Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zlatě vyděláte nejvíce investicí do mincí: odborník zodpovídal vaše dotazy

aktualizováno 
Zájem o investice do zlata stále stoupá. Kolik je možné na zlatě ročně vydělat? Je lépe nakoupit zlaté cihly, nebo mince? Na tyto a další dotazy odpovídal Pavel Trtík, obchodní a marketingový šéf firmy Zlaté Mince Numismatika.
Investice do zlata přináší zajímavé zhodnocení peněz.

Investice do zlata přináší zajímavé zhodnocení peněz. | foto: Profimedia.cz

Zájem investorů o zlato roste jak v celosvětovém měřítku, tak i na českém trhu. Rovněž přibývá sběratelů umění, kteří vedle trvalé hodnoty zlata oceňují uměleckou hodnotu výtvarného zpracování mincí a medailí.

Kdo vyhledává investice do drahých kovů? Kolik můžete vydělat, když se rozhodnete investovat do zlata? Kde všude můžete svůj nákup uskutečnit a jak v budoucnu prodat? Přinášíme vám odpovědi na vybrané otázky.

popisek
ČÍST VŠECHNY ODPOVĚDI MŮŽETE ZDE

OTÁZKA: V součastné době mám nějaké volné finanční prostředky, zhruba 100 000Kč. Má smysl abych tyhle peníze investoval do zlata? Na jak dlouhou dobu bych musel investovat abych pocítil nějaký výnos? Případně jakou nejmenší částku by jste doporučil investovat?

ODPOVĚĎ: Investovat můžete i menší částky než 100 000 Kč. Pamětní mince a medaile v nejmenším provedení se vydávají již v ceně 5-10 000 Kč. Částku taky nemusíte investovat nejednou. Výnosy můžete očekávat krátce poté co se nakoupené mince vyprodají a začne po nich růst poptávka. To bývá obvykle do dvou let.

OTÁZKA: Vyplatí se vůbec do zlata investovat? Vždyť když ho budu chtít mít opravdu fyzicky doma, je dost těžké i pro pojišťovnu ho zabezpečit.

ODPOVĚĎ: Pokud nemáte doma zabezpečené prostory můžete využít safesové schránky v bance...

OTÁZKA: Zajímalo by mě, jak je to s puncem na mincích - vyráží se? Případně se vydávají certifikáty - jsou podle nějakého zákona nebo má každá firma svůj certifikát (jako AAA auto ;-) Kde se dají uskladnit, vynechám-li možnost doma. A jak je to s prodejem? Stálý výkup, burzy?

ODPOVĚĎ: Na mince se punc nerazí. Jejich ryzost je dána zákonem. Certifikát který se k pamětním mincím vydává deklaruje především počet vydaných kusů.

. Pavel Trtík

Po ukončení studia ekonomie a informačních technologií se začal věnovat obchodu a soukromému podnikání. Od roku 2003 řídí obchodní a marketingovou činnost rodinné firmy Zlaté Mince Numismatika, která se specializuje na investiční sběratelství mincí, prodej drahých kovů vysoké ryzosti a také na vydávání investičních medailí. Pavel Trtík je ženatý a má 2 děti. Jeho největšími koníčky jsou makrofotografie a architektura.

OTÁZKA: Chtěl bych se zeptat, jaký je poměr mezi koupí zlata a prodejem? Více lidi u vás nakupují nebo prodávají? Pravděpodobně převažují mince, ale můžete také uvést poměr mezi mincemi a cihlami?

ODPOVĚĎ: Zákazníci dnes zlato především nakupují. Je to dáno hlavně tím že až do nedávna k němu neměli v ČR legální přístup. Ti kteří ale zlato získali např. dědictvím po předcích je dnes výhodně prodávají.

OTÁZKA: Mám 20 let staré pamětní mince. Dají se nějakým způsobem ohodnotit? A poskytuje tyto služby vaše firma? Případně za jaký poplatek.

ODPOVĚĎ: Ano, ocenění provádíme zdarma. Mince můžete k ocenění přinést na některou z našich provozoven, nebo nám poslat soupis, případně i fotografie mincí k ocenění na e-mail.

OTÁZKA: Chtěl bych dlouhodobě (10-15) let investovat "na důchod". Když se dívám na nákupní a výkupní ceny zlatých slitků (plechů) je cenový rozdíl dost veliký. Je pravděpodobné, že neudělám chybu, když budu pravidelně slitky kupovat.

ODPOVĚĎ: Investice do zlata má právě pro Vás řadu výhod. Hlavní je to že o hodnotu kterou do zlata uložíte nemůžete nečekaně přijít jako v případě ztráty hodnoty akcií nebo v případě krachu rizikových fondů.

OTÁZKA: Mám několik zlatých mincí, vydaných za Rakousko-Uherska, příp. po r. 1918. Vzhledem k tomu, že mince mají i hodnotu sběratelskou a historickou, prosím o doporučení zda mince nabídnout k prodeji a jak nejvýhodněji, či je dále podržet pro další možné zhodnocení?

ODPOVĚĎ: Nechejte si mince ocenit. Za Rakouska Uherska byly zlaté mince běžné stejně jako dnes např. padesátikoruny v naší peněžence. Nemusí tedy mít nutně sběratelskou hodnotu.
 
OTÁZKA: Má investice do zlata smysl když česká koruna neustale posiluje? I když cena zlata za posledního půl roku stoupla o 10 %, česká koruna posílila o 18 %. Tedy investor prodělal za půl roku 8 %. Obyčejný bankovní vklad je proti tomu minimálně bezútratový. Nebo čekáte změnu ve vývoji kursu dolaru proti koruně?

ODPOVĚĎ: Vývoj kurzu dolaru si nedovolím předvídat. Ale pravdou je že posilování koruny nyní nákup zlata zlevňuje. Chcete-li zlato nakoupit, je výhodné nakoupit zlato právě nyní.

OTÁZKA: Jakým způsobem vlastně probíhá standardní obchod se zlatem pro "běžného smrtelníka"? Mám tím na mysli obyčejného člověka, který neobchoduje na burze, nemá podíly ve zlatých dolech a ani v tomto oboru nijak nepodniká. Vím, že se dají nakupovat např. zlaté slitky či mince, ale jejich následný prodej se mi jeví jako ztrátová transakce.

ODPOVĚĎ: Nákup fyzicky alokovaného zlata (mince a slitky) nemusí být v krátkodobém měřítku výhodný. (Ani na jiných měnách se vydělává tak že by je člověk nakoupil fyzicky ve směnárně a za pár měsíců je zde se ziskem prodal) Chcete-li takto na zlatě vydělávat musíte je nakupovat jako komoditu aby vaše investice nebyla zatížena náklady na zpracování mincí.

OTÁZKA: Do čeho investovat, když mi nejde o krásu dané věci, ale mám teď 100 000 Kč a přijde mi, že při koupi mincí například zaplatim dost i za vyhotovení dané věci. Když koupim zlato, jak to poté budu prodávat? Například koupím zlato za 100 000 kdo mi poté například za dva roky za ně zaplatí cca 120 000, aby se dalo aspoň trošku mluvit o výhodné investici?

ODPOVĚĎ: Chcete-li platit co nejméně za zpracovatelské náklady, nakupujte zlaté slitky. Pokud by jste však nakupoval relativně dražší pamětní mince nebo medaile, můžete po dvou letech vydělat mnohem víc než při prodeji slitků.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz