Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naučte se zazářit v očích šéfa i obchodních partnerů

aktualizováno 
Chcete si být jisti v kramflecích ve chvíli, kdy jdete na důležité jednání, nebo třeba když komunikujete s vedením své firmy, beze strachu, že jste se chovali neprofesionálně a nedostatečně sebejistě?
Vizitku druhé osoby ihned neschováváme, ale dobře se podíváme, s kým máme tu čest.

Vizitku druhé osoby ihned neschováváme, ale dobře se podíváme, s kým máme tu čest.

Poradíme vám, která pravidla je třeba dodržovat, abyste se před důležitými lidmi neshodili, ale naopak zapůsobili jako člověk, který má celý svůj verbální i neverbální projev pod kontrolou.

Pozdrav a podání ruky hrají hlavní roli
První, co přijde ve chvíli, kdy se setkáte například s obchodním partnerem, je pozdrav, a to nejen verbální, ale ve spojení s podáním ruky. Slovní pozdrav musí být jasný a zřetelný. Druhého člověka oslovujeme označením jeho pozice (např. pane řediteli, zvláště pokud s danou osobou komunikujeme vnitrofiremně), nebo titulem (např. pane docente) a nebo jeho příjmením. Na příjmení si dáváme obzvláště záležet ve smyslu, abychom jej nespletli či nezkomolili. Přivedli bychom se tak do trapné situace, neboť právě na svá jména a příjmení bývají lidé velice citliví.

Pozdrav doprovází náš úsměv. Ať už si myslíme cokoliv, tváříme se, že druhou osobu vidíme rádi, těší nás, že s ní můžeme jednat.

Ruku podáváme vždycky až když přistoupíme k druhé osobě, nenatahujeme ji k podání už z dálky. Samozřejmostí je pevný, krátký a suchý stisk čistou rukou. Ruku partnera nedrtíme, ani do ní nevkládáme tzv. leklou rybu.

Předání vizitky nelze podceňovat
Setkáváme-li se na jednání či při jiném profesně-společenském aktu s novou osobou, je dobré si s ní vyměnit vizitku (čistou, nepoškozenou). Vizitku předáváme druhému do ruky (nabídneme mu ji), stejně jako on nám, přičemž ji vytahujeme z pouzdra na vizitky, případně peněženky a nikoli z kapsy košile či kalhot.

Vizitku druhé osoby ihned neschováváme, ale dobře se podíváme, s kým máme tu čest, jak se přesně její původce jmenuje a jakou zastává ve firmě funkci. Podle toho pak můžeme upravit jeho další oslovování. Vizitku si nejlépe položíme vedle sebe na stůl, abychom do ní mohli nahlížet v průběhu jednání.

Úvodní věty pomohou nastartovat jednání
Nebojíme se na úplném začátku mluvit na odlehčené téma, které se vůbec netýká předmětu jednání. Takový rozhovor může začít i druhá strana, tuto "hru“ je dobré s ním hrát. Uvolníme tak atmosféru pro snazší, příjemnější jednání.

Začít můžete samozřejmě i vy, ale pozor na volbu tématu. Vyhýbáme se vychvalování politických stran a jednotlivých politiků, sportovních klubů apod., kterými bychom mohli naopak jednání zabít. Druhý člověk totiž může mít naprosto protichůdné favority. Ideální témata jsou témata neškodná – připomenutí úspěchů firmy partnera, pochválení jejich kampaně, večírku, kterého jsme se zúčastnili, chválení kvalit restaurace, kde se s obchodním partnerem právě nalézáme.

Pozor na pravidla diskuze
Při diskuzi a zvláště pak při diskuzi obchodní či pracovní nikdy, ale nikdy neskáčeme druhému do řeči, je to hrubý přestupek proti pravidlům společenského chování a nemůžeme se divit, když se po takovém našem počínání druhá strana zvedne od stolu a odejde. I my se můžeme proti skákání do řeči ohradit, ale taktně, žádná silná slova, žádné zvyšování hlasu.

Vůbec po celou diskuzi se nenecháme vyvést z míry, mluvíme a reagujeme klidně. Hovoříme srozumitelně, ne příliš rychle, aby nám bylo dobře rozumět. Nepoužíváme příliš dlouhé věty, ve kterých se může druhý člověk ztratit. V průběhu jednání připomínáme důležité body, o kterých jsme mluvili, ale ne příliš často, abychom tím neobtěžovali, nedělali z druhého člověka hlupáka.

Celou dobu se partnerovi diskuze díváme do očí, nesledujeme, kde co "lítá“. Reagujeme na to, co nám sděluje, slovy a gesty porozumění, aby bylo vidět, že máme zájem o to, co nám říká.

Řeč těla o vás prozradí více, než si myslíte
Gesta, náš postoj, posez, držení rukou, postavení nohou, pohyby těla – to vše dobrý řečník a diskutér sleduje a z toho vyvozuje celou řadu závěrů o naší osobě a informacích, které mu sdělujeme. Proto si na výše zmíněné projevy dáváme pozor a snažíme se je mít pod kontrolou. Sedíme nebo stojíme v klidu, s ničím si nehrajeme, nekýváme se, ani sebou neškubeme.

Pokud stojíme, ruce nám visí volně podél těla, nebo je používáme k dokreslení svých slov. Sedíme-li a posloucháme, leží ruce opět v klidu na desce stolu, případně na našich stehnech. Ruce nejsou pojené, prsty nejsou překřížené, nechceme dávat najevo stres, obavu, trému, nejistotu ani nevraživost vůči druhému.

Nohy jsou v sedě opět vedle sebe (nekřížíme je), chodidla jsou přitisknutá k zemi, kolena mírně od sebe. Sedíme pevně na celé ploše sedáku židle či křesla, jsme opřeni maximální možnou plochou zad. Tak získáváme pevný a stabilní postoj. Pokud stojíme, opět lehce rozkročeni, obě chodidla v klidu na zemi. V případě dlouhého stání jemně přenášíme v delších frekvencích váhu na jednu či na druhou nohu.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz