Nebojte se pracovních inspektorů

Nebojte se pracovních inspektorů - Prodají-li vám v zelenině kilo shnilých jablek, můžete zavolat potravinářskou inspekci. Pokud vás podfoukne pokladní v supermarketu, poprosíte o...

Stejně, jako se hned nesoudíte s prodavačem, který vás připravil o pár drobných, ani v zaměstnání není soudní spor jedinou alternativou k pokornému mlčení. I zde funguje inspekce, která nejenže může zaměstnavatele upozornit na chybu a pokutovat, ale poradí vám, zda máte ve sporu pravdu a jak postupovat dál.

Není příliš známá mimo jiné proto, že v dnešní podobě funguje teprve od roku 2005. Kde hledat pomoc V případě, že zaměstnavatel jedná v rozporu se zákonem, poškodí vás a odmítá to uznat, vezměte všechny dokumenty, které by mohly sloužit jako důkaz (zejména pracovní smlouvu a veškerou korespondenci s nadřízenými), a zastavte se s nimi na oblastním inspektorátu práce. Není nutné se objednávat, stačí přijít v úředních hodinách, jež mají inspektoři vyhrazeny pro styk s veřejností.

S výjimkou Prahy a středních Čech, které mají vlastní inspektoráty, jsou oblastní inspektoráty práce vždy společné dvěma krajům. Tak třeba kraj Vysočina sdílí úřad s Jihočeským krajem a jeho sídlo je v Českých Budějovicích. Oblastní inspektoráty mají i své regionální kanceláře ve druhém krajském městě a kontaktní místa v ostatních, i menších městech kraje.

  • Seznam všech adres najdete na internetové adrese: www.suip.cz.
  • Pokud nemáte přístup k internetu, zalistujte v telefonním seznamu.

Důkaz pro případný soud
Inspektorát práce nemůže nahradit soud. Může však jednání zaměstnavatele prošetřit, aniž by prozradil, od koho „stížnost“ přišla. Pokud najde pochybení, vyzve firmu, aby je napravila. Jinak jí hrozí v krajním případě až dvoumilionová pokuta. I kdyby zaměstnavatel neustoupil, má pracovník v ruce další důkaz, že byla porušena jeho práva - totiž vyjádření od kvalifikovaných inspektorů.

  • Na inspektoráty práce se nejčastěji obracejí zaměstnanci, jimž firma špatně vyplatila mzdu, nebo ti, kteří mají pochybnosti o výpovědi či přeřazení na jinou práci.
  • Chybou je naopak mířit v podobných případech na úřad práce. Jeho kontrola se zaměřuje především na jednání, které předchází pracovnímu poměru, tedy na diskriminaci při výběru zaměstnanců nebo na černé zaměstnávání.
,