Pokud u bankomatu narazíte na něco podezřelého, informujte policii.

Pokud u bankomatu narazíte na něco podezřelého, informujte policii. | foto: Metro.cz

Nebezpečné jsou bankomaty na odlehlých místech

  • 25
Ačkoliv jste u bankomatu obezřetní, přesto po čase můžete zjistit, že vám z účtu podezřele mizí peníze. Podvodníci jsou totiž stále drzejší. Nová zařízení k okopírování dat z platebních karet v podstatě nahradí celý panel bankomatu včetně klávesnice.

Policie zaznamenala letos v Česku masivní nárůst instalovaných skimmovacích (karty kopírujících) zařízení na bankomatech. Za celý loňský rok odhalili policisté 15 případů, letos už jich je 54. - více zde

Kontrolovat bankomat vždy nestačí
Způsobů, jak se dostat k penězům na cizím účtu, je celá řada. Většinou však mají pachatelé bezprostředně za cíl nejslabší článek řetězce, a tím je uživatel bankovní služby – v tomto případě držitel platební karty.

Bankomat upravený ke skimmingu

Novinkou není skimming jako takový, nýbrž jeho modifikované provedení. Na bankomatu je totiž připevněn hned celý panel, který svou velikostí, zpracováním i použitým materiálem věrně napodobuje jak svislou stěnu bankomatu, tak vodorovnou. Tento upravený vodorovný panel bankomatu je schopen zaznamenávat volené číselné kombinace PINů. Klienty zadávané PINy se zaznamenávají do paměti zařízení, které je součástí panelu. Nelegálně získaná data lze rovněž okamžitě přenášet mobilním telefonem.

Další součástí je miniaturní kamera či fotoaparát, který snímá zadávaná čísla takřka standardně. Proti tomu se lze bránit poměrně snadno, stačí zakrýt při zadávání PINu alespoň část klávesnice.

Kontaktujte banku nebo policii
Jediný případ, kdy byl na bankomatu instalován celý upravený ovládací panel, přiznává Česká spořitelna. Podle vyjádření Kristýny Havligerové z České spořitelny však k poškození klientů v tomto případě nedošlo. Umístění inkriminovaného bankomatu a to, zda byl, či nebyl opatřen novým antiskimmovacím zařízením, však s odkazem na bezpečnost sdělit odmítla. Rozhodně však doporučuje, aby pokud klient narazí u bankomatu na cokoliv podezřelého, uvědomil policii i banku a bankomat raději nepoužil.

V součtu všech případů ale evidují vyšetřovatelé podle mluvčího Policejního prezidia Romana Skřepka už desítky poškozených. Škoda ovšem může být odhalena i několik měsíců po okopírování dat k platební kartě. Její výše přitom není pro případ rozhodující, už samotné skutky jsou totiž trestným činem. Pachatelům hrozí v případě odhalení deset až patnáct let vězení.

Skimmovací zařízení jsou domácí výroby a jejich výskyt se neomezuje na konkrétní bankomatovou síť ani na konkrétní zemi, dodal Skřepek pro iDNES.cz. Obdobné případy tak řeší i sousední země. 

Jak vypadá poslední model skimmovacího
  zařízení

Skimmovací zařízení se skládá ze dvou částí. Jedna načítá data vložené platební karty a druhá umožňuje získat PIN. Pokud je zařízení nainstalováno v bankomatu, není na první pohled nic patrné.

Čtečka je buď připevněna na svislou stěnu bankomatu, nebo na šachtu, do které se vkládá platební karta

PIN pak podvodníci získávají pomocí miniaturní kamery, která je umístěna v liště u klávesnice. Do lišty je vyvrtána nepatrná dírka, kterou kamera či fotoaparát snímá číslo PIN.

Pozor si dejte na "odstrčené" bankomaty
Drtivá většina bankomatů, na nichž se případy skimmingu vyskytly, se nacházela mimo budovy bank a na méně frekventovaných místech. Často jsou takové bankomaty i zcela samostatně umístěny. Zařízení však bylo v jednom případě odhaleno i přímo v bance.

Před každým výběrem z bankomatu proto raději, mimo jiné, sledujte okolí a pohyb kolem. Umístěné zařízení totiž pachatelé většinou kontrolují z bezprostřední blízkosti. Samotné skimmovací zařízení si na bankomatu "nepobude" příliš dlouho. Pachatelé totiž většinou získají data několika málo lidí, zařízení demontují a přesunou jinam.

Proti skimmingu své klienty chtějí bránit i banky
Kopírování dat z platebních karet pomocí skimmovacích zařízení představuje jeden z nejčastějších způsobů zneužití karet. Banky se mu snaží různými způsoby zamezit, a proto často umisťují na své bankomaty tzv. antiskimmovací zařízení. Plní svou funkci jistě dobře, nicméně ne vždy se patrně setkají s pochopením. Mohou mít dokonce, byť pouze krátkodobě, spíše opačný efekt. Často totiž takové zařízení mívá podobu různých nástavců, a tak ho lidé mohou poměrně snadno zaměnit za zařízení kopírovací.