Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nalezená platební karta se stává bezcennou. Banka ji okamžitě zničí

aktualizováno 
Najdete-li platební kartu, odevzdejte ji do banky. Do které poznáte podle jejího loga na kartě. Banka ji ihned zablokuje a znehodnotí. Držitele karty většinou telefonicky informuje. Má pro něj připravenu kartu náhradní. Blokace ani znehodnocení karty vás nic nestojí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - kreditní karta, platební karta, | foto: Profimedia.cz

S nalezenou hotovostí, případně jakoukoliv věcí větší hodnoty zamiřte za majitelem nebo na obecní úřad. Rozhodně si ji nenechávejte, jinak se v případě, že hodnota nálezu převýší pět tisíc korun, dopouštíte trestného činu zatajení věci (viz předchozí článek).

Kam s kartou, zjistíte na její zadní straně

Podobně je tomu i s nalezenou platební kartou. Také její neoprávněné použití by bylo kvalifikováno jako přestupek případně trestný čin.

Každá platební karta bez ohledu na to, zda se jedná o debetní či kreditní kartu, je označena logem banky a na její zadní straně najdete i adresu, kam kartu vrátit. Na některých kartách jsou uvedeny i instrukce, jak s kartou naložit. "Tato karta je majetkem Raiffeisenbank a může být používána pouze oprávněným držitelem. Zneužití je trestné. Při nálezu odevzdejte kartu Raiffeisenbank," upřesňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, informace, jak má člověk naložit s kartou této banky.

S nálezcem bankéř na pobočce sepíše protokol o ztracené kartě, ve kterém vyplní údaje o kartě, člověku, který ji přinesl i okolnostech nálezu. V některých případech mu předá i potvrzení o vrácené kartě.

O nálezu karty většina bank telefonicky informuje

Pokud ztratíte platební kartu a někdo ji vrátí, vaše banka vás bude ve většině případů telefonicky informovat.

Standardně však své klienty neinformuje Komerční banka. V GE Money Bank rozlišují způsob, jakým se o kartě dozvěděli. Pokud jim je nález oznámen telefonicky, stejným způsobem to sdělí i jejímu držiteli. V případě, že ji někdo předá na pobočce banky, je na bankéři, zda o tom informuje klienta. Povinnost informovat ovšem nemá.

Ve Volksbank nejprve ověří, zda je karta již zablokovaná jejím majitelem. Pokud ne, okamžitě ji zablokují a klienta o tom informují. Jestliže však klient již kartu sám zablokoval, banka ho o jejím nálezu neinformuje.

Banka kartu vždy zablokuje a znehodnotí

Pokud je do banky doručena nezablokovaná platební karta, banka ji vždy zablokuje. "Byla v držení cizí osoby, a proto je dobré z bezpečnostních důvodů kartu zablokovat. Třetí osoba může znát citlivé informace, například pro transakce bez fyzické přítomnosti karty," doplňuje Tomáš Kofroň.

Žádná z bank blokaci nezpoplatňuje. Poplatek podle sazebníků jednotlivých bank klient hradí až v případě, že mu je vystavena nová karta.

Po zablokování karty již není možné ji používat. Musíte požádat o vydání náhradní karty nebo karty nové. "Do 30 dnů má klient nárok na vydání nové kopie předchozí karty, jedná se o tzv. obnovu karty. Po této době již musíte zažádat o vydání karty nové," přibližuje praxi v ČSOB Irena Zatloukalová z externí komunikace banky.

Všechny banky nalezené platební karty znehodnocují. "Pracovník pobočky, který kartu obdrží, ji dle interních pokynů nahlásí na našem call centru, kde dojde k zablokování karty. Poté je karta znehodnocena a odeslána na Útvar vydávání a podpory platebních karet, kde pověřený pracovník prověří, zda proběhla blokace karty a poté je karta odvezena a s dalšími zrušenými kartami odvezena do spalovny," přibližuje postup Zatloukalová.

Ve Volksbank znehodnocenou kartu v bance uloží po dobu její platnosti pro případnou reklamaci.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz