Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastal nejlepší čas pro úvěry ze stavebního spoření

aktualizováno 
To, že je ideální moment pro získání úvěru ze stavebního spoření, je zřejmé. Proč? Úročení úvěrů je na historickém minimu a navíc hodlá stát zpřísnit podmínky pro poskytování státní podpory.

Peníze jsou tam uloženy stejně bezpečně jako vklady v bankách, ale daří se jim tam obvykle lépe. Kde? 4,5 milionu lidí, kteří mají uzavřeny smlouvy, nemusí o odpovědi příliš přemýšlet: přece ve stavebních spořitelnách. Kdo do nich dosud neukládá a může investovat alespoň 800 korun ročně, měl by to rychle napravit. Už proto, že stavební spořitelny nyní nabízejí nejlevnější úvěry. Navíc stát hodlá v dohledné době podmínky stavebního spoření přitvrdit.

Až třikrát za poslední rok snížily některé stavební spořitelny úroky z překlenovacích úvěrů. Ty jsou nyní levnější než bankovní spotřebitelské půjčky, úrok u řádného úvěru nemusí překročit pět procent. „Úroky klesají kontinuálně, ale letos jsme je snižovali postupně u překlenovacích úvěrů z 6,5 procenta na začátku roku na současných 5,7 procenta. A u řádných úvěrů ze 6 procent na dnešních 4,8 procenta u jedné z variant,“ potvrzuje Pavla Paseková z Českomoravské stavební spořitelny.

Výhody a nevýhody stavebního spoření

+ bezpečná investice, pojištěné vklady, díky státnímu příspěvku výnosy okolo 13 procent, možnost snížit úroky z úvěrů daňový základ, nízké úročení úvěrů

- blokace naspořených peněz po dobu pěti let

Díky těmto změnám začíná mohutně přibývat lidí, kteří nechtějí jen spořit, ale rozhodnou se pro čerpání úvěru. „Nárùst úvěrů oproti loňskému roku je téměř 40 procent, očekáváme další rostoucí zájem o ně,“ vysvětluje Petr Parolek z Hypo stavební spořitelny. Právě tato spořitelna nabízí v jedné z variant nejlevnější úvěr, úročený jen 3,9 procenty.

Výhodné spoření

I ten, kdo jen spoří, může být spokojen. Klient dá ze svého 18 000 korun, stát k nim přiloží 4500 korun a zůročí vklady obvykle dvěma až třemi procenty, takže výnosnost stavebního spoření je i tak okolo 12 procent. Výnosy se nezdaňují, úroky z úvěrů snižují daňový základ. Zájemci mají na výběr šest stavebních spořitelen, většina z nich nabízí několik variant spoření, obvykle s výhodnějšími podmínkami pro mladé klienty. Rozdíl v naspořených částkách je minimální.

Cyklus spoření trvá pět let, dříve se k naspořeným penězům nedostanete. Po pěti letech je možno peníze vyzvednout a použít na cokoli. To by však v budoucnu nemuselo platit. Co by se mělo změnit? Podle vyjádření zástupců ministerstva financí není stát tak bohatý, aby mohl podporovat příspěvkem jakékoliv spoření. A tak by měl být státní příspěvek určen v budoucnu jen těm, kteří budou našetřené peníze investovat do vylepšení svého bydlení. Zatím to tak dost často nebylo. „Našetřila už jsem díky stavebnímu spoření více než 150 000 korun, ale na řešení bytových potřeb, konkrétně rekonstrukci koupelny, jsem využila jen necelou třetinu,“ potvrzuje Dana Hálková z Prahy.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Vedle přísnìjších podmínek poskytování státního příspěvku se uvažuje také o prodloužení minimální doby spoření z 5 let na období o rok či dva delší. Tyto změny se nebudou určitě týkat stávajících smluv, a navíc musí být schváleny parlamentem, takže se nedá odhadnout, kdy konkrétně začnou platit.

Vyplatí se vybírat 

Mezi šesti stavebními spořitelnami je vhodné vybírat zejména kvůli rozdílnému úročení úvěrů. Zdánlivě malý rozdíl v úročení, napčíklad ve výši 1,5 procenta, znamená u větších úvěrů v případě levnější varianty úsporu hodně peněz. Ještě před výběrem spořitelny by si měl zájemce všímat výše poplatků i podmínek pro přidělení naspořených peněz či úvěru.

 

Podle více než 300 odborníků, kteří hlasovali v anketě Banka roku, jsou nejlepšími stavebními spořitelnami Českomoravská stavební spořitelna , Stavební spořitelna České spořitelny a Raiffeisen stavební spořitelna. V průzkumu kvality podávaných informací a telefonní dosažitelnosti spořitelen, provedeném společností Positive, nejlépe obstála Stavební spořitelna České spořitelny spolu s Raiffeisen stavební spořitelnou. Nejhůře byla hodnocena Hypo stavební spořitelna.
Jaké podmínky nabízejí stavební spořitelny
Stavební spořitelny Poplatek za vedení účtu Úročení     vkladů** Úročení řádných úvěrů Úročení překlen. úvěrů
Českomoravská stavební spořitelna 200 2-3% 4,8-5,5% od 5,7%
Hypo stavební spořitelna 240 1-2% 3,9-4,9% od 5,95%
Raiffeisen stavební spořitelna 200* 2-3% 4,9% od 4,9%
Stavební spořitelna České spořitelny 200 3% 5,5% od 6%
Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky 180 3% 6% od 6%
Wüstenrot 180 2-3% 5,6% od 5,8%

Poznámka: *u mládežnického tarifu zdarma, **Úroková zvýhodnění při nečerpání úvěru ze stavebního spoření: HYPO - 50% až 100% z objemu připsaných úroků po pěti letech spoření; po splnění stanovených podmínek dále dodatečné úrokové zvýhodnění ve výši 1% z cílové částky. Wüstenrot - 40% z objemu připsaných úroků po 7letech spoření. 

Zdroj: stavební spořitelny

Přidělení úvěru doprovází papírování

Ten, kdo si chce brát úvěr, potřebuje stále ještě pevné nervy. Zvlášť u překlenovacího úvěru bude muset vyplnit řadu formulářů a často shánět ručitele. Obvykle trvá shromáždění všech potřebných dokladů a ověření podpisů několik týdnů, další čas potřebují spořitelny k posouzení žádosti klienta o úvěr. Problémem je čerpání úvěrů u dětských smluv: předchází mu soudní určení opatrovníka nezletilého dítěte, čímž se cesta k penězům značně protahuje.

Jaká je vaše zkušenost se získáním úvěru ze stavebního spoření? Získali jste jej snado a rychle, nebo naopak? Podělte se s námi o svou zkušenost.

Nenechte si ujít aktuální téma, které nese příznačný název: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Poslanci projednají zvýšení důchodů. Komu přidají a o kolik?

Poslanci projednají zvýšení důchodů. Komu přidají a o kolik?

Kurzy.cz Do Poslanecké sněmovny doputovala důchodová novela, kterou připravila vláda v demisi Andreje Babiše. Podle návrhu by se...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz