Investování do akcií není žádná velká věda

Investování do akcií není žádná velká věda | foto: Profimedia.cz

Naučíme vás být investorem: Nejjednodušší je RM-Systém

  • 5
V dnešním a několika nejbližších článcích bychom rádi přiblížili obchodování na akciových trzích i těm, kteří se o tuto formu zhodnocování peněz nikdy nepokoušeli, nebo o ní právě uvažují. Nejprve se podíváme, jak lze investovat na RM-Systému, který je dostupný prakticky všem investorům bez rozdílu majetku, v příštím díle se pak podíváme na jiné možnosti investování.

Snad nejdostupnější možností, jak s investováním do akcií začít, je u nás RM-Systém. Mnoho lidí využívá touto cestou prakticky neomezený přístup k trhům ,a zejména akciím, které nejsou na burzách běžně dostupné (Vítkovice, Tatra, ArcelorMittal apod.). Výhodou pro investory je rovněž nízká suma potřebná k obchodování, jelikož je možné nakupovat akcie v jednotlivých kusech, a navíc v domácí měně. Nezanedbatelnou část klientů ještě stále představují majitelé kupónových knížek.

Pokud tedy chcete investovat do českých akcií, nemusíte využívat služeb obchodníka s cennými papíry. Stačí, když se zaregistrujete přímo na RM-Systému. Pro registraci je nutné navštívit některou z poboček s dokladem totožnosti (OP nebo u cizinců pas), případně výpisem z obchodního rejstříku, pokud jde o právnickou osobu. Když už investor má účet ve Středisku cenných papírů (SCP), přiloží číslo tohoto účtu, pokud ho nemá, bude mu za 150 Kč založen.

Na RM-Systém i bez brokera
K obchodování na RM-Systému je samozřejmě možné využít i služeb některých brokerských společností. Zde si ale musíte spočítat celkové náklady, které se u jednotlivých obchodníků s cennými papíry budou lišit a mohou být podstatně vyšší, než je přímé obchodování na RM-S.

Peníze potřebné k obchodování můžete vložit na účet RM-Systému (JUMBO účet, na kterém má každý klient zřízen vlastní podúčet) přímo na pobočkách ČSOB, poštovní poukázkou, nebo převodem z účtu, který uvedete při registraci. Na ten vám pak budou převáděny prostředky zpátky z účtu RM-S. Jelikož není možné z JUMBO účtu vybírat peníze v hotovosti, je rovněž možné zaslat peníze poštovní poukázkou na adresu vašeho trvalého bydliště.

Pak už obchodování nestojí prakticky nic v cestě. Investor může podávat příkaz osobně na pobočkách nebo prostřednictvím internetu. Druhá možnost je samozřejmě pohodlnější, a zejména levnější (podání pokynu na pobočce stojí 80 Kč, přes internet je to 25 Kč). "Obecně je obchodování prostřednictvím internetu výrazně levnější a komfortnější, takže i více využívané. Díky pobočkové síti RM-S však má každý volbu výběru," říká Roman Jandík z RM-Systému. Trochu zamrzí nemožnost podávat pokyny telefonicky. Při absenci internetového spojení se tak musíte pokaždé dostavit na pobočku RM-S, i když to možná zrovna nemáte po cestě.

Na RM-S se obchodují akcie na dvou trzích – oficiálním a volném. Akcie, která je obchodována na oficiálním trhu, musí splňovat určité podmínky, jako jsou dostatečná kapitalizace, informace o emitentovi. Před jejím přijetím musí být podaná žádost o přijetí emitentem nebo obchodníkem s CP, jejíž součástí musí být prospekt cenného papíru schválený ČNB. Na volném trhu se obchodují akcie, které nemusí splňovat dané podmínky a mohou být přijaty i bez žádosti emitenta. Nutný je prospekt cenného papíru.

EasyClick pro velké hráče
Osobitým trhem, který RM-Systém zavedl kvůli zjednodušení obchodování s většími objemy, je EasyClick. V něm se cenné papíry obchodují v tzv. lotech, což je předem stanovené minimální množství akcií (podobně jako je tomu v systému SPAD na pražské burze). Loty jsou nastaveny tak, aby byly přístupné i retailovým investorům (do 100 000 Kč). Příkazy do EasyClick je možné zadávat jak osobně, tak i přes internet.

Od září je na RM-S možné obchodovat rovněž s akciemi, které se obchodují na zahraničních trzích (zatím pouze Deutsche Telekom), případně jsou kótované i na domácí burze (Erste Bank, Philips Morris, CETV, ORCO apod.). Všechny tyto akcie obchodované na RM-Systému jsou dostupné v koruně a je možné je obchodovat prostřednictvím pokynů EasyClick.

Obchodování s akciemi probíhá formou aukcí nebo přímých obchodů. Aukce je nejrozšířenější typ obchodu, při kterém se v průběhu dne mění aktuální nabídka a poptávka. V průběhu dne se může vytvořit několik různých aukčních cen a pro každý CP je denně vyhlášeno přípustné cenové pásmo (zpravidla 10 % nad a pod průměrnou cenou z minulého dne), které se v průběhu dne nesmí překročit. Zabrání se tak spekulativním obchodům, které by mohly vést k výrazné krátkodobé volatilitě akcie. Kromě aukčních obchodů probíhají také přímé obchody, které spočívají v dohodě dvou stran a na okamžitém vypořádání obchodů. Běžný investor ale využije především aukční režim.

Při podání pokynu můžete zadat kromě základních údajů, jako je registrační a rodné číslo, ISIN, počet kusů, také doplňkové dispozice, jako je například doba platnosti pokynu, limitní cena (nejvyšší kupná nebo nejnižší prodejní cena), možnost částečného uspokojení pokynu (pokud není dostatek cenných papírů k dispozici), případně to, jestli bude zbytek peněz ponechán na JUMBO účtu, anebo bude převeden klientovi na účet.

Obliba internetu roste
Jak již bylo řečeno, podávání pokynů je možné buďto osobně nebo přes internet. Internetové obchodování se stává stále populárnějším nejen díky pohodlí, ale zejména díky rychlosti, kterou tato možnost nabízí. V současnosti je možné na RM-S investovat přes internet až třemi způsoby.

Internetový zákazník si musí nainstalovat do svého počítače software RM-Systému. Tato možnost je nejvhodnější pro ty, kteří obchodují z jednoho počítače, zejména z domova. Bezpečný přenos dat je zajištěn certifikátem, který je však jednou za 6 měsíců potřeba obnovovat, což ale není zadarmo. Pokud chcete investovat prostřednictvím speciálního softwaru, musíte jako "zvláštní zákazník" podepsat smlouvu s RM-Systémem. Můžete si pak vybrat, jestli si zřídíte nový účet, nebo budete obchodovat na stávajícím účtu, pokud už účet u SCP máte. Před podpisem samotné smlouvy si musíte stáhnout a nainstalovat speciální klíč, vyplnit žádost o certifikát a vygenerovat šifrovací klíče. Ty je pak potřeba přinést v elektronické formě spolu se všemi podklady na pobočku RM-S, kde k podpisu smlouvy dojde.

Dalším způsobem je aplikace Wobchod, která umožňuje on-line přístup k trhům z jakéhokoli počítače. Není třeba instalovat nový software, nemusíte vlastnit žádný certifikát. Obchody zadáváte ze stránek RM-Systému a bezpečnost dat je řešena pouze kombinací přihlašovacího hesla s mobilním telefonem, na který vám přichází bezpečnostní PIN ve formě SMS. U on-line aplikací můžete realizovat jak běžné pokyny, tak i pokyny EasyClick.

Posledním způsobem, který je v poslední době využíván nejčastěji, je novější on-line aplikace EasyWobchod. Na rozdíl od předešlých dvou způsobů ale v tomto případě nepodpisujete smlouvu s RM-Systémem, ale komisionářskou smlouvu s jeho sesterskou společností Fio. Výhodou je, že získáte možnost přístupu na zahraniční akciové trhy v USA, Německu apod. Tyto trhy si musíte v aplikaci povolit a rovněž musíte odsouhlasit podmínky spojené s investováním na těchto trzích. Klient pak získá i možnost telefonického zadávání příkazů. Poplatková struktura je stejná jako u aplikace Wobchod (tam navíc zaplatíte pouze 25 Kč za podání pokynu), takže platíte pouze poplatky z objemu obchodu.

Zajímavou možností pro ty, kteří již v minulosti nakoupili akcie na burze a chtějí zkusit investovat na RM-Systému, je převod akcií na RM-Systém. Jsou dvě možnosti. "U titulů evidovaných v SCP s tím není žádný problém a klient si operaci může udělat sám přímo v aplikaci. Jedná se pouze o blokaci/dealokaci CP," říká Roman Jandík.

U nových titulů, jako jsou Zentiva, Erste, nebo Deutsche Telekom, jejichž evidenci vede RM-S v Systému pro vypořádání transakcí (SVYT), je nutné realizovat převod z majetkového účtu UNIVYC. V tomto případě musíte o převod požádat svého obchodníka s cennými papíry a na RM-Systému podat pokyn k přijetí cenného papíru do samostatné evidence SVYT (podrobnosti ZDE).