Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se nákupů na dálku, nabízejí vám extra velkou lhůtu pro vrácení zboží

aktualizováno 
Víte, že jako spotřebitelé máte u smluv uzavíraných na dálku mnohem větší zákonné možnosti vyjádřit nespokojenost s výrobkem než u nákupů v kamenných obchodech? Podívejme se, v čem je ten podstatný rozdíl a jak postupovat, abyste využili výhod naplno.
Při nákupu přes internet můžete zboží vrátit.

Při nákupu přes internet můžete zboží vrátit.

V podstatě v jakoukoli denní dobu se setkáváme s nejrůznějšími formami nabídek zboží, které zákazník v případě objednání nemá možnost fyzicky prozkoumat. Jinými slovy se smlouva mezi prodávajícím a kupujícím uzavírá na dálku a objednané zboží je kupujícímu doručeno nejčastěji jako zásilka. Komunikačními médii při střetávání nabídky a poptávky bývá velmi často internet, katalog, rozhlas, televize, novinová inzerce apod.

Trochu kupujete zajíce v pytli, tak ho můžete vrátit bez udání důvodu
Na rozdíl od nákupu zboží v kamenných obchodech nedochází v případě smluv uzavíraných na dálku k fyzickému vyzkoušení zboží, jeho důkladné prověrce apod. Z toho důvodu zákonodárce zesiluje ochranu spotřebitele a dává mu nadstandardní možnost v podobě šance na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží spotřebitelem.

Příklad na odstoupení od smlouvy:
Paní Vlasta si 5. 5. 2008 objednala na základě inzerce v novinách bavlněný svetr růžové barvy. Po převzetí (10. 5. 2008) zjistila, že svetr má poněkud jiný odstín růžové, než byl v novinách, a rozhodla se využít svého práva a odstoupila od smlouvy. Co se odstoupením od smlouvy míní a jaké jsou povinnosti obou smluvních stran:

V první řadě paní Vlasta musí dodržet lhůtu 14 dnů a vrátit zboží prodávajícímu. Lhůta 14 dnů se počítá od převzetí zboží kupujícím (nikoli od objednání – pozor na tento trik prodávajících, kteří se tím chtějí zbavit odpovědnosti). V našem případě musí paní Vlasta vrátit svetr nejpozději do 24. 5. 2008. Prodávající musí na základě vráceného zboží ve lhůtě 30 dní od odstoupení od smlouvy vrátit paní Vlastě peníze v plné výši prodejní ceny. Co se týče poštovného, tak to bohužel připadne k tíži kupujícímu.

Zkontrolujte jak samotné zboží, tak dostatek informací
Kromě okamžité důkladné prohlídky zboží a jeho využitelnosti ve vazbě na odstoupení od smlouvy by při převzetí zboží měl kupující zkontrolovat některé formální informace o prodávajícím. Občanský zákoník totiž ukládá prodávajícímu u smluv na dálku mnohé povinnosti, které dost často v praxi záměrně chybí. Často ve snaze znemožnit kupujícímu možnost snadno a rychle odstoupit od smlouvy.

Ještě před uzavřením smlouvy na dálku musí být spotřebiteli s dostatečným předstihem poskytnuty zejména tyto informace:

  • identifikace prodávajícího, zejména poštovní adresa pro doručování, telefonní číslo, případně adresa pro doručování elektronické pošty;
  • údaje o příslušném kontrolním orgánu, podléhá-li činnost dodavatele režimu povolování;
  • název a hlavní charakteristika zboží nebo služeb;
  • cena zboží nebo služeb, z níž jednoznačně vyplývá, zda je uvedena včetně všech daní a poplatků, mají-li k ní být připočítávány;
  • náklady na dodání, způsob platby, dodání nebo plnění;
  • poučení o právu na odstoupení;
  • náklady na použití komunikačních prostředků na dálku;
  • doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti.

Jestliže dojde k objednání vybraného zboží ze strany spotřebitele, tak je prodávající povinen před vlastním dodáním tuto objednávku spotřebiteli potvrdit. Kromě toho musí písemně před dodáním ještě spotřebitele poučit o jeho právech a možnostech odstoupení od smlouvy, informovat ho o zárukách a podmínkách o zrušení smlouvy.

. TIP

Jak reklamovat zboží ze smluv uzavřených na dálku?
Zde zákon pracuje se stejnými pravidly jako v případě reklamací týkajících se koupě zboží v kamenných obchodech. Více o této problematice naleznete ZDE.

Nesplní-li informační povinnosti - lhůta pro odstoupení 3 měsíce
Znalost všech informačních povinností prodávajícího se může vyplatit těm, kteří z nějakého důvodu nestihli vrátit zboží v zákonné čtrnáctidenní lhůtě a neuběhly ještě tři měsíce od převzetí. Vyplatí se tedy zkoumat detailně všechny povinnosti prodávajícího a případně jej na nedostatky v informačních povinnostech upozornit při odstoupení od smlouvy ve lhůtě následné po dvou týdnech od převzetí.

Co dělat s neobjednaným zbožím?
Triky některých prodejců jsou dost často nepříliš korektní a některý prodávající využívá malé asertivity kupujících a jednoduše jim zašle nějaký výrobek bez objednávky a tváří se, jako že k objednávce došlo (samozřejmě s výzvou o úhradu kupní ceny). V takovém případě na výzvu nereagujte, nic neplaťte. Tvařte se, že nemáte zájem si zboží ponechat. Rozhodně jim výrobek nevracejte, neboť to není vaše povinnost. V případě nějakých urgencí prodávajícímu sdělte, že jste si zboží neobjednali a ani ho nevyužíváte.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Financování auta: srovnání nabídek a rady, jak usmlouvat nižší cenu

Než podepíšete smlouvu s prodejcem vozu, počítejte. Opravdu se to vyplatí. Rozdíl v konečné ceně může být podle zvolených podmínek až desítky tisíc korun.  celý článek

Ilustrační snímek
Unikátní sonda do hospodaření: v čem chybují rodiče a děti

Ve vytváření finanční rezervy Češi za poslední rok polevili. Počet lidí, kteří mají finanční polštář, poklesl oproti loňskému roku o 11 %. Zhruba polovina...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Grafton Recruitment Praha
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - STROJÍRENSTVÍ (ČR/SK)

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.