Naučte se rozumět

Skutečným problémem je, že jazyk, kterým firma hovoří, vytlačováním osobního stylu, popírá jedince: žádná zpráva, žádný oběžník nesmí prozrazovat svého autora.

Každý text je vybroušen tak, aby vyhovoval zavedenému pajazyku té které firmy... Ať se hovoří či píše o čemkoli, látka je dokonale uhlazena, jako by byla přejeta parním válcem. Za takovým jazykem nestojí žádný mluvčí, pouze opakuje již vyslovené, a tedy se na vás neobrací - není divu, že vás uspává!

Představuje jedinečný příklad jazyka, který se rozešel s myšlenkou, a přesto následkem této rozluky (prozatím) nezemřel. Tento jazyk se řídí pěti základními pravidly: Kde je možné mluvit jednoduše, firma se tváří složitě. Neužívá otřepané "začínat", ale "iniciuje", neukončuje, leč "finalizuje", nesděluje, ale "komunikuje" atd. Svůj slovník volí tak, aby vypadala důležitější, než ve skutečnosti je. "Koordinovat" a "optimalizovat" mají jiný zvuk než "provádět". Nejčestnější místo v tomto panteonu náleží slovesu "rozhodovat", za nímž se v těsném závěsu drží "pilotovat" a zastřešovat".

Neskrblí slovy s příponou -ost, jako jsou závažnost, způsobilost, účinnost..., či s příponou -ace, jako koordinace, aplikace, revitalizace..., nebo oblíbenou příponou -ing: controlling, briefing, reporting... To vše firmě dodává zdání důležitosti... Mateřský jazyk dokáže firma mistrovsky prznit svou zálibou v prohřešcích proti jeho pravidlům. Slova například neužívá v jejich původním významu: tak například "zeštíhlení" se v manažerské hantýrce stalo synonymem pro propouštění. Být aktivní už dávno nestačí, je třeba být "proaktivní"!

Jen vyvolení vědí, jaký je rozdíl mezi "činnostně úkolovým řízením výkonu" a "procesně způsobilostním řízením výkonu" nebo co znamená "dopředné a zpětné plánování". Tento jazyk má nad námi moc, předstírá, že myslí místo nás. Zaměstnance snižuje na pouhý mechanismus. Vstaň a pracuj, stroji! Tvoje vnímání, city i ambice lze docela určitě - o tom nepochybuj -vyjádřit v tabulkách a grafech a tvoje práce je jen jedním z procesů, které je třeba racionalizovat.


PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDE.