Názor odborníka: Věno ano, ale ne za každou cenu

  • 1
Věno pro děti je pozůstatek z první poloviny minulého století, kdy bývalo podmínkou úspěšného sňatku. Dnes tomu tak není, přesto řada mladých lidí s výpomocí rodičů počítá. Velmi rozdílně je věno vnímáno v jednotlivých sociálních skupinách, různé jsou přístupy k němu ve městě a na vesnicí.

Jak je to ve světě? Záleží na kulturně-společenském vnímání. V západní Evropě a USA se očekává samostatnost a finanční nezávislost už od studentů. Je pro ně věcí prestiže být ekonomicky nezávislí a i jinak soběstační. V českých podmínkách zatím převládá model „povinnosti“ rodičů starat se o děti i v dospělosti, což je běžné očekávání obou stran.

 

Mladí lidé by sice často chtěli větší samostatnost a nezávislost na rodině, ale s přispěním rodičovských peněz. Pro rodiče, zejména prarodiče, je mnohdy otázkou prestiže, že mladým pomáhají. Jsou pyšní, že děti sponzorují, a naopak frustrovaní, když později z důchodu tolik finančně vypomáhat nemohou. Někdy to jde tak daleko, že sami rezignují na vyšší kvalitu života s tím, že vlastně už ani nic nepotřebují.

 

Výhody a nevýhody věna pro děti:

Zajímáte se o možnosti stavebního spoření? Navštivte tuto sekci.

 

+ pocit užitečnosti pro generaci rodičů, která finančně vypomáhá

+ snadnější start do života, pocit jistoty a finančního zázemí pro mladé, kteří peníze přijímají

- oddaluje se skutečná samostatnost mladých

- životní standard „dětí“ je dosahován na úkor předcházející generace

- v době, kdy se mají děti naučit hospodařit s penězi, mají měkčí podmínky v důsledku finanční injekce rodičů

- vztahy obou generací se posunují do materiální sféry

- rodiče, kteří finančně podporují děti, mají tendenci zasahovat do jejich života a rozhodovat za ně (kdo platí, rozhoduje)