Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se zajít na úřad práce

aktualizováno 
I když nemáte nárok na podporu, mohou vám úřady práce pomoci v mnoha dalších směrech.

Absolventce filozofické fakulty Markétě se stále nedaří najít práci. Přesto s registrací na úřadu práce váhá.  

„Stejně nemám  nárok na podporu,“ mává rukou  bývalá studentka, která v uplynulých  třech letech nechodila na brigády,  a neodpracovala tak potřebných  šest měsíců, které by jí umožnily  pobírat podporu v nezaměstnanosti.

S jejím postojem nesouhlasí  ředitel hodonínského úřadu práce  Vladimír Šťáva. „Lidé, kteří si myslí,  že registrace absolventa na úřadu  práce nemá cenu, se mýlí,“ prohlašuje  bez váhání.

Kromě toho, že získáte  přístup k široké nabídce pracovních  míst, můžete využívat i všech  výhod a služeb, které má úřad pro  uchazeče o práci připravené. „Například  finančně motivuje zaměstnavatele,  aby přijali absolventa bez praxe,“  upozorňuje Šťáva.

Zvláštní péče o absolventy
Úřady také nabízejí speciální programy  pro absolventy. Formou seminářů  se například učí, jak nejlépe zapůsobit  u pohovoru, nebo se účastní  prezentací jednotlivých firem hledajících  nové pracovníky. „Budete mít  k dispozici aktuální nabídku rekvalifikačních  kurzů, poradenských aktivit  a poskytneme vám celkový informační  servis,“ říká Emil Čopf,  zdarma.

Na úřadě se vám věnuje  poradce, se kterým si domlouváte  pravidelné schůzky a řešíte tak svou  situaci, dokud se pro vás nepodaří  nalézt vhodné pracovní místo.

Registrací ušetříte peníze
I když třeba právě vy nemáte nárok  na podporu, registrace vám stejně  pomůže k získání základních prostředků  k životu. „Pokud se absolvent  zaeviduje, může se ucházet o  sociální dávky, na které jako neevidovaný  nemá nárok,“ zdůrazňuje  Vladimír Šťáva.

O sociální dávky žádejte  u odboru sociálních věcí městského  úřadu. Budete-li svou cestu  na pracovní úřad zbytečně odkládat,  vzniknou vámnavíc další náklady.

Zatímco evidovaný uchazeč o  práci je automaticky zdravotně a sociálně  pojištěn, pokud se registraci  vyhnete, budete si zdravotní pojištění  platit sami.

Přestože má úřad práce pověst  místa, kam přicházejí lidé neúspěšní,  nedejte se takovými pocity odradit.  Ve fungující ekonomice je běžné,  že lidé za život vystřídají více  pracovních míst a krátkodobá nezaměstnanost  je toho přirozenou součástí.

Důležité je neztrácet naději a vyzkoušet  všechny možnosti, které se  z evidence. „Především je třeba  neztratit kontrolu nad situací, neříkat  si, že vše je dílem náhody, smůly  nebo nepřízně osudu,“ radí František  Hroník, psycholog a ředitel personální  agentury Motiv P. „Snažte  se nebýt obětí, jinak vás druzí nanejvýše  politují nebo si ještě přisadí.“

Vyražte proto na úřad práce ještě  dnes a přesně dodržujte všechny další  naplánované schůzky s poradcem.  Pokud se na pozdější domluvená  setkání nedostavíte a nedoložíte  vážné důvody své nepřítomnosti,  můžete být z evidence vyřazeni.  Omluvou je například nemoc, ale  třeba i pracovní pohovor.

Na který úřad zajít
Začněte na úřadě práce v místě svého  trvalého bydliště. Jinde se totiž  nelze zaregistrovat. Poté sice můžete  hledat práci na kterémkoliv úřadě  v republice, evidence v místě bydliště  je však nutná pro to, aby vám  více úřadů současně nevyplácelo  podporu.

Pokud přechodně bydlíte jinde a  chcete si tam najít práci, požádejte  úřad v místě trvalého bydliště, aby  vás převedl do evidence úřadu nového.  Až se odhodláte a k úředníkům  se vydáte poprvé, vezměte si s sebou  občanský průkaz a doklad o dokončení

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz