Nákup nemovitostí: 5 otázek a odpovědí

Má cenu zakoupit nemovitost v zaplavené oblasti? Bude pokles cen nemovitostí v těchto lokalitách trvalý? Přečtěte si dpovědi nejen na tyto, ale i na další aktuální otázky.

Mám cenu nakupovat nemovitost v zaplavené oblasti, na co dát při nákupu pozor?

I když se vám bude jevit lokalita i cena nemovitosti v zaplavené oblasti jako velmi výhodná, zvažte, zda tomu tak skutečně je. Problémem může být například takzvaná stavební uzávěra. Ta bývá  sice jen dočasným řešením, které zamezí neuváženému stavebnímu ruchu v nežádoucích místech, ale jejím častým pokračováním bývá změna územního plánu, která může vzhledem  ke svému dlouhodobému charakteru vaše záměry na velmi dlouhou dobu zmrazit.

Bude pokles cen nemovitostí v zaplavených lokalitách trvalý?

Záleží na konkrétní lokalitě. V atraktivních lokalitách ceny nemusejí klesnout vůbec, někde jen nepatrně. Tam, kde  vybudují protipovodňové bariéry, vrátí se cena nemovitostí jistě alespoň na původní úroveň.

Chci koupit byt v osobním vlastnictví a v budoucnu jej se ziskem prodat. Jaké daňové povinnosti při prodeji budu mít?

Po změně vlastnictví v katastru nemovitostí bude muset prodávající v první řadě uhradit daň z převodu nemovitostí. Navíc, pokud dosáhne prodejem zisku, bude muset uhradit také daň z příjmů fyzických osob. Existuje několik výjimek, při jejichž naplnění se může prodávající placení této daně vyhnout, přestože dosáhl při prodeji zisku. První výjimku tvoří případy, kdy prodávající v prodávaném bytě skutečně bydlel po dobu alespoň dvou let. Prodávající přitom nemusí mít v daném bytě ani trvalé bydliště, pokud je schopen prokázat, že v bytě skutečně po zmíněnou dobu bydlel.

Pokud prodávající v bytě nebydlel, a přesto se chce vyhnout placení daně z příjmů fyzických osob, bude muset počkat o něco déle. Osvobození od daně si vyslouží v případě, že mezi koupí a prodejem bytu uplyne alespoň pět let. Třetí možnost skýtá situace, kdy získá prodávající prodávaný byt jako náhradu za vystěhování ze svého předchozího bydliště.

Jaká jsou nejčastější rizika spojená s koupí nemovitosti?

Pokud hledáte informace o hypotékách, pak určitě navštivte TUTO SEKCI.

Investice do nemovitosti je považována za vůbec největší investici v lidském životě. Při jejím pořizování je třeba dát pozor na následující rizika:

  • zda nemovitost právně neexistuje
  • zda není nemovitost zatížena věcnými břemeny nebo jinými omezeními vlastnického práva
  • zda není nemovitost ve špatném stavu
  • zda je prodávající skutečně vlastníkem nemovitosti
  • zda není majitelů nemovitosti více a není třeba jejich souhlasu

Jak lze snížit daňový základ o úroky, zaplacené za úvěry na pořízení nemovitosti?

Snížení daňového základu je umožněno zákonem o daních z příjmů osobám, které financovaly své bytové potřeby prostřednictvím hypotečního úvěru, úvěru ze stavebního spoření či jiného úvěru, jehož čerpání je vázáno na financování bytových potřeb. Pokud splní investice podmínky a je bytovou potřebou, je možné si odečíst od základu daně částku rovnající se zaplaceným úrokům z výše vyjmenovaných úvěrů, a to až do výše 300 000 Kč za ročně. Pokud je účastníkem smlouvy o úvěru na financování bytových potřeb více zletilých osob, smí uplatnit odpočet buď jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem.