Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nahlédněte do míst, kde se stanete sami sobě bankéřem

aktualizováno 
Chcete se svými penězi pracovat sami? Pak máte možnost využít samoobslužné terminály, které na svá obchodní místa dávají některé banky. Automaty zvládnou prakticky všechny operace, kvůli kterým byste jinak museli strávit dlouhé minuty čekáním ve frontě.

ČS - Štefánikova - pohled do samoobslužné zóny na terminál s přístupem do internetového bankovnictví SERVIS 24 | foto: Archiv bank

Některé tuzemské banky si začínají uvědomovat, že jejich klienti jsou schopni si různé transakce vyřídit sami, aniž by museli kontaktovat zaměstnance u přepážky.

Vedle sběrných boxů, kam můžete vhodit ručně vyplněný příkaz k úhradě a bankomatů, které vám vydají peníze, začínají svá obchodní místa vybavovat speciálními samoobslužnými terminály umožňujícími klientům provádět i další transakce.

Poslouží hlavně klientům, kteří nemají zřízeno internetové nebo telefonní bankovnictví. Ovšem i aktivní uživatelé elektronického bankovnictví díky speciálním terminálům mohou být v kontaktu se svými financemi i v případě, když nemají u sebe počítač.

Bonusem navíc je zřízení nonstop přístupu do zón vybavených těmito terminály.

ČS - Štefánikova- pohled do samoobslužné zóny na vkladový bankomat

Své finance můžete ovládat i v noci

Primárním cílem samoobslužných zón je umožnit klientům rychlé a jednoduché vyřízení základních finančních operací, aniž by je omezovala čekací doba na pobočce resp. otevírací doba pobočky.

Samoobslužné zóny s neomezeným přístupem najdete na pobočkách několika bank. Dostanete se do nich i mimo otevírací dobu pobočky. Stačí přiložit nebo protáhnout libovolnou platební kartu čtečkou a vstup je odemčen. Klient se nemusí obávat, že se za ním dostane i někdo jiný, kdo by ho mohl ohrožovat. "Pokud je již v zóně jiný klient, další se dovnitř nedostane a musí počkat, až předchozí opustí zónu. Tím je vytvořeno diskrétní a bezpečné prostředí pro provedení transakce," upřesňuje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

ČSOB - samoobslužná zóna, pobočka Ústí nad Labem

Pochopitelně se zónami vybavenými samoobslužnými terminály se můžete setkat i uvnitř pobočky. V tomto případě máte k nim přístup pouze v době její otevírací doby.

Banky spolupracují i s dalšími obchodními místy, kam terminály umisťují. Příkladem mohou být Volksbank Shopy v hypermarketech Kaufland nebo samoobslužný kiosek Poštovní spořitelny na hlavní poště pro Prahu 4.

obslužte si finance sami

Česká spořitelna
• samoobslužné zóny základního typu - výběrový bankomat, zadávání příkazů k úhradě
• samoobslužné zóny s rozšířenou funkčností - vkladový bankomat, transakční terminál (11 poboček), terminál s přístupem do internetového bankovnictví SERVIS 24 (4 pobočky)
Příklad: Praha - Štefánikova; Olomouc - tř. Svobody

ČSOB
• nonstop samoobslužné zóny na pobočkách (zhruba 170), některé umožňují i vklad hotovosti
• nákupní centra - bankomaty s rozšířenou nabídkou služeb (předschválené úvěry)
Příklad: Ostrava - Hollarova; Hradec Králové - Ulrichovo náměstí; Praha - Na Pankráci

GE Money Bank
• samoobslužné zóny - bankomaty s rozšířenými funkcemi
• samoobslužné zóny - vkladové (depozitní) bankomaty - vklad hotovosti do 400 tisíc korun
Příklad: Praha 3 - Flora; OC Futurum Ostrava; OC Futurum Hradec Králové

Poštovní spořitelna
• klienti mohou využít samoobslužných zón ČSOB (navíc proti klientům ČSOB mohou zadat příkaz k úhradě)
• pilotní projekt samoobslužného kiosku na hlavní poště Praha 4
• tři depozitní bankomaty - dvakrát Praha, Ostrava

Raiffeisenbank
• samoobslužné terminály na všech 103 pobočkách - přístup do internetového bankovnictví klienta

UniCredit Bank
• vkladové bankomaty - zhruba 65, na místech v blízkosti poboček

Volksbank
• Infoterminály - pasivní operace - aktuální zůstatek, pohyby za poslední období, přehled výpis
• celkem 57 prodejních míst - pobočky Volksbank a Volksbank Shopy (Kaufland)

Zóny jsou vybaveny speciálními terminály

Předpokladem pro samoobsluhu finančních transakcí je vhodný speciální terminál, který vám umožní provést jak pasivní operace (zjištění informací o aktuálním zůstatku, pohybech na účtu apod.), tak aktivní operace (výběr či vklad hotovosti, zadání jednorázových příkazů k úhradě, změnu PIN ke kartě, dobití mobilního telefonu, zaplacení složenek, sjednání úvěru apod.).

Volksbank shop - Infoterminál

Chcete si uložit peníze? Pak máte možnost použít tzv. vkladové neboli depozitní bankomaty. Svá obchodní místa jimi vybavily UniCredit Bank, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, ČSOB a GE Money Bank. "V rámci bankomatové sítě disponujeme třemi vkladovými bankomaty, které kromě dalších služeb nabízejí navíc možnost vkladu hotovosti až do výše 400 tisíc korun. Do konce roku banka plánuje zavést dalších 10 depozitních bankomatů," upřesnila Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Bank.

Přes terminál zaplaťte složenku

Na začátku března letošního roku představila Česká spořitelna samoobslužné transakční terminály, kterými vybavila několik svých obchodních míst (podrobněji si o tom můžete přečíst v našem předchozím článku).

Transakční terminál

"Samoobslužných transakčních terminálů máme dosud jedenáct a klientům poskytují vedle služeb běžného bankomatu také rychlé vyřízení příkazů k úhradě. Zařízení umí naskenovat složenku nebo formulář platebního příkazu a dokáže i načíst údaje přímo z čárových kódů dokladů, ovšem prozatím jen u dokladu SIPO České pošty," upřesňuje Pavla Langová z Tiskového centra České spořitelny.

S novinkou přišla i Poštovní spořitelna, která před týdnem spustila na hlavní poště v Praze 4 pilotní provoz samoobslužného kiosku. Jeho prostřednictvím můžete například zadávat platební příkazy pomocí načtení čárového kódu na složence, vyhledávat poštovní zásilky, dobíjet mobilní telefon nebo využívat PaySec.

Poštovní spořitelna - samoobslužné místo

"Pro zadávání platebního příkazu nebo dobíjení telefonu je nutné použít Maxkartu Poštovní spořitelny. Obsluha je maximálně jednoduchá – intuitivní ovládání zajišťuje dotyková obrazovka, k dispozici je tiskárna účtenek a čtečky karet a čárových kódů na složence," dodává Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...
Posilující koruna znehodnocuje devizové rezervy. Silnějšímu kurzu brání spekulan...

„Navyšování úrokových sazeb a dobré výsledky tuzemského hospodářství posilují kurz koruny. Koruna je však po devizových... celý článekNajdete na iDNES.cz