Nebojte se částečného úvazku

Chcete si vydělat, jenže máte malé děti nebo studujete? Zkuste práci na částečný úvazek. Bude-li s vámi zaměstnavatel spokojen, třeba vám nabídne řádné místo.

Chodit do práce na čtyři hodiny denně! To je přání nejedné maminky s malými dětmi, protože jí starost o rodinu zatím nedovolí pracovat na plný úvazek. Podobně jsou na tom studenti - vedle získávání vědomostí si musí přivydělat. I lidé bez práce se zajímají o částečný úvazek. Je totiž lepší než žádný.

V poslední době se o částečné pracovní úvazky zajímají především ženy na rodičovské dovolené. Často se na podobné práci dohodnou se svým zaměstnavatelem. Nejenže pak pár hodin denně pracují, ale navíc neztratí kontakt se svým pracovištěm a novinkami v oboru. K tomu mají čas věnovat se rodině.

„O částečné úvazky se zajímají studenti i lidé, kteří se tak snaží řešit přechodnou nezaměstnanost,“ říká Lenka Vojtíšková z personální agentury New People.

NENECHTE SI UJÍT
tajemství
Za co své bance skutečně platíte?
Běžný účet dnes máme téměř všichni, patří k základnímu vybavení stejně jako mobil či televize. Za všechno se platí?

flexibilita
Nebojte se převratu ve své kariéře
Opustit svůj obor a vrhnout se do jiné branže? Tato představa dokáže pořádně vyděsit hodně lidí. Je to dobře, nebo špatně?

děti
Výživná televizní reklama
Jaké jsou dětské potraviny z televizní reklamy? Dětem sice dodají potřebnou energii, ale s ní taky notnou porci cukrů a tuků.

Dodává, že pokud je zaměstnavatel s pracovníkem spokojen, může mu časem nabídnout i hlavní pracovní poměr. Ředitel importní potravinářské společnosti Jiří Kadeřábek její slova potvrzuje. „Loni jsme nabídli částečný úvazek dvěma studentům posledního ročníku vysoké školy. Začínali od nejnižších pozic. Během roku se pak seznámili s celým chodem firmy. Protože se osvědčili, zaměstnali jsme je na plný pracovní úvazek.“ Zaměstnavateli tak odpadl proces seznamování nováčků s chodem společnosti, firemními zvyklostmi a absolventi mohli hned pracovat na konkrétních úkolech.

Částečných úvazků je málo

V řadě západoevropských zemí je práce na částečný úvazek běžnou záležitostí. Nevyhýbají se jí tam ani muži. V Česku je však takové „poloviční“ zaměstnání stále upozaděno. Proč? Hlavně z důvodu nízkého finančního ohodnocení. Pak z obavy pracovníků před menší právní ochranou tohoto typu pracovního poměru (dohoda o práci, dohoda o pracovní činnosti). Navíc si na trhu práce může zájemce o částečný úvazek většinou vybírat z profesí, které nevyžadují velké vzdělání. „Nejčastěji nabízejí taková místa společnosti, které pravidelně pořádají kampaně či projekty, na něž je potřeba vyšší počet pracovníků,“ dodává konzultantka Milena Böhmová z agentury New People.

Sdílejte své místo

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Nemůžete-li najít práci na částečný úvazek, dohodněte se se zaměstnavatelem na sdílení místa. Co to znamená? Paní Alena Havlová pracuje jako asistentka ředitele středně velké počítačové firmy. Po mateřské se z rodinných důvodů nemohla vrátit k práci na plný úvazek. Ve stejné době se po dlouhodobé nemoci vrátila do práce i její kolegyně Jana Kolářová. Jenže jí zdravotní stav neumožňoval pracovat celých osm hodin. Ale jejich nadřízený nechtěl přijít o dvě svědomité pracovnice, a tak jim nabídl možnost sdílet práci na pozici své asistentky. Dvě ženy tak sdílejí pracovní povinnosti vztahující se k jednomu pracovnímu místu. Z toho vychází i stejný podíl na mzdě a dalších náležitostech. Tento způsob práce lze vykonávat jako běžný poloviční úvazek - denně docházíte do zaměstnání na stanovený počet hodin, kde vás pak střídá kolega či kolegyně, se kterou sdílíte pozici. Podle dohody můžete například pracovat v téže funkci na plný úvazek jeden týden vy a druhý týden váš kolega či kolegyně.

Zaměstnání na částečný úvazek


VÝHODY

- méně zdravotních problémů spojených s prací
- soulad soukromého a pracovního života

NEVÝHODY

- méně příležitostí k postupuv kariéře
- menší mzda, omezený přístup k firemním příspěvkům