Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nároky při nemoci

  12:00aktualizováno  12:00
Podnikám. Při delší nemoci svých dětí jsem požádala lékařku o žádost o podporu při ošetření a zaslala jsem ji na správu sociálního zabezpečení. Tato žádost se mi vrátila zpět s vysvětlením, že jako OSVČ mám nárok pouze na nemocenskou a na peněžitou pomoc v mateřství. Je to tak, že existují pro matky-zaměstnankyně a matky-OSVČ rozdílné podmínky pro přidělení podpory dávek?

K. Ježková, Plzeň

Na rozdíl od zaměstnanců se osobám samostatně výdělečně činným poskytují pouze nemocenské dávky a peněžitá pomoc v mateřství. Informace, které se vám dostalo, je proto správná.
Nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných je upraveno zákonem o sociálním zabezpečení. U zaměstnanců tyto otázky řeší zákon o nemocenském pojištění zaměstnanců. Podle zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců jsou dávkami nemocenského pojištění peněžité dávky, a to nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.
Podpora při ošetřování člena rodiny náleží zaměstnanci, a to bez ohledu na to, zda jde o muže či ženu, pokud nemohou pracovat, poněvadž musí ošetřovat nemocné dítě mladší než 10 let. Nebo pečovat o dítě mladší než 10 let z toho důvodu, že dětské výchovné zařízení, v jehož péči dítě jinak je, nebo škola, do které chodí, byly uzavřeny z nařízení příslušných orgánů.

Stejně tak náleží tato podpora v případě, že dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči dětského výchovného zařízení nebo docházet do školy nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. V poslední řadě náleží podpora i v případě, že zaměstnanec musí ošetřovat jiného nemocného člena rodiny, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytné ošetřování jinou osobou.
Podmínkou pro poskytování podpory při ošetřování člena rodiny je samozřejmě to, že dítě nebo nemocný člen rodiny žije se zaměstnancem ve společné domácnosti. Tato podmínka se nevyžaduje, jde-li o ošetřování či péči o dítě mladší 10 let rodičem.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz