Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se podílových fondů

aktualizováno 
Můžete hodně získat ale také hodně ztratit. Tak nějak lze charakterizovat otevřené podílové fondy. Vybrat si lze z řady možností od těch nejbezpečnějších - fondy peněžního trhu a dluhopisové, až po ty nejisté - akciové fondy. Výnosy bezpečnějších variant jsou téměř stejné jako úroky v bance. U rizikovějších lze získat několik desítek i stovek procent zisku za rok, ovšem zvyšuje se i pravděpodobnost, že stejně velká může být i ztráta.

Podílové fondy se dělí podle toho, kam investují. Na tom také záleží jejich možná výnosnost a rizikovost. Platí zde přímá úměra - čím vyšší šance na výnos tím více je daný fond rizikový. Pokud se rozhodnete uložit své peníze do podílových fondů, dobře si předem rozmyslete, na jak dlouho nebudete své finanční prostředky potřebovat a jak velké riziko hodláte podstoupit. Jestliže necháte své peníze ve fondu déle než šest měsícu, jste při zpětném výběru osvobozeni od placení daně z výnosu.

Nezapomeňte: nákup podílových listů je investování, nikoliv spoření, své úspory může zhodnotit, ale při špatné výkonnosti fondu i ztratit.

Z jakých fondů si můžeme vybírat:

K čemu je dobré investování do podílových fondů?

Zeptali jsme se Petra Schůta, člena etického výboru Unie investičních společností České republiky

Jestliže chci získat vyšší výnos než mi dají v bance na úrocích, nemám jinou možnost než investovat. K tomu je ale obvykle potřeba velká částka. Do podílových fondů však vkládá peníze mnoho lidí, a tak i s malými částkami získají stejné výhody jako jeden bohatý investor. Protože investování by měl řídit zkušený manažer a fondy musí dodržovat stanovená pravidla, sami podílníci nemusí o investování mnoho vědět. Hodně ale záleží na tom, jaký druh podílového fondu zvolíte. 

  • Fondy peněžního trhu

Investují především do dluhopisů a na peněžním trhu. Jejich výnosnost i riziko je  srovnatelné s termínovanými vklady. Vyplatí se do nich peníze vložit minimálně na šest měsíců, tím se osvobodíte od povinnosti platit daň.

  • Dluhopisové (obligační) fondy

Největší část portfolia představují dluhopisy. Maximálně desetiprocentní podíl mohou být akcie. Výnosy jsou obvykle vyšší než u fondů peněžního trhu. Vhodné je do nich peníze vložit na jeden rok až pět let.

  • Balancované (smíšené) fondy

U nich neplatí žádné limity pro podíl akcií či dluhopisů. Prostředky směřují na různých trzích do různých aktiv. Minimální doba, po kterou je dobré mít peníze v takovém fondu, jsou tři roky.

  • Fondy fondů

Nejméně dvě třetiny svých prostředků investují takové fondy do podílových listů a akcií jiných investičních fondů. Jedná se tedy o poměrně rizikovou záležitost. Minimální investiční horizont je tři a více let.

  • Akciové fondy

Zaměřují se na akciové trhy, kde umisťují více než dvě třetiny svých aktiv. Investor by měl počítat s dobou uložení svých peněz minimálně na pět let. Akciové fondy nabízejí obvykle nejvyšší výnosy, ale je tu riziko krátkodobých poklesů.

Se kterým z uvedených fondů máte nejlepší zkušenost? Jste ochotni investovat s vyšším rizikem, ale za to s vidinou větších výnosů? Podělte se s námi o váš názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

  

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz