Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se derivátů: 3.díl - Derivátové burzy

aktualizováno 
S futures kontrakty se obchoduje na burzách po celém světě. Hlavní centra můžeme nalézt v USA, Evropě, Japonsku a Austrálii. Prakticky celý svět uzavírá tradiční parkety a přechází na moderní, elektronickou cestu. Jedinou výjimkou jsou zatím Spojené státy, kde se místní obchodníci zuby nehty brání a drží se tradic.

USA tedy volí jinou cestu, a to paralelní, kdy vedle sebe existují tradiční burza a elektronika. Většina nově vzniklých kontraktů se obchoduje již jen elektronicky, ty starší zůstávají na parketu.

Tradiční parketové obchodování mimo skutečnost, že má své nepřekonatelné kouzlo, vyhovuje hlavně obchodníkům, kteří obchodují na parketu na svůj účet. Ty jsou často schopni využívat velmi krátkodobé psychologie na trhu a používat techniku, které se také někdy říká skalpování. Tato technika představuje velmi krátkodobé obchody, na nichž se vybírá nízký zisk s vysokou pravděpodobností.

Elektronické obchodování je rychlé, průhledné a rovné pro všechny účastníky trhu, jak velké tak i drobné. Každý účastník může (na rozdíl od parketového obchodování) i doma v obývacím pokoji vidět na monitoru informačního systému aktuální nabídku a poptávku. Je nepopiratelné, že elektronickému obchodování patří budoucnost.

Hledáte informace o investování do komodit? Navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Mezi nejznámější a největší derivátové burzy ve Spojených státech patří Chicago Board of Trade, kde se obchodují především futures a opce na americké vládní dluhopisy, akciový index Dow Jones, obilniny a olejniny. Další významnou burzou je Chicago Mercantile Exchange, kde lze obchodovat akciové indexy, například Standard & Poor´s 500, Nasdaq 100 a další. Dále zde nalezneme nejlikvidnější kontrakt na světě, a to tříměsíční eurodolar představující úrokovou míru na deposit jednoho milionu dolarů a v neposlední řadě se zde rovněž provádí kontrakty na maso. Poslední z místní trojice je Chicago Board of Options Exchange, kde, jak již z názvu vyplývá, se obchodují především opce na jednotlivé akciové tituly.

Společnou silou všech uvedených tří burz vznikla nová burza OneChicago, kde se budou obchodovat futures na akcie a některé oborové indexy. Trh zahájí činnost dne 25. října. Druhým americkým centrem je New York, kde sídlí New York Mercantile Exchange s divizí Comex. Zde můžete otevřít pozice na ropu, zemní plyn, topný olej, benzin, platinu, zlato, stříbro, měď a další. Poslední z velké americké pětky je New York Board of Trade, který sdružuje burzy New York Cotton Exchange a Coffee, Sugar & Cocoa Exchage. Co se zde obchoduje, to plyne nejlépe z názvů burz samotných, tedy bavlna, káva, cukr a kakao.

Dalším významným centrem je Evropa, kde kraluje burza Eurex s futures a opcemi na  dluhopisy a evropské akciové indexy. Na paty mu šlape Euronext, jenž nedávno pohltil i londýnskou LIFFE. Zde lze nalézt zejména futures a opce na britský index FTSE, úrokovou sazbu LIBOR, ale i kakao a kávu robustu. V Londýně nalezneme i London Metal Exchange, největší trh s kovy na světě a International Petroleum Exchange, kde se obchoduje s ropou typu Brent, topným olejem a zemním plynem.

Protipól tvoří Japonsko, kde hlavní trhy tvoří Tokyo Grain Exchange, kde se obchodují obilniny, Tokyo Commodity Exchange s ropou, benzinem a kovy a nakonec Tokyo International Financial Futures Exchange s finančními futures.

U protinožců můžete obchodovat na Sydney Futures Exchange, a to především kontrakty na dluhopisy.  

  • V příští části se dočtete o vypořádacích centrech.

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz