Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakupte si akcie s diskontem a snižte si riziko

aktualizováno 
Klesající akciové trhy stále více nahlodávají důvěru investorů v kapitálový trh. Právě v období zvýšené nejistoty hledají investoři ochranu v termínových obchodech, které snižují riziko ztráty způsobené poklesem kurzu držených akcií.
Termínovým obchodům veřejnost obecně přisuzuje vysoké riziko a konzervativní investoři se jim raději vyhýbají. Přehnané obavy z derivátových operací ovšem bývají nesprávné, neboť některé druhy termínových operací naopak riziko ztráty způsobené změnou podkladového aktiva snižují. Ne náhodou se investoři prostřednictvím vhodně zvolené termínové operace zajišťují proti poklesu zvoleného aktiva. Jednou z možností eliminace propadu kurzu drženého aktiva je nákup diskontových certifikátů. Pojďme ovšem krok po kroku.

Diskont je vykoupen omezeným výnosem v případě růstu podkladového aktiva

V životě se za všechno platí, což v oblasti financí platí dvojnásob. Nižší riziko musí být samozřejmě nějak kompenzováno. V případě diskontových certifikátů je to omezený výnos. Diskontové certifikáty se obecně hodí pro investory, kteří chtějí zmenšit ztráty v podobě poklesů akciových trhů, avšak na druhé straně jsou v případě nečekaně dynamického růstu podkladového aktiva ochotni přijmout nižší výnos.

Pokud hledáte další informace o akciích, navštivte TUTO SPECIALIZOVANOU SEKCI.

Jinými slovy investor nakupuje podkladové aktivum (nemusí jím být nutně akcie, může jím být kupříkladu konkrétní akciový index) s diskontem (sleva z prodejní ceny na trhu) a v den splatnosti takového certifikátu dochází k vypořádání prostřednictvím aktuální tržní ceny. Pouze v případě, že tržní cena aktiva v den splatnosti certifikátu překročí dohodnutou hranici (cap), pak obdrží pouze tuto hodnotu. Právě tento cap funguje jako protihodnota vyvažující poskytnutí nákupního diskontu podkladového aktiva.

Diskontový certifikát můžeme rozdělit na dvě transakce: nákup podkladového aktiva a prodej call (kupní) opce s vyšší uplatňovací cenou. Vzhledem k tomu, že se zkombinují dvě transakce do jednoho produktu sníží se transakční náklady. Demonstrujme si fungování diskontového certifikátu na konkrétním příkladu.

Příklad:

Aktuální tržní kurs akcie X činí 500 USD. Investor má o tento titul zájem a může ho za tuto tržní cenu koupit. Kromě toho se mu nabízí možnost koupit diskontový certifikát s desetiprocentní slevou (450 USD). Horní hranice (cap) tohoto certifikátu činí 550 USD a doba splatnosti činí 12 měsíců.

Výnosnost obou alternativ samozřejmě záleží na vývoji podkladového aktiva (tedy tržní ceny akcie X). V případě přímého nákupu akcie může teoreticky hodnota akcie X klesnout na nulu nebo naopak raketově vyletět a přinést i několikanásobné zisky. V případě nákupu diskontového certifikátu může hodnota klesnout také k nule (zdola není také nijak omezen). Naopak shora je omezen zmiňovaným stropem (cap) na hodnotě 550 USD. Pojďme si nyní na konkrétním příkladu předvést srovnání obou investičních alternativ.

Kurs akcie X v den splatnosti certifikátu (12 měsíců) Výnosnost diskontového certifikátu Výnosnost přímého nákupu akcie
400 USD - 11,1 % -20 %
450 USD 0 % -10%
500 USD 11,1 % 0 %
550 USD 22,2 % 10 %
600 USD 22,2 % 20 %
650 USD 22,2 % 30 %

Vysvětlivky: Z tabulky jednoznačně vyplývá, jak tržní cena aktiva ovlivňuje porovnávanou výnosnost obou investičních alternativ. V případě poklesu či nepříliš výrazného růstu kurzu akcie X vše hovoří pro diskontový certifikát.

Pokud bude za 12 měsíců tržní cena akcie pouhých 400 dolarů, pak obě investice vykazují ztrátu. Investice do diskontového certifikátu ovšem přináší ztrátu výrazně nižší (viz tabulka), neboť nákupní cena aktiva činila pouze 450 USD namísto 500 USD v případě přímého nákupu akcie X. Jak je vidět z tabulky, tak i slušný růst ceny akcie X za 12 měsíců hovoří pro diskontový certifikát. Opět těží z výhody nižší nákupní ceny. To ovšem neplatí donekonečna, neboť diskontový certifikát je svázán capem shora stanoveným na 550 USD.

Zajímají-li vás  informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Je logické, že pro držitele diskontového certifikátu na akcii X je ideální pokud v den splatnosti činí tržní hodnota X právě těch 550 USD. Pokud bude tržní hodnota nižší, pak nebude dosahovat maximální výnosnosti. Naopak pokud bude vyšší, pak stejně získá plnění ve výši 550 USD, tedy cap. To ovšem neznamená, že pokud tržní hodnota akcie X v den splatnosti diskontového certifikátu překročí cap, pak by nutně musel být výhodnější přímý nákup akcie za tržní cenu. I v těchto případech totiž hraje pro diskontový certifikát nákupní sleva. Z tabulky vyplývá, že při kurzu 600 USD činí výnosnost diskontového certifikátu 22,2 procenta, zatímco u přímého nákupu 20 procent. Při tržní hodnotě 650 USD již ovšem diskontový certifikát s přímým nákupem prohrává (viz tabulka).

Vyrovnání výnosnosti přímého nákupu a diskontového certifikátu leží někde mezi hodnotou 650 a 600 USD v den splatnosti. Přesný bod vyrovnání si snadno spočteme následujícím vzorcem: Horní hranice (cap)/nákupní cena diskontovaného certifikátu* tržní kurz akcie X v den nákupu.

V našem případě tedy 550/450*500=611 USD. Již při nákupu si tedy každý investor snadno spočítá, jaký je bod vyrovnání výnosnosti v případě přímé investice a pořízením diskontového certifikátu. Pokud tedy tržní cena akcie X v den splatnosti diskontového certifikátu činí méně než 611 USD, pak se diskontový certifikát vyplatil. Pokud je ovšem tržní kurz výše, pak by byl přímý nákup výhodnější.

Diskontové certifikáty se na zahraničních burzách obchodují podobně jako ostatní cenné papíry. Emitent kotuje denně kurzy těchto certifikátů. Obecně platí následující zásady:

  • Nižší cap (čili omezení shora) musí být vykompenzován vyšším diskontem (nákupní slevou)
  • Delší doba splatnosti diskontového certifikátu je kompenzována větším diskontem.
  •  Vysoce volatilní titul si žádá větší diskont

Držitelé diskontových certifikátů zároveň nemají shodná práva jako akcionáři. Z držby diskontových certifikátů neplyne majitelům právo hlasovat na valných hromadách a nemají právo na vyplácení dividend. Posledním zásadním rozdílem v porovnání s akcií je časově omezená držba tohoto certifikátu.

Chybí vám podobné typy obchodů i na českém kapitálovém trhu? Považujete diskontové certifikáty za dobrý produkt? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz