Nalezená platební karta se stává bezcennou. Banka ji okamžitě zničí

aktualizováno 
Najdete-li platební kartu, odevzdejte ji do banky. Do které poznáte podle jejího loga na kartě. Banka ji ihned zablokuje a znehodnotí. Držitele karty většinou telefonicky informuje. Má pro něj připravenu kartu náhradní. Blokace ani znehodnocení karty vás nic nestojí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - kreditní karta, platební karta, | foto: Profimedia.cz

S nalezenou hotovostí, případně jakoukoliv věcí větší hodnoty zamiřte za majitelem nebo na obecní úřad. Rozhodně si ji nenechávejte, jinak se v případě, že hodnota nálezu převýší pět tisíc korun, dopouštíte trestného činu zatajení věci (viz předchozí článek).

Kam s kartou, zjistíte na její zadní straně

Podobně je tomu i s nalezenou platební kartou. Také její neoprávněné použití by bylo kvalifikováno jako přestupek případně trestný čin.

Každá platební karta bez ohledu na to, zda se jedná o debetní či kreditní kartu, je označena logem banky a na její zadní straně najdete i adresu, kam kartu vrátit. Na některých kartách jsou uvedeny i instrukce, jak s kartou naložit. "Tato karta je majetkem Raiffeisenbank a může být používána pouze oprávněným držitelem. Zneužití je trestné. Při nálezu odevzdejte kartu Raiffeisenbank," upřesňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, informace, jak má člověk naložit s kartou této banky.

S nálezcem bankéř na pobočce sepíše protokol o ztracené kartě, ve kterém vyplní údaje o kartě, člověku, který ji přinesl i okolnostech nálezu. V některých případech mu předá i potvrzení o vrácené kartě.

O nálezu karty většina bank telefonicky informuje

Pokud ztratíte platební kartu a někdo ji vrátí, vaše banka vás bude ve většině případů telefonicky informovat.

Standardně však své klienty neinformuje Komerční banka. V GE Money Bank rozlišují způsob, jakým se o kartě dozvěděli. Pokud jim je nález oznámen telefonicky, stejným způsobem to sdělí i jejímu držiteli. V případě, že ji někdo předá na pobočce banky, je na bankéři, zda o tom informuje klienta. Povinnost informovat ovšem nemá.

Ve Volksbank nejprve ověří, zda je karta již zablokovaná jejím majitelem. Pokud ne, okamžitě ji zablokují a klienta o tom informují. Jestliže však klient již kartu sám zablokoval, banka ho o jejím nálezu neinformuje.

Banka kartu vždy zablokuje a znehodnotí

Pokud je do banky doručena nezablokovaná platební karta, banka ji vždy zablokuje. "Byla v držení cizí osoby, a proto je dobré z bezpečnostních důvodů kartu zablokovat. Třetí osoba může znát citlivé informace, například pro transakce bez fyzické přítomnosti karty," doplňuje Tomáš Kofroň.

Žádná z bank blokaci nezpoplatňuje. Poplatek podle sazebníků jednotlivých bank klient hradí až v případě, že mu je vystavena nová karta.

Po zablokování karty již není možné ji používat. Musíte požádat o vydání náhradní karty nebo karty nové. "Do 30 dnů má klient nárok na vydání nové kopie předchozí karty, jedná se o tzv. obnovu karty. Po této době již musíte zažádat o vydání karty nové," přibližuje praxi v ČSOB Irena Zatloukalová z externí komunikace banky.

Všechny banky nalezené platební karty znehodnocují. "Pracovník pobočky, který kartu obdrží, ji dle interních pokynů nahlásí na našem call centru, kde dojde k zablokování karty. Poté je karta znehodnocena a odeslána na Útvar vydávání a podpory platebních karet, kde pověřený pracovník prověří, zda proběhla blokace karty a poté je karta odvezena a s dalšími zrušenými kartami odvezena do spalovny," přibližuje postup Zatloukalová.

Ve Volksbank znehodnocenou kartu v bance uloží po dobu její platnosti pro případnou reklamaci.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Kurzy.cz Současný pokles kurzu akcií MONETA Money Bank (dále jen MONETA) do blízkosti letošních minim z konce října přilákal šéf...

Najdete na iDNES.cz