Nebuďte k práci ani v práci lhostejní

Vladimír Mráz je generálním ředitelem pojišťovny Kooperativa. V roce 1990 se podílel na vzniku první nestátní pojišťovny a po rozdělení ČSFR se stal prvním generálním ředitelem České Kooperativy, družstevní pojišťovny.

Dnes je viceprezidentem České asociace pojišťoven, členem představenstva Evropské asociace družstevních a vzájemných pojišťoven se sídlem v britském Altrinchamu atd. Je ženatý, otec tří dětí.

Který okamžik nastartoval vaši kariéru?

  • Nejdůležitější okamžiky byly tři. První - když jsem v roce 1971 dostal nabídku jít do Prahy. Druhý - když jsem dostal nabídku řídit městskou správu pojištění motorových vozidel. A třetí přišel v roce 1990, a to nabídka vybudovat novou pojišťovnu. S několika kolegy jsme založili Kooperativu.

Jaké největší chyby v práci jste se dopustil?

  • Stalo se, že jsem spolupracovníky soudil hlavně podle jejich intelektu, profesních schopností a vzdělání a méně bral v potaz jejich lidskou stránku. A tou jsem byl v několika případech nepříjemně překvapen.

Váš největší konflikt v zaměstnání?

  • Žádný nebyl takový, abych si ho nějak výrazněji zapamatoval. Měl jsem štěstí na nadřízené i spolupracovníky. Nicméně běžným konfliktům se, stejně jako nikdo jiný, v práci vyhnout nemohu.

Kolik hodin denně pracujete?

  • V průměru osm či deset hodin.

Co budete dělat za pět let?

  • Předpokládám, že se moje role aktivního manažera změní na poradní funkci tak, abych mohl využít svých zkušeností.

Jakou radu byste dal tomu, kdo právě začíná svou kariéru?

  • Doufám, že to nezní jako fráze, ale mně se osvědčilo celý život se vzdělávat, poznávat nové a nebýt k práci ani v práci lhostejný. I mladým bych poradil nevidět jen finanční efekty, plat, ale klást důraz na to, jak je práce vnitřně uspokojuje. Na druhou stranu také určitě platí, že za dobrou práci má být člověk odpovídajícím způsobem odměněn.

 Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.