Naučte své děti hospodařit s penězi

Už ne skleněné prasátko nebo kasička, ale bankovní účty určené pouze pro studenty mohou sloužit pro úspory vašich dětí. Jestliže chcete naučit své potomky zacházet s penězi, ale bojíte se jim svěřit svůj bankovní účet, založte jim vlastní studentské konto. Téměř všechny banky u nás nabízí speciální bankovní produkty pro mladé. Vybrat z nich si mohou nejen vysokoškoláci ale i studenti středních škol. Nejen, že si děti naučí vážit peněz, ale poznají, jak fungují bankomaty a jak se zachází s platební kartou.

Studentská konta fungují v podstatě stejně jako každý jiný běžný účet. Jejich výhodou jsou však podstatně nižší či nulové poplatky za vedení a správu účtu, ale i případné prémie, které banky ročně na konto připisují. Kromě České spořitelny a ČSOB, které umožňují založení účtu i středoškolákům, je většina účtů určena pouze pro vysokoškoláky. Pro děti do 15 let nabízí pouze eBanka vydání platební karty k účtu rodičů, kteří si sami určí, kolik mohou jejich děti vybírat. Za výborné studijní výsledky lze v některých bankách získat i zvláštní finanční prémii.

Kromě osvobození od poplatků poskytují banky svým -náctiletým klientům i vyšší úrokovou sazbu nebo bezplatně poskytované další služby - například spořící účet. Některé finanční ústavy poskytují svým mladým klientům i další výhody - například Komerční banka připisuje roční prémii 333 korun nebo Česká spořitelna přidá na účet držitelům „červeného diplomu“ deset tisíc korun.

Myslíte si, že založením studentského konta se mladí lidé naučí hospodařit s penězi?

Tentokrát jsme oslovili psychiatra Miroslav Plzáka

Myslím si, že založením studentského konta se děti naučí zacházet s penězi. Budoucnost patří mladým, kteří se nebojí zadlužení. Ušetřit a pak koupit - to pak ztrácíte mládí, to ovšem platí za předpokladu, že banky sníží procenta. Překonat obavy a raději si půjčit od banky než dlouze šetřit. 

Většina studentských účtů umožňuje jejich majitelům i přechod do záporného zůstatku - debetu. Maximální povolená výše se pohybuje až na výjimky kolem deseti tisíc korun a úročení na úrovni klasických běžných účtů - okolo patnácti procent ročně.

Problémem pro studenta však často není, kam dát peníze, ale spíše kde vzít dostatek finančních prostředků na studium. Téměř každá banky sice má speciální konta pro studenty, ale klasické úvěry na studium nabízí v podstatě jediná - Komerční banka. Jestliže máte studentské konto, můžete požádat o úvěr Gaudeamus. Podmínky úvěru umožňují splácet během studia jen úroky a jistinu až po získání zaměstnání, maximální doba je deset let. Nejnižší částka, kterou lze získat je padesát tisíc korun, nejvýše stopadesát tisíc. Úrok se pohybuje kolem dvanácti procent.

Ostatní finanční ústavy zvláštní úvěry pro studenty zatím nemají ve své nabídce. Alternativou by tak mohly být například spotřebitelské úvěry, které jsou ale o něco dražší - dvanáct až patnáct procent, a také doba jejich splatnosti je nepoměrně kratší.

Co je potřeba k založení studentského účtu:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o studiu
  • případně minimální vklad

Založili jste již vašemu potomkovi studentské konto? Myslíte, že byste jej ostatním rodičům doporučili? Těšíme se na váš názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.