Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďte otrokem své profese

aktualizováno 
Workoholismus vyšel v posledních letech z módy. Jenže současná krize ho znovu křísí. Situace svádí znovu k tomu stát se závislým na práci a všechno jí podřídit. Někdy ale jen tak naoko.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doby, kdy někteří lidé v práci i přespávali a všechny jejich myšlenky směřovaly k jejich profesi, vystřídal na konci minulého století trend rovnováhy zvaný work life balance. Volně přeloženo vyrovnaný život, ve kterém je dost místa nejen na práci, ale i na odpočinek, který vychází z dávno potvrzeného, že dobře fyzicky a psychicky odpočinutý člověk patří k těm nejvýkonnějším. Naopak ten, který je schopný za firmu "padnout", za ni také po čase „padne“.

Dnes se podle generálního ředitele společnosti Esab Jiřího Kuly spíš objevuje workoholismus "hraný" než ten, který vychází z vnitřní podstaty člověka. "Lidé si určitě začali víc vážit práce. Ale workoholismus spíš předstírají. Je to taková usilovná práce ‚naoko‘, aby udělali dojem na okolí včetně svých nadřízených," míní.

Kdo je ten pravý?

Jak poznat opravdového workoholika a toho, kdo jen hraje, že jím je? Na první pohled téměř ne. Rozdíl se ukáže, "když přijde na věc". Skutečný workoholik neváhá a zůstane v práci přesčas i bez nároku na prémie, pseudoworkoholik se začne ošívat.

"Pravý" workoholik navíc může podle kouče Zdeňka Fibicha ze společnosti Cadet Go působit jako zcela vyrovnaný pracovník, který umí relaxovat. A přitom uvnitř se hroutí a práce je jediným smyslem jeho života. A naopak, jiný si cíleně buduje image přetíženého člověka, který neví, kam dřív skočit, ale ve skutečnosti všechno jen předstírá. Nejčastěji proto, aby se zalíbil šéfovi a udržel si místo.

lze se z workoholismu vyléčit?

Jistě, je třeba srovnat si osobní život, hodnoty a naučit se odpočívat. Může v tom pomoci psycholog nebo takzvaný kouč.

Oba typy zaměstnanců mohou firmu poškodit. Pravý workoholik s velkou pravděpodobností už po čase nedokáže "jet na plný plyn", klesne jeho výkon a možná bude muset změnit profesi. "Falešný" workoholik – patolízal zase vůbec neprospívá svým šéfům. Neříká jim totiž nepříjemné věci. "Když jsem byl ředitelem v pobočce Microsoftu na Slovensku, velmi zřetelně jsem tento trend cítil," říká Jiří Pavlík.

"Lidé tu měli nadprůměrné platy a začali se bát, že přijdou o práci a už podobně placenou neseženou. Bylo znát velké vypětí, každý pracoval tak, aby byl nepostradatelný. A neříkal ze strachu nadřízenému problematické věci. Začal jsem ztrácet zpětnou vazbu. A to je pro firmu velmi špatné," dodává.

Naopak nyní, kdy vede sedmnáct lidí v pražské pobočce, má dojem opačný. "Jsou to zaměstnanci méně placení a v jejich případě se až divím, jak se i přes krizi nesnaží a nebojí, že by o místo přišli. Shrnul bych, lidé s vyšším platem mají větší strach, u těch s průměrným se nic nezměnilo. Alespoň z mé zkušenosti," konstatuje.

Nejen hra

Doba podle Zdeňka Fibicha přeje nejen zrodu workoholismu naoko, ale i toho skutečného. "V současné době firmy jednoznačně snižují veškeré náklady. Ruku v ruce s tím se zvyšuje zatíženost jednotlivých pracovníků. A to do maxima. Manažeři bývají přetížení, nemají na koho delegovat práci a komu předávat operativní úkoly. K tomu přistupuje stres z nejistoty, na kolik budou všechna opatření a zásahy účinné, aby se firma udržela," vysvětluje příčiny novodobého workoholismu Zdeněk Fibich.

Kouč Martin Halas doplňuje, že zhruba čtyřicet procent manažerů, se kterými spolupracuje, cítí ze strany firmy vyšší tlak. "Obávají se, aby je nepropustili," říká. S tímto strachem je spojený nejen stres, ale i různé úzkostné stavy. V krajních případech mohou vyústit až do depresí, nebo dokonce k sebevraždě.Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz