v rámci šestitýdenní stáže ošetřovaly pacienty v Tyrolsku, dostaly od okresní nemocnice v Hall in Tirol nedaleko Insbrucku nabídky na zaměstnání.

Další projekty

Kromě projektů stáží podporuje program Leonardo da Vinci také takzvané pilotní projekty, kdy české organizace, podniky nebo školy ve spolupráci se zahraničními partnery společně vypracovávají a vyvíjejí vzdělávací materiály, například nové učební texty, metodiku výuky, testy nebo vzdělávací počítačové programy. Věnuje se také projektům zaměřeným na vypracování učebních materiálů pro výuku cizích jazyků s odbornou terminologií.

Fakta o stážích v rámci programu Leonardo da Vinci

* účastníci stáží již vyjeli do dvaceti evropských zemí, nejčastěji se v projektech vyskytuje Německo (téměř polovina), následuje Velká Británie, Nizozemí, Itálie, Rakousko, Francie a dalších 14 zemí (Dánsko, Španělsko, Švédsko, Finsko, Belgie, Portugalsko, Řecko, Irsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Kypr, Estonsko a Island)

* stáže probíhají v celé škále oborů: cestovní ruch, obchod, zemědělství a lesnictví, energetika, oděvní a textilní obory, doprava, strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika, sociální oblast, zdravotnictví, veřejná správa, chemická výroba, zpracování dřeva, finančnictví

* mezi předkladateli projektů převažují střední a vyšší odborné školy (představují téměř tři čtvrtiny), následují vysoké školy, podniky a jejich profesní svazy, neziskové nevládní organizace, vzdělávací firmy a úřady práce

* další informace: www.nvf.cz/leonardo