Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Najděte si více času na cvičení

  8:00aktualizováno  8:00
Nekupují si vitaminy ani potravinové doplňky, neplatí za žádná zdravotní cvičení či rehabilitace, neužívají pravidelně žádné léky, nepřiplácejí si za lepší plomby, nekouří. Tentokrát jsme Hance Mixánkové a Janu Henclovi nedokázali ušetřit téměř nic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - léky, pohyb, cvičení, zdraví | foto: Profimedia.cz

Na léky už nezbývají peníze

"Za léky opravdu neutrácíme. Když nás skolí nemoc, nejprve sáhneme po ovoci a čaji s medem a citronem a snažíme se vykurýrovat sami," představuje svou léčebnou metodu Hanka. Teprve když tahle kúra nepomůže, zajdou si pro léky. To si koupí paralen, acylpyrin, mucosolvan na kašel a bromhexin. Tím končí. Víc toho nepotřebují, ani si více nemohou dovolit.

Prevence ano – očkování ne

Tomu, aby nemuseli utrácet za léky, předcházejí prevencí. Zelenina a ovoce každý den, žádné kouření, alkohol jen výjimečně. "Podle mě je taková prevence v našem věku dostačující," říká Jan. A tak se očkovat proti chřipce nenechali. "Mám špatnou zkušenost od kolegy z práce. Po očkování proti chřipce se mu rozhodil imunitní systém, který pak začal útočit i na zdravé buňky. Celé to málem dopadlo tragicky," líčí Jan.

I Hanka si prožila nepříjemnou zkušenost. "Po posledním očkování jsem chřipku stejně dostala," vypráví Hanka. "Doktoři situaci špatně odhadli a asi vybrali jiný kmen chřipky pro očkování. Tehdy mě skolila opravdu silně."

Dovolená místo nemocenské

Oba si prakticky vždy, když onemocní, berou dovolenou. Pro Jana je to finančně výhodnější než jít na nemocenskou. A Hana zase, byť se necítí dobře, do školy chodit musí, a na nemocenské by se nemohla hnout z domu.

mladý pár

Hana Mixánková, 24 let
– studentka filozofické fakulty v Pardubicích, obor muzeologie
– pracuje na poloviční úvazek jako úřednice

Jan Hencl, 26 let
– IT test inženýr
další obyvatelé domácnosti: dva potkani Iris a Kirké a dvě andulky Artur a Eleanora

Jak se chrání, aby nemuseli utrácet za léky:
- jedí ovoce a zeleninu
- chodí na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři, zubaři a Hanka
  ke gynekologovi
- nekouří, alkohol pijí jen střídmě
- při nachlazení hned neužívají léky, sáhnou radši po přírodní
  alternativě, medu a citronu

Za cigarety už neutrácejí

Jediné větší peníze, které za "zdraví" vydají, je v průměru 1 000 korun ročně za brýle. Nosí je Hanka a platí si nové obroučky a druhé, náhradní brýle. Ani u zubaře nemusí peněženku otvírat. Estetické, a tedy dražší plomby by si nechali dát jen na přední zuby, na zadní chrup jim postačí amalgámová klasika. Se zuby problémy nemají, každého půl roku chodí na preventivní prohlídku.

Dříve Jan ještě utrácel za cigarety přibližně 1 500 měsíčně. Vykouřil i 20 kousků denně, s tímhle zlozvykem však přestal už před třemi lety. Tehdy kvůli tomu hodně přibral a na váze už mu šipka ukazuje do kategorie označené jako obezita. S tou ale měl Jan problémy celý život. "Zavinil jsem si ji špatnou životosprávou," říká. "Při svém pracovním vytížení nemám čas ani pořádně spát, když mi vyjde šest hodin, je to luxus, natož se hýbat," zamýšlí se.

Jan si pak musí připlácet na životním pojištění 134 korun měsíčně rizikovou složku kvůli obezitě. I sehnat levnější boty, aby byly natolik kvalitní, že by jim Jan neprošlapal podrážku za pár měsíců, je problém. Kromě zdravotních rizik ho kvůli obezitě mohou do budoucna čekat nemalé finanční výdaje.

ROČNĚ UŠETŘÍ 0 KORUN

Účet rodiny
 Za co  Částka ročně
(v korunách)
 Acylpyrin  51
 Bromhexin  46
 Brýle  1 000
 Mukosolvan  66
 Paralen  39
 prohlídka u gynegokola  30
 prohlídka u očního  15
 prohlídka u praktika  30
 prohlídka u zubaře  60
 příplatek za obezitu k investičnímu pojištění  1 608
 Celkem  2 945

MF DNES radí Haně a Janovi

Účet Hany a Jana ukazuje, že v oblasti zdraví ročně utratí téměř tři tisíce korun. Mohlo by se tedy zdát, že se najde skulinka v jejich přístupu, a my vysypeme z rukávu radu, jak by si mohli ještě přilepšit. Nenašla se, komentuje redaktorka MF DNES Markéta Grosmanová.

Začněte s pohybem
Jan vydá ročně 1 600 korun jako příplatek na životní investiční pojištění, který hradí navrch kvůli obezitě. Tady byste mohl ušetřit určitě. Zaměřte se i přes nedostatek času víc na své zdraví a věnujte se pohybu. Zbavíte se zdravotních problémů i do budoucna.

Touto radou samozřejmě neušetříte hned, shodit nadbytečná kila vám zabere čas. Pobídkou vám může být, že vaše zdravotní pojišťovna přispívá na léčebný tělocvik 500 korun ročně a na plavání 300 korun.

Dál dbejte na prevenci
Za preventivní prohlídky u lékaře neplatíte nic, dál na ně choďte, předcházíte tím problémům. Jan může využívat dvou prohlídek u zubního lékaře, za první platí 30 korun, druhá je zdarma a i tu byste mohl využívat.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz