Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Necháme se ošálit vysokými výnosy na akciovém trhu?

aktualizováno 
Historie se opakuje. Akciové fondy vykazují opět nejvyšší výkonnost a investoři zapomínají na všechny ostatní fondy a hromadně posílají své prostředky na akciový trh. Budou se také opakovat tři roky staré události, kdy optimismus náhle vystřídalo vystřízlivění a dvaceti až třicetiprocentní propady?

Dluhopisové fondy minulý týden přišly o rekordních 126 mil. Kč, když všechny kromě dvou fondů (ČPI korporátních dluhopisů a ISČS Trendbondu) vykázaly záporné čisté prodeje. „Vlajkové“ dluhopisové fondy všech investičních společností tento týden skončily na posledních místech v žebříčku čistých prodejů: ISČS SPOROBOND –36,2 mil. Kč, ČPI Fond státních dluhopisů –29,8 mil. Kč, Živnobanka obligační fond –27,5 mil. Kč, ČSOB Bond Mix –25 mil. Kč a IKS Dluhopisový –24,1 mil. Kč.

Vysoké prodeje fondů peněžního trhu ISČS Sporoinvestu (+ 49,5 mil. Kč) a IKS Peněžního trhu (+18 mil. Kč), napravují reputaci fondů fixně úročených aktiv, avšak pouze částečně, neboť většina ostatních fondů peněžního trhu skončila rovněž se zápornými prodeji.

Majetek ve správě akciových fondů naopak prudce roste. Všechny fondy ze statistiky Unie investičních společností dokázaly nalákat více kupujících než prodejců. Největší nárůst opět patří fondu ISČS Sporotrend (+23,6 mil. Kč), celkově se čisté obchodní jmění akciových fondů zvýšilo za týden o 55 mil. Kč.

Prodeje jistě udělaly radost správcovským společnostem, na druhou stranu podílníci mnoho radosti uplynulý týden nezažili. Oproti minulému týdnu, kdy si i nejhorší akciový fond připsal 0,83 %, skončil tento týden výrazně hůře. Tentokrát nejméně úspěšný IKS Světových indexů ztratil takřka 3 %. Akciové trhy totiž v uplynulém týdnu spíše ztrácely pod špatnými makroekonomickými zprávami (např. zhoršená čísla za nezaměstnanost) a firemními výsledky (Nokia,…). Více než americké akcie (S&P 500 –0,49 %) ztratily evropské akciové trhy (DJ Eurostoxx 50 –1,61 %). Domácí akcie oslabovaly především pod vlivem zahraničního sentimentu, špatné údaje za HDP v druhém čtvrtletí a politická nestabilita příliš vlivu na akcie neměly. Růst HDP za druhé čtvrtletí na úrovni 2,1 % nás řadí mezi nejpomaleji rostoucí ekonomiky střední Evropy, stejně jako nás pokles cen za srpen o 0,1 % řadí mezi země s nejnižší inflací.

Největší výnos za týden si tak připsal úzce zaměřený fond ČPI Fond farmacie a biotechnologie (+2,14 %).

O poznání lépe se tento týden dařilo dluhopisovým fondům. V průměru činila týdenní změna +0,41 %. První místo tentokrát opět patří ISČS Trendbondu (+0,77 %), avšak jeho „soupeř“ IKS Plus bondový zaostal s výnosem na –0,02 %. Špatně se však nevedlo ani ostatním fondům ISČS a Fondu státních dluhopisů od ČP Investu (+0,41 %). Přestože dluhopisové fondy byly tento týden ve výkonnosti úspěšnější než akciové, nejsou pro ně dobré vyhlídky. Měl by dále pokračovat trend posilování výnosů dluhopisů a pokles jejich cen v návaznosti na oživení hlavních světových trhů. Domácím dluhopisům je dále předvídán růst výnosů hlavně na dlouhém konci výnosové křivky. Ministerstvo financí totiž hodlá v druhé polovině emitovat dluhopisy za takřka 40 mld. Kč, a to především s dlouhými splatnostmi, kde je již poptávka značně nasycená. K poklesu cen dluhopisů bude dále přispívat nejistota ohledně schválení fiskální reformy (jednání budou v parlamentu probíhat minimálně do konce září). Projednávání reformy veřejných výdajů je také příčinou oslabování české koruny. Ta se dostala již těsně k 33 Kč za euro (na 32,96 Kč/EUR). Se schválením reformy se očekává posilování koruny, krátkodobě může dojít ještě k dalšímu nárůstu kurzu.

Ochranu proti nepříznivému vývoji kurzu české koruny a ostatních měn mohou investoři hledat u fondů, které se zajišťují proti měnovému riziku. Většina fondů sice zajištění používá, ale většinou ne v plném rozsahu. Jsou však i fondy, které nabídnou 100% zajištění měnového rizika. Tato strategie podpořená snížením

Více informací o podílových fondech - články, žebříčky, profily fondů - naleznete v naší spacializované sekci ZDE

vstupního poplatku o 1 procentní bod na 2 % z investice by měla přinést další investice fondu ČSOB akciový mix, který se po sloučení začal 1. září obchodovat.

U fondů ČSOB dochází k dalším změnám. Bylo pozastaveno obchodování s fondy 1.IN – Rentiérský, 1.IN - PIF a 1.IN – Restituční, které by se měly sloučit a opět obchodovat od 6. října pod názvem fondu ČSOB fond stability.

Naopak k obnovení obchodování s podílovými listy k 10. září došlo u fondu J&T PERSPEKTIVA, který vznikl spojením celkem sedmi fondů – více ZDE (ceny budou nadále zveřejňovány na týdenní bázi).

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond farmacie a biotec 2,14% IKS fond světových indexů -2,93%
OPF AKRO Eurotech 1,18% ČPI Fond nové ekonomiky -2,55%
ISČS SPOROTREND -0,55% ČSOB Akciový Mix -2,08%
Dluhopisové ISČS TRENDBOND 0,77% IKS Plus bondový -0,02%
ISČS BONDINVEST 0,64% ČPI korp. dluhopisů 0,10%
ISČS SPOROBOND 0,52% ČSOB Bond Mix 0,18%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -1,49%    
IKS fond fondů -2,81%     
Peněžního trhu OPF AKRO OBLIGACE 1,24% J&T AM Perspektiva - P -0,07%
Živnobanka Sporokonto 0,18% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,14% IKS Dividendový 0,03%
Smíšené ISČS Výnosový OPF 0,42% IKS balancovaný -1,30%
ČPI  Moravskoslezský 0,33% ČSOB středoevroproský -1,25%
ČSOB KVANTO Kombinovaný 0,29% AKRO Český -1,25%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 49,5 ČSOB výnosový -147,8
ISČS SPOROTREND 23,6 ISČS SPOROBOND -36,2
IKS peněžní trh 18,0 ČPI Fond státních dluhopis -29,8
Zdroj: UNIS ČR

Myslíte si, že je stále vhodný čas na investice do domácích akciových fondů, nebo je největší růst akcií již za námi?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

ANO vyhrálo ve všech krajích. Podívejte, jak volili vaši sousedé
ANO vyhrálo ve všech krajích. Podívejte, jak volili vaši sousedé

Vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny bylo opravdu drtivé. Strana Andreje Babiše vyhrála ve všech krají... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.