Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďte novodobými otroky. Pracovní smlouva může obsahovat i nezákonné požadavky

aktualizováno 
Být agenturním zaměstnancem může pomoci v kariéře. Často však hrozí, že budete pracovat za nevýhodných podmínek kvůli špatné smlouvě. Nespolehlivé agentury od vás mohou požadovat i podpis smlouvy, která obsahuje například různé srážky ze mzdy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - smlouva, oheň, konec | foto: Profimedia.cz

"Pro firmy jsou agenturní pracovníci atraktivní proto, že si je najímají jen na dobu určitou, a vyhnou se tak placení odstupného. Pro agenturní zaměstnance může být zase výhoda, že některé firmy si z nich vybírají ty nejlepší, kteří se pak stávají kmenovými zaměstnanci. Firmy tak nemusí dělat nábory a budoucí kolegy si z agenturních pracovníků vytipují," říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka personální agentury Manpower ČR a SK.

Vždy je však nutné vybrat si agenturu, u které budete mít jistotu, že s vámi podepíše seriózní smlouvu. "Pracovní smlouvy, kde je například uvedeno, že se vaše mzda pohybuje od 45 do 70 korun za hodinu, nejsou u neseriózních agentur ničím výjimečným," pokračuje Jaroslava Rezlerová.

"Zdaleka přitom neplatí, že se automaticky můžete spolehnout na agenturu, která má registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zákon, který upravuje agenturní zaměstnávání, je špatný a některé agentury i firmy toho zneužívají," dodává.

Hledáme kolegu. Na chvíli

Firmy často žádají agenturní zaměstnance na pozice, které mohou být snadno nahraditelné. Jde například o stavební nebo dělnické profese. Avšak neplatí to vždy.

"Agenturní zaměstnanci pracují i v administrativě, call-centrech anebo IT. Na klíč se najímají i odborní specialisté a leckdy se jedná o velmi zajímavé posty. Zejména zahraniční firmy tak řeší, že z centrály mají nastavený omezený počet lidí, které mohou mít jako kmenové zaměstnance. Šanci tak mají lidé, kteří by jinak nemohli pro firmu pracovat," říká Luboš Rejchrt, manažer Grafton Recruitment a prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS).

Jaroslava Rezlerová doplňuje: "Poslední dobou se u nás rozšiřují i pozice interim manažerů. To znamená, že agentura dodá firmě manažera na dobu, než se podaří najít nejvhodnějšího kandidáta.“

Problém je v tom, že tento způsob zaměstnávání je v Česku relativně nový a někteří zřejmě mohou mít pocit, že pracovní smlouva s agenturou může mít jiná pravidla než s firmou. To je však omyl, na který agentury nejspíš sází.

Firmy je podle Jaroslavy Rezlerové k tomu i občas nutí, neboť špatnými smlouvami si snižují náklady na pracovní sílu. "A nejedná se o nějaké malé pokoutní firmičky. Často takto jednají nadnárodní společnosti," zdůrazňuje Jaroslava Rezlerová, která se spolu s APPS snaží prosadit změnu zákona.

"Když pak třeba do montovny přijde kontrola z inspektorátu práce, firma se vzdá zodpovědnosti tím, že lidé jsou agenturní zaměstnanci. Podle mě to funguje tak, že agentura pak inspektorům ukáže úplně jiné smlouvy, než svým zaměstnancům dala, nebo zkrátka riskne, že přijde o licenci. Snadno ji znovu získá tím, že vymění jednatele a přejmenuje se," odhaduje ředitelka Manpoweru nepoctivé jednání některých agentur.

Ohlídejte si podmínky smlouvy

Jestliže se rozhodnete přijmout práci agenturního zaměstnance, připravte se na to, že zákon vás příliš neochrání. Bránit se musíte sami už jen tím, že smlouvu podepíšete jen se seriózní agenturou. Jako agenturní zaměstnanec sice nemáte nárok na benefity, jako je třeba příspěvek na důchodové či životní pojištění, ale musíte dostat stejnou mzdu, příplatky a dovolenou, jakou mají na stejné pozici lidé ve firmě, do níž vás agentura pošle.

"Vždy si můžete vyžádat od agentury dokument pro porovnání, že skutečně máte stejné podmínky," vysvětluje manažer Grafton Recruitment.

Co musí být ve smlouvě

* Ve smlouvě nebo v její příloze musí být podrobný popis pracovní náplně
* Den nástupu do práce
* Zda se pracovní poměr sjednává na dobu určitou, či neurčitou
* Místo výkonu práce. Pokud je uvedeno místo pracoviště Praha bez konkrétní adresy pracoviště, tak cestování po Praze není bráno jako služební cesta při výpočtu cestovních náhrad. Někdy se uvádí "celá ČR", aby se zaměstnavatel zbavil povinnosti platit cestovní náhrady, ale to není podle zákona správně.
* Mzda může být uvedena buď přímo ve smlouvě, nebo zde může být odkaz na mzdový výměr. Pokud je mzda uvedena v tomto mzdovém výměru, tak může zaměstnavatel mzdu snížit až o 60 procent bez podpisu zaměstnance. Pokud je uvedena ve smlouvě, tak ji bez souhlasu zaměstnance snížit nemůže.

Zdroj: Agentura Manpower ČR

Co je zakázáno

Pozor si také dejte na smlouvy, v nichž vám agentura přizná jen minimální mzdu, kterou navýší vyplácením cestovních náhrad nebo příspěvků na stravu. "To je častý nešvar… Budete mít sice menší daně, ale když pak budete na nemocenské nebo na dovolené, velmi se to na vašich příjmech projeví," dodává Luboš Rejchrt.

S agenturou můžete podepsat pouze pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. "Dohoda o provedení práce není povolena. Zaměstnavatel z ní totiž za svého pracovníka neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Agentura, která vám takovou smlouvu nabídne, porušuje zákon," říká Luboš Rejchrt. Jaroslava Rezlerová k tomu dodává, že podvodná agentura vám nejspíš takovou smlouvu nabídne. "Pronajme vás firmě za mnohem levnější náklady, jelikož ušetří právě na odvodech za pojištění,“ poznamenává. Jestliže se vám něco takového stane, oba doporučují, abyste se obrátili na Asociaci poskytovatelů personálních služeb.

Nebojte se podat stížnost

Neseriózní agentura od vás může požadovat třeba i to, abyste ve smlouvě podepsali různé srážky ze mzdy. "Například požadují pokuty až ve výši 1 000 korun za absenci v práci. To je protiprávní," upozorňuje manažer Grafton Recruitment s tím, že agentura nemá právo strhávat peníze ze mzdy jako sankci za nedodržení smlouvy.

Může se stát, že vám nebudou proplácet přesčasy nebo nebudete mít dostatek dní volna. Neseriózní agentury také přestávají vyplácet mzdu, jakmile firmy nemají o vaši práci zájem. Ze zákona musíte od agentury dostávat mzdu do doby, než vám vyprší smlouva. I kdybyste dva měsíce seděli doma a nedělali nic.

Podle odhadů Grafton Recruitment je u nás až 50 procent neseriózních agentur práce. Splnění podmínek pro registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí není podle Jaroslavy Rezlerové náročné a agenturu si tak může otevřít takřka kdokoli. Máte ovšem určitou záruku, pokud si ověříte, že agentura je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb. "U této organizace je také možné kdykoli podat stížnost, když narazíte na neseriózní jednání," dodává Luboš Rejchrt.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz