I na dárky on-line už je čas. Na co si dát pozor, abyste se nespálili

aktualizováno 
Obchodníci očekávají, že letos poprvé bude přes internet nakupovat dárky více lidí než v kamenných obchodech. Je to pohodlnější, leckdy levnější a hodně lidí tento způsob využívá i proto, že dárky mohou pořídit na poslední chvíli.

Podle Asociace pro elektronickou komerci se třetina lidí chystá pořizovat dárky on-line na poslední chvíli. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Že budou mít internetoví obchodníci rekordní konec roku, už naznačily nedávné „černopáteční“ výprodeje (více čtěte zde). Kromě prognóz samotných provozovatelů, které naznačují desetiprocentní růst celého segmentu, to potvrzují také marketingové a notifikační SMS zprávy, které jednotlivé e-shopy rozesílají. Jejich četnost je totiž přímo úměrná počtu realizovaných objednávek. Podle obchodního ředitele společnosti Neogenia Ondřeje Švrčka bude v posledním čtvrtletí letošního roku takových esemesek asi 140 milionů.

Pozor na čas, aby nehrál proti vám

Asociace pro elektronickou komerci si udělala průzkum a celá třetina dotázaných se chystá pořizovat dárky on-line na poslední chvíli. Teď je ještě čas, ale za týden či dva už byste se také nemuseli dočkat. Objednáte sice během pár sekund, zboží však už pod stromeček dorazit nemusí. Třeba proto, že má obchod najednou hodně objednávek a nestíhá je zasílat, některé zboží se vyprodá a musí jej dovést od výrobce, nedorazí včas platba, zasekne se dopravce a jestli se spoléháte na osobní odběr, může třeba zasáhnout i příroda. Zkrátka kvůli ledovce či chumelenici se do prodejny nemusíte dostat.

Průzkum

 • 64 % Čechů letos koupí alespoň jeden dárek v e-shopu.
 • Tři čtvrtiny dotázaných alespoň část dárků zaplatí v hotovosti.
 • Třetina lidí využije k uhrazení dárků také bankovní převod.
 • Celkem 15 % lidí uhradí nákup na internetu kartou.

Zdroj: GE Money Bank

Objednávky na poslední chvíli mají i jiná rizika. Například koupíte něco zbytečně draze, protože jste zkrátka neměli čas na důkladné porovnání u konkurence. A nemyslete si, že to obchodníci nevědí. Jak se blíží čas svátků, zdražují, protože spoléhají na to, že lidé nakoupí za každou cenu, jen aby obdarování stihli. A zákazníci pak až zpětně zjišťují, že v jiném e-shopu mohli za stejné zboží utratit mnohem méně.

„Na druhou stranu, cena by nikdy neměla být jediným ukazatelem. Před samotným pořízením dárku je důležité prověřit, zda konkrétní e-shop splňuje zákonnou povinnost a na svém webu prezentuje identifikační údaje, nákupní řád či obchodní a reklamační podmínky,“ říká Markéta Karman ze společnosti FerBuy a doporučuje při hledání spolehlivého e-shopu upřednostnit zkušenosti známých před anonymními recenzemi na internetu.

Ne vždy se podaří koupit dárek, který potěší

Že lze dárek pořízený na internetu vrátit do 14 dnů bez udání důvodů, ví už snad každý. Stejná práva a povinnosti pak díky novému občanskému zákoníku platí také pro prodejce na sociálních sítích či aukčních portálech.

Jak si nepokazit Vánoce

 • Prověřte, zda stejné zboží nenabízí jiný obchodník za lepší cenu.
 • Dejte si pozor na dodací lhůty zboží, ať vše stihnete do Vánoc.
 • Lhůta na vrácení zboží bez udání důvodu je ze zákona 14 dnů. Pohlídejte si termín dodání zboží, ať nevhodný dárek stihnete vrátit.
 • Reklamace bez udání důvodu platí i pro prodejce přes aukce a sociální sítě.
 • Při nákupu na slevovém serveru si vždy zjišťujte obchodní podmínky konkrétního prodejce.

Ale i tady se vyplatí přemýšlet a plánovat. „Snadno se totiž může stát, že se vám nevhodný dar - i kvůli svátečnímu provozu na poště - nepodaří doručit e-shopu včas a možnost vrácení tím zanikne,“ upozorňuje Markéta Karman.

Na druhou stranu, když zboží koupíte sice včas, ale teprve u stromečku zjistíte, že to není přesně to, co jste chtěli, připravíte se tak o lhůtu na vrácení sami.

„Loni jsem objednala drahý dárek příliš brzo ze strachu, aby dorazil včas a až pod stromkem s hrůzou zjistila, že jsem se spletla a koupila špatný typ zařízení na domácí zálohování. Bohužel mi tak utekla lhůta na vrácení zboží bez udání důvodu a zůstal mi nevyužitelný přístroj v hodnotě šesti tisíc,“ vypráví svou zkušenost Pavla z Prahy. Proto je dobré v takovém případě dárek hned, jak ho dostanete, rozbalit a případně vyzkoušet.

Sledujte datum možného doručení

Kdy si můžete ještě objednat dárek z e-shopu, aby dorazil včas? „Obecně je to přibližně týden před Vánocemi, ale liší se to obchod od obchodu. V případě nákupu okolo poloviny prosince už bych lidem radil, aby si vybírali e-shopy, které u zboží uvádějí konkrétní datum, do kdy je třeba provést objednávku, aby ho bylo možné doručit do Vánoc,“ říká obchodní ředitel společnosti NetDirect Marek Krška a dodává, že bohužel stále více než polovina e-shopů tuto informaci neuvádí, a zákazník tak riskuje, že mu nebude zboží doručeno včas.

Pro pozdější objednávky můžete využít také osobní převzetí či například Uloženku (odběrní místo ve větším městě, které využívá stále víc e-shopů), která umí odbavit klienta i 23. prosince. Tohoto způsobu převzetí zboží využívají lidé stále častěji, je však pravda, že je to výhoda pouze pro obyvatele větších měst.

Podle Marka Kršky bude letos mezi dárky opět vévodit elektronika, a to převážně tablety a chytré telefony. Dalšími tahouny předvánočního období jsou knížky, parfémy a kosmetika. „Pokles zaznamenáváme v prodeji spodního prádla. Naopak nárůst registrujeme u dárkových balení čajů. Kromě nich se z kamenných prodejen do e-shopů přesouvá také prodej šperků,“ vypočítává Marek Krška. Pořízení šperku na internetu však není bez rizika, jak dokázal test MF DNES

Voucher na úplně nejposlednější chvíli

Zmeškáte-li poslední šanci na objednání dárků v e-shopu, mohou vás ještě zachránit zážitkové vouchery. Ty patří podle vyhledávače slev Skrz.cz každoročně k nejoblíbenějším nabídkám a můžete je zakoupit třeba i 24. prosince. „Po zaplacení si stačí voucher vytisknout a zákazník se nemusí strachovat, že by dárek nedorazil včas,“ říká Petr Kováčik z portálu Skrz.cz.

Češi jsou známí nejenom tím, že dělají vše na poslední chvíli, ale také rádi nakupují ve slevách a podle posledních průzkumů se za to nestydí. Počet slevových serverů se poslední dobou výrazně snížil, odpadají ty neseriózní, úspěšné jsou ty s kvalitní nabídkou a dobrými službami.

Některé servery se začínají specializovat. Například největší výběr módy nabízí Slevomat.cz, Nakupvakci.cz se specializuje na tuzemské pobyty, na zahraniční evropské destinace se zaměřuje Slevoteka.cz. Rostoucí důvěru je dobře vidět například na prodeji zájezdů.

„Zatímco loni před Vánocemi byly pobyty za více než tři tisíce korun téměř neprodejné, aktuálně je o tyto nabídky u nás velký zájem,“ říká Petr Kováčik. Podle serveru Pepa.cz se meziročně zvýší průměrná útrata na slevových serverech o 18 procent, z 1 442 na 1 700 korun.  

Jak vybrat správný e-shop a nespálit se

Nízká cena může mít háček

 • Rozdíly v jednotlivých elektronických obchodech dosahují u stejného zboží stovek i tisíců korun. První přehled o cenách můžeme rychle získat pomocí cenových srovnávačů, které na jednom místě shromažďují nabídky řady obchodů. 
 • Cena však ještě nic nevypovídá o prodejci a je dobré ověřit si i další skutečnosti. Místo obvyklého poštovného (například u drobné elektroniky kolem sta korun) po nás obchodník může chtít dvojnásobek a k tomu poplatek 50 korun za platbu předem nebo 70 korun za dobírku. Když se zarazíme a vrátíme k prvnímu srovnání cen, možná zjistíme, že obchod, v němž bylo zboží o 150 korun dražší, nabízí doručení zdarma.
 • Dalším častým problémem je termín dodání zboží. Obchodník potvrdí objednávku, ale vzápětí zákazníka informuje, že zboží skladem v jeho řeči znamená, že jej má očekávat nejdříve za 14 dnů. Pospícháme-li s nákupem, je dobré si raději před objednáním potvrdit, kde je zboží naskladněné a jak dlouho trvá jeho doručení.

Jak poznat férové obchodní podmínky?

 • I pokud není člověk právník, může si v obchodních podmínkách všimnout základních věcí. Občanský zákoník ukládá, aby smlouvy a obchodní podmínky byly čitelné a srozumitelné tak, aby je pochopil normální člověk. Neměly by obsahovat žádná malá písmenka či skryté odkazy a zároveň by neměly být extrémně dlouhé. Pokud zaškrtáváme souhlas s čímkoliv, měli bychom se přes jednoduchý odkaz dostat k tomu, s čím souhlasíme.
 • Určitou pomůckou pro spotřebitele jsou certifikáty deklarující, že dané obchodní podmínky jsou ke spotřebiteli férové. Vydávají je spotřebitelské organizace nebo asociace podnikatelů. Certifikáty ze stránek obchodníků je vhodné si ověřit na stránkách toho, kdo je vydal. 

Jak se dostat k informacím?

 • Důvěru v anonymním prostředí internetu dodávají e-shopům uživatelské recenze. Je však třeba k nim přistupovat kriticky. Nikdo nám nezaručí, že několik pozitivních recenzí si obchodník na svůj web nenapsal sám, nebo si nenajal reklamní agenturu, která se mu o pozitivní ohlasy stará. Podle průzkumu dTestu se s falešnými recenzemi setkala většina uživatelů internetu. Je tudíž dobré si informace ověřovat z více zdrojů.
 • Nakupujeme-li v konkrétním obchodě poprvé, je vhodné prověřit si ho důkladněji.

Zdroj: dTest

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Podvodná práce na český způsob

Ilustrační snímek

Poohlížíte se po nové pozici? Je slibované místo atraktivní, plat vyšší a benefity hodnotnější? Dejte pozor, aby tomu...

Půjčil neteři 25 tisíc korun, vrátila jen pět. Má se s ní soudit?

ilustrační snímek

Zákon sice u půjčky písemnou formu smlouvy nepředepisuje, přesto je dobré ji mít. A to i v případě, že peníze půjčujete...

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Kurzy.cz Letošní sezona byla pro české pěstitele ovoce extrémní. Hlavně pěstitele jablek potrápily vysoké teploty a sucho. Jablk...

Najdete na iDNES.cz