Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat do práce po dovolené neuspěchejte

aktualizováno 
Příčin, proč se i po dovolené cítíte unavení, může být několik. Abyste si odpočinuli, musí minimálně trvat dva týdny v celku. Odjezd na ni stejně jako návrat z ní jsou stresové. Skutečný odpočinek nastává vždy až po několika dnech. Možná jste ji také trávili s kolegy nebo doma, což není v pořádku, neboť pro pořádný odpočinek je nutná změna prostředí.
Nevyčerpejte svou energii hned po návratu tím, že se budete snažit odpovědět na všechny e-maily.

Nevyčerpejte svou energii hned po návratu tím, že se budete snažit odpovědět na všechny e-maily. | foto: Profimedia.cz

Psycholog ze společnosti Assessment Systems Tomáš Rodný považuje za nejčastější důvod únavy buď špatně zorganizovaný odchod na dovolenou, nebo návrat z ní. "Pokud podceníte přípravu, tedy opustíte nedokončenou práci, určitě budete první dny volna ve stresu, co se děje během vaší nepřítomnosti, a stejně si neodpočinete," varuje. Pokud vám na mořskou pláž nebudou vaši zoufalí kolegové volat, přinejmenším se dočkáte toho, že všechny resty budete muset řešit hned po návratu, což vás vyčerpá.

Do práce nespěchejte

Důležité je nejen práci před odjezdem dokončit, ale vyhnout se i návalu e-mailů, které na vás po návratu mohou čekat. "Rozhodně je třeba nastavit automatickou odpověď v nepřítomnosti. První dny sice budou e-maily do vaší schránky chodit, ale pak si ostatní zvyknou, že vám nemají psát. Předejdete tak situaci, kdy po návratu budete první dny jen odpovídat na doručenou poštu," radí Tomáš Rodný.

Odborníci navíc doporučují, abyste svou energii nevyčerpali hned po návratu tím, že se budete snažit odpovědět na všechny e-maily. Rozdělte je podle priorit a na základě toho je vyřizujte i během několika dalších dnů. Priority si určete třeba podle důležitosti odesílatelů nebo podle toho, jak náročnou odpověď si žádají. Ty, kterým budete muset věnovat nejvíce času, si nechte až na konec.

Další a velmi důležitou zásadou je, že nepůjdete do práce hned druhý den po návratu z cest. "Ideální je, pokud si necháte ještě dva dny volna. Aklimatizace je nutná zejména pro lidi, kteří překračovali větší množství časových pásem. Jak odjezd na dovolenou, tak i cesta zpět jsou poměrně stresující, takže jeden či dva dny v klidu domova lze rozhodně doporučit," říká psycholog z Assessment Systems.

"Neznamená to ale, že ty dva dny využijete k tomu, abyste začali s velkým úklidem nebo se rozhodli vymalovat," varuje s tím, že je třeba mít volnější režim a skutečně ještě odpočívat. "Nanejvýš můžete zavolat svému kolegovi, abyste se s předstihem informovali, co se během vaší nepřítomnosti na pracovišti událo nebo změnilo.“

Nebojte se

Podle Tomáše Rodného jsou i takoví lidé, které během posledních dnů prázdnin začne stresovat představa, že se brzy vrátí do práce. "Je třeba si uvědomit, že takovéto myšlenky jsou obvyklé. Soustřeďte se na to, že jste stále na dovolené a že pracovní problémy budete řešit až po návratu," radí psycholog. Pomáhá, pokud na konci dovolené anebo první dny v práci začnete přemýšlet nad tím, jak budete odpočívat příště.

Zázračné zaklínadlo, jak snížit stres z návratu do práce, sice neexistuje, ale přesto se dá překonat. Rozhodně první dny nebuďte v práci přesčas. Pokud je to možné, dělejte si během dne přestávky a nezkracujte si pauzu na oběd. "Dodržujte správnou životosprávu - choďte včas spát a jezte zdravě. Nezatěžujte se zbytečnými problémy," radí psycholog. Žádné přesčasy!

"Na první dny si raději neplánujte žádné důležité schůzky a porady, adaptace musí být pomalá a postupná," upozorňuje psycholog z Assessment Systems. Váš diář by tedy měl být volnější, nesnažte se co nejdříve dohnat resty způsobené vaší nepřítomností. První schůzky a pracovní úkoly, které budete řešit po návratu z prázdnin, si naplánujte už před odjezdem. Podobně jako s e-mailem, řešte jen naléhavé úkoly, těm, které nespěchají, se můžete věnovat až v dalších dnech.

Jestliže se vám ani po třech dnech nepodaří nastartovat tak, jak jste v práci fungovali před dovolenou, nedělejte si z toho těžkou hlavu. "Lidé jsou různí. Někdo se jinému prostředí přizpůsobí ihned. Stejně jako některým lidem trvá delší dobu, než na dovolené začnou skutečně odpočívat, tak jim i dělá problém rychle se přizpůsobit návratu do práce," vysvětluje psycholog Tomáš Rodný.

Pokud si nedáte čas, abyste znovu naskočili do pracovního režimu, budete zbytečně nesoustředění, unavení a můžete dělat zbytečné chyby. Stejné projevy spolu s nervozitou, podrážděností a vyčerpaností se objevují i u lidí, kteří si vybrali jen krátké volno.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz