Nájemné: Je zřejmé, že nic není jisté

  0:01aktualizováno  0:01
Plán na nový způsob regulace nájemného z víkendové schůzky reprezentantů vládních stran začíná mít zásadní trhliny v podobě rozdílných názorů klíčových ministerstev. Ze sobotní schůzky podle přímých účastníků vyplynulo, že ministerstva financí a pro místní rozvoj mají připravit společný návrh, který by vycházel z následujícího plánu dalšího postupu v regulaci nájmů.

V přechodném období dvou až tří let by měly obce volnou ruku v určování nájemného s výjimkou rodin s příjmy do 1,6násobku životního minima, kterým by nájemné rostlo maximálně o 5 procent ročně. Soukromí majitelé domů by v tomto období mohli jednostranně zvyšovat nájmy maximálně o deset až patnáct procent.

Po přechodném období by se vypočítalo z různě vysokých činží místně obvyklé nájemné v konkrétních městech a lokalitách a stalo by se určujícím pro další vývoj nájemného.

Proti principu volné ruky obcí u nájemného však včera vystoupil ministr financí Bohuslav Sobotka a odmítl, že by v tomto ohledu byla mezi koaličními stranami shoda. "Je to jeden z návrhů. Myslíme si ale, že to není v souladu s ústavou, a vzhledem k možným sporům budeme nadále vyjednávat," řekl.

Návrh, s kterým přišli zástupci KDU-ČSL, se nesetkal s pozitivním ohlasem u Sdružení nájemníků ani u Sdružení majitelů domů. "Nelze, aby si obce zvyšovaly nájemné libovolně," řekl šéf Sdružení nájemníků a poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Podle zástupců majitelů domů Libora Dellina by zvýhodnění obcí bylo v rozporu s Listinou práv a svobod, protože by zvýhodňovalo jednu skupinu vlastníků.

Ani uvnitř ČSSD není na zvýhodnění obcí jednotný názor. "Diskutovali jsme o tom a v principu nám to nevadí. Ve většině obcí už by regulované nájmy po uvolnění nestouply. Jsou však výjimky, jako Praha, a tady s principem volné ruky nesouhlasíme," reagoval účastník koaliční schůzky, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. 

Ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec mají o nájemném jednat tento týden, další koaliční schůzka je za čtrnáct dní. "Naše stanoviska se sblížila a máme dopracovat určité teze," řekl Němec.

Zveřejnění záměrů s nájemným vyvolalo vlnu vášnivých reakcí. "Je nepřijatelné, aby majitelé bytů měli různé postavení a jedni mohli zvyšovat libovolně a druzí maximálně o deset či patnáct procent," reagoval šéf Sdružení nájemníků Stanislav Křeček.

Rozdílné postavení majitelů domů s regulovanými a tržními nájmy napadl před časem i Ústavní soud. Ten mimo jiné kritizoval, že stát nemůže regulací nájmů dělat sociální politiku na úkor soukromých vlastníků. Ačkoliv rozhodnutí soudu Křeček kritizoval, ve svém současném názoru nevidí rozpor. Podle něho to nelze srovnávat a musí se prý jinak posuzovat nové smlouvy a jinak staré, regulované.

Skutečnost, že regulací nájmů si stát řeší problém s nedostatkem peněz na sociální dávky, přiznal i ministr financí Sobotka. "V době, kdy si nemůžeme dovolit extrémně rychlý růst příjmů, třeba u důchodců, kdy si nemůžeme dovolit financovat z rozpočtu rozdíl mezi příjmy domácností a nájmy, se systém regulace nájemného stává sociální politikou v širším slova smyslu," řekl ministr.

Spolumajitel činžovního domu v Praze Jan Rambousek nesouhlasí s regulací v jakékoliv podobě. "Jen trh ukáže reálnou hladinu nájmů a odstraní problémy černého trhu a možné korupce při přidělování regulovaných bytů. Regulaci je třeba zrušit a sociálně slabším směřovat příspěvek z veřejných prostředků," uvedl.

V obavě před zvyšováním nájmů po rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení regulace vláda zmrazila nájmy do konce března. Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje konečný návrh zákona o nájemném, Sobotka připustil, že po skončení moratoria budou ministři ČSSD uvažovat o jeho prodloužení.

Jak bude růst nájemné v regulovaných bytech
(měsíčně, byt 60 m2)

U soukromých majitelů (maximálně o 15 procent)

Praha

nad 100 tis.

50-100 tis.

10-50 tis.

do 10 tis

2003

2224

1486

1099

985

914

2004

2558

1708

1263

1133

1051

2005

2942

1965

1453

1303

1209

Sociálně slabé rodiny v obecních bytech (příjem do 1,6násobku živ. minima)

2003

2224

1486

1099

985

914

2004

2335

1560

1154

1034

960

2005

2452

1638

1212

1086

1008

Příklady sociálně slabší rodiny
Dva dospělí s jedním dítětem 6-10 let                     příjem do 15 056 korun měsíčně
Dva dospělí s dvěma dětmi 10-15 let                      příjem do 19 168 korun měsíčně
Jeden dospělý bez dětí                                            příjem do   6 560 korun měsíčně

 

Autoři:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Kurzy.cz Současný pokles kurzu akcií MONETA Money Bank (dále jen MONETA) do blízkosti letošních minim z konce října přilákal šéf...

Najdete na iDNES.cz