Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nafta i benzin opět pod 30 korun. Cena ropy prudce klesá

  • 94
Od začátku prázdnin klesala cena paliv na čerpacích stanicích téměř nepřetržitě. Nejednalo se o žádné zázraky, ale alespoň se nevyplnily některé dramatické předpovědi o překročení čtyřicetikorunové hranice.

Ceny podle společnosti CCS pomalu ztrácely i v minulém týdnu na závěrečných 31,59 za benzin a 30,59 za naftu. V tomto ohledu se trend nezastavil. Přestože před rokem byly ceny paliv na čerpacích stanicích přibližně o dvě koruny nižší než letos, tak v krátkém historickém srovnání se letní ceny stále nacházely na podprůměrných úrovních.

Ceny ropy prudce klesají

Od poloviny května se ceny ropy na světových trzích dostaly nad osmdesátidolarovou hranici jen sporadicky. Vždy se poslušně pod tuto hladinu vrátily a na konci minulého týdne se ropa obchodovala pouze za 73 dolarů za barel.

Neschopnost ropy obnovit růsty k devadesátidolarové hranici z počátku května bohužel vypovídala o stavu globální ekonomiky. Po několikerém pokusu pak přišel pokles. Z maxim na začátku srpna ropa spadla už o více než deset procent. Tyto skutečnosti měly samozřejmě částečný vliv i na cenu paliv v České republice.

Negativní zprávy z ekonomiky

Hlavním důvodem poklesu ceny černého zlata bylo oslabující oživení ve Spojených státech. Někteří analytici už dokonce začali mluvit o dalším kole recese. Spojené státy stále zůstávají největším spotřebitelem ropy na světě a pokles poptávky má na světové trhy velký dopad. Navíc se tamní zásoby ropných produktů dostaly na nejvyšší hodnoty za posledních více než 20 let. Nabídka ropy je tedy v současnosti dostatečná.

Dalším faktorem poklesu cen je narůstající produkce členů kartelu OPEC, přičemž nedodržování stanovených kvót se v červenci dostalo na nejvyšší úroveň za poslední rok. Rostou také exporty Ruska a dalších velkých producentů.

Koruna na rozcestí

Dalším faktorem určující výši účtenky u čerpacích stanic je kurz české měny k americkému dolaru. Posilující koruna zlevňuje import ropy. Tato zákonitost se během letních měsíců jasně ukázala. Jen během prvního prázdninového měsíce posílila koruna k americkému dolaru o téměř deset procent.

Nyní se však zdá, že by v nejbližších týdnech mohlo dojít ke korekci. V srpnu už česká koruna vrátila k dolaru 2,5 procenta a k otočení negativního trendu zatím nejsou žádné předpoklady.

Vliv koruny nahradí klesající ropa

S koncem motoristické sezony se tedy nedají očekávat žádné cenové skoky. Posilování koruny, které nahrávalo zlevňování paliv, se zdá být u konce. V opačném směru by však mohlo pomoci zlevňování ropy na světových trzích.

Kompenzace těchto vlivů hovoří pro stabilní ceny paliv v následujících týdnech a jejich poklesu až s příchodem podzimu. Vždy se však mohou objevit neočekávané události, které mohou ropu skokově zdražit. Jednou z nich může být probíhající hurikánová sezona v Mexickém zálivu, kde se nachází významný podíl ropné infrastruktury USA. Doufejme, že ani její druhá polovina nebude znamenat vítr v našich peněženkách.