Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďte zbytečně pedant, naučte se vycházet vstříc

aktualizováno 
Forem vedení lidí je celá řada, stejně jako je celá řada typů šéfů. Ti tvrdí z nich, kteří bazírují na každé vteřině příchodu a neúprosně netolerují sebemenší nedostatky svých lidí, ovšem nejsou v oblibě a jejich styl vedení působí spíše jako přežitek z dob totalismu. Moderní šéf má k podřízeným individuální a vnímavý přístup.
Šéf tvrďák se chová ke všem

Šéf tvrďák se chová ke všem

Pokud máte za sebou již více pracovních míst či pozic, budete lépe schopni rozlišit mezi různými typy vedoucích pracovníků. Dokážete o někom z vašich současných či bývalých šéfů říci: "ano, to je můj vzor, takovým šéfem bych chtěl být i já"? Pokud ano, jaký je to typ šéfa?

Přílišná tvrdost vychází z vlastních problémů
Určitě to nebude ten odměřený, zatvrzelý typ člověka, který nerozlišuje své podřízené, chová se ke všem "spravedlivě" tvrdě, napomíná za každou vteřinu pozdního příchodu a bez slitování trestá i bezvýznamné drobné prohřešky. Nebude to ten, který podřízenému nepodá pomocnou ruku a očekává, že si každý pomůže sám, byť za cenu velkého zdržení ve svém úkolu.

Model šéfa tvrďáka jsme právě trochu "nafoukli", ale daleko od reality nejsme. Podobných šéfů naleznete v řadě firem ještě celou řadu. Jejich obhajoba vlastního typu vedení, kdy o sobě tvrdí, že jsou ke všem stejně "spravedliví" a každý může vědět, co od něj čeká, působí dosti lacině. Můžeme tušit, že se za jejich přístupem skrývá nějaký problém – lenost, obava z jakýchkoli nestandardních situací, strach z jejich šéfů atd.

Nejdůležitější je vytěžit maximum
Přitom co by mělo být hlavním a primárním cílem šéfa? Splnění cílů jeho týmu (dotažení projektů do zdárného konce, zvýšení prodeje zboží a služeb, znásobení zisku firmy, snížení nákladů, zkvalitnění rentability, snížení rizik atd. podle typu firmy a zařazení daného týmu do struktury firmy). S tím jde ruku v ruce kvalitní organizace lidí a jejich práce a od toho se logicky dostáváme k přístupu šéfů k jednotlivým podřízeným.

popisekPRACOVNÍ PORADA
Umíte ji vést efektivně?  

Chceme-li, aby měl náš tým kvalitní výsledky (a nebudeme-li se bavit o kvalitě zaměstnanců, které si musíme umět dobře vybrat, uvést do týmu, zaškolit a pomáhat jim se rozvíjet), musí mít podřízení dobrou motivaci. Vedle platového ohodnocení a nefinančních benefitů v podobě služeb a příspěvků, které jsou u řady lidí na prvním místě, může mít motivace i jiné podoby. Kariérní růst, pochvala atd. - motivátorů je celá řada. Ovšem jedním a v daný moment pro nás klíčovým z nich je také ŠÉF samotný. Jakou bude pro podřízeného motivací, vzorem a autoritou šéf, který není entusiastický, neumí vnímat podřízené individuálně a není schopen k nim individuálně a citlivě přistupovat? Pramalou.

Individuálně, nejlépe s typologií
Je dobré být někdy tvrdý – na ty podřízené, na které víte, že to platí. Je důležité umět kritizovat správné zaměstnance správným způsobem, naučit se vnímat podřízené, vědět, co jsou zač a podle toho k nim přistupovat. Teprve pokud budete vědět, co je váš podřízený za osobnost (introvert, extrovert, analytický typ, pocitový atp.) a naučíte se, jak s jednotlivými osobnostmi pracovat, máte možnost vytěžit z něj maximum. Správným individuálním přístupem - formou motivace, kritikou, pochvalou.

Pomoci může Osobnostní typologie
Z této vědní disciplíny vychází řada testů, kterými máte možnost své podřízené detailně identifikovat ať už sám, nebo s pomocí specializovaných poradenských firem. Naučí vás dále, jak s jednotlivými typy komunikovat, což není nezajímavé. Možná zjistíte, že váš kolega, či podřízený není až takový "problémař", třeba jen vyžaduje trochu jiný přístup a jeho výkony jsou pak excelentní.

Je třeba si však také říci, že z toho, co jsme si řekli, neplyne, že budete někomu z podřízených vzhledem k ostatním nadržovat. Jedna věc je individuální citlivý přístup založený na poznání daného člověka a druhá věc pak fair přístup k podřízenému jako k členovi týmu. Týmu, který má určitá pravidla hry.

Stejně tak musíme rozlišovat, o jak velký tým podřízených se jedná. Tři, čtyři, deset i třeba dvacet podřízených lze ještě vnímat poměrně individuálně. Ne už tak padesáti či stohlavou skupinu zaměstnanců. To je pochopitelně pod rozlišovací schopnost každého šéfa a od toho se musí odrazit také jeho komisnější přístup. Na druhou stranu, který šéf dnes vede tak velkou a nepřehlednou masu lidí? Je přirozené, že své ovečky rozdělí pod další linii několika vedoucích pracovníků a právě tato linie je pro něj oním týmem, který stojí za to znát do detailu, vnímat je jako individuální osobnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Givelo
Češtinu zvládla bez akcentu za půl roku, teď rozjela v Česku podnikání

Natallia Mičková patři k mladým lidem, kteří na sobě umí tvrdě pracovat. Pochází z Běloruska, ale její čeština je naprosto dokonalá a bez akcentu. Češtinu se...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.