Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neberte ostatním prostor, nezahánějte je do úzkých

aktualizováno 
Jakékoli jednání, rozhovor nebo pozdrav je nám nepříjemný, pokud se nedodrží správná vzdálenost od člověka, se kterým právě komunikujeme. Důležité je i to, jak jsou k sobě lidé natočeni, jaký zaujímají postoj, jak gestikulují nebo jaká je jejich mimika. Naučte se držet správný odstup.
To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí.

To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí.

Podle postoje poznáte sympatie
To, jestli stojíme blízko, nebo jsme oddáleni, vyjadřuje vzájemný vztah lidí. V pracovních vztazích, zejména mezi nadřízeným a podřízeným se očekává větší odstup než vzájemně mezi kolegy.

Pro každý druh setkání, ale i debaty je určena jiná osobní zóna, kterou je potřeba dodržovat, aby vzájemný rozhovor byl příjemný oběma stranám. Každému z nás je příjemnější jiná vzdálenost. V sobě máme určené určité hranice, vzdálenost, za kterou druhé nepustíme. To poznáme nejlépe, když vidíme, že druhá strana ustupuje zpět. V tu chvíli nám musí být jasné, že náš kontakt s ním je příliš úzký a my jsme mu tak narušili osobní zónu. Dávejte si proto pozor, řeč těla prozradí vše.

Samozřejmě že v přeplněném dopravním prostředku či ve výtahu nelze dodržovat tyto osobní zóny tak, jako na volnějším prostranství při běžném rozhovoru. Často je nám tento způsob nepříjemný, hlavně u lidí, kteří nedodržují osobní hygienu, nebo si rádi držíme odstup od druhých i v běžném životě. Při běžném pozdravu dodržujeme větší vzdálenost než při intimnějším pozdravu, kdy stojíme v těsné blízkosti zdraveného. Líbat na tvář nebo na rty se můžeme pouze s člověkem, kterého známe důvěrněji a víme, že neriskujeme žádný trapas.

Osobní zóny
Intimní - tam si pouštíme sobě nejbližší osoby
Osobní - pro přátele, kamarády
Společenské - pracovní, obchodní jednání

Své sympatie vyjadřujeme také podle postoje a gestikulace, kterou zvolíme. Vnímavý člověk by tak měl rychle odhadnout, jakým směrem se bude hovor ubírat, jestli bude přátelský, nebo více formální.

Během rozhovoru je vhodné mít kolem sebe takový prostor, který nám umožňuje volněji se pohybovat  a gestikulovat. Někteří lidé se druhých během hovoru dotýkají, což nemusí být vždy na místě nebo příjemné. Dodržování osobní zóny je důležité, i když sedíme u pracovních stolů, na obědě nebo na večeři.

Delší vzdálenost udržujeme od ostatních v případě, že hovoříme k více lidem, na zasedání, v sále, kde jsme se stali řečníky apod. I zde je ale třeba dodržovat pravidla neverbální komunikace.

Jiný kraj, jiný mrav
Protože dnes již velmi často cestujeme i do zemí, kde jsou jiné mravy, jiné rituály, měli bychom mít na paměti, že je vhodné dodržovat místní zvyklosti a přizpůsobit se jim. To svědčí nejen o našem dobrém společenském vystupování, ale dáváme tímto také najevo, jak si vážíme druhých. U nás se běžně dodržuje vzdálenost cca 70-100 cm, zatímco například v arabských nebo asijských zemích je daleko těsnější. Pravidla v těchto zemích jsou daná náboženstvím a my bychom je měli plně respektovat.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz