Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechcete pod stan? Půjčte si na dovolenou

aktualizováno 
Určitě znáte tu situaci. Dovolená za dveřmi, úspory nejsou nijak zázračné a představa, že dovolenou, na kterou se těšíte celý rok, strávíte opět u Berounky, je jaksi skličující. V penězích ovšem problém být nemusí. Když si můžete vzít na splátky televizi, pračku nebo auto, proč si nevzít na splátky také dovolenou? Na trhu se nabízí několik možností a vy jen musíte zvážit, která z nich je vhodná právě pro vás.

K tradičním instrumentům, které jsou vždy připraveny pomoci, patří kontokorentní úvěry a kreditní karty. Výhodou kontokorentních úvěrů je již tradičně kromě jejich okamžité použitelnosti také jedna z nejnižších úrokových sazeb, za kterou si takto rychle můžete peníze půjčit. Roční úrokové sazby se pohybují mezi deseti a patnácti procenty a pokud banka přečerpání zůstatku do kontokorentního úvěru povolí, nemusíte se ani bát nikterak vysokých poplatků, které budete muset platit. Těmto podmínkám bohužel většinou nemohou konkurovat kreditní karty. Vydavatelé kreditních karet si účtují úroky v řádu 15 až 23 procent ročně, což dokáže při vyšších částkách řádně znevýhodnit celou transakci. Rovněž poplatky v řádu několika set korun nejsou pro klienta nikterak výhodné.

Kromě těchto dvou zmíněných produktů se ovšem stále častěji podbízejí cestovatelům také nebankovní společnosti, které se zabývají splátkovým prodejem. Stále častější je také spolupráce větších cestovních kanceláří přímo s bankami, které poskytnou na nákup dovolené zvláštní spotřebitelský úvěr.

Pokud hledáte informace o platebních kartách, naleznete je spolu s články, které se věnují tomuto tématu - PRÁVĚ ZDE.

Například u cestovní kanceláře Fischer můžete v současnosti zaplatit pouze deset procent z ceny dovolené a zbytek je profinancován ze spotřebitelského úvěru, který poskytne Komerční banka. Režim splácení je dohodnut individuálně mezi bankou a klientem a úrokové sazby se pohybují v rozmezí 9,7 až 11,03 procenta, čímž výrazně konkurují i kontokorentním úvěrům. Maximální doba splatnosti je stanovena na čtyři roky.

U dvojky na tuzemském trhu, cestovní kanceláře Čedok, se nabízí cestovatelům hned několik možností nákupu na dluh. Kromě splátkového prodeje společnosti Multiservis je zajímavou nabídkou také spotřebitelský úvěr Sporoservis, který poskytne i zákazníkům jiných cestovních kanceláří Česká spořitelna. Úroková sazba zde činí 19,8% a maximální splatnost činí 6 let. Výhodou Sporoservisu sjednaného v cestovní kanceláři je fakt, že klient nehradí žádné s úvěrem spojené poplatky a ušetří tak několik set korun (500 Kč ročně za vedení úvěrového účtu a 0,2% z objemu úvěru za posouzení žádosti a poskytnutí úvěru).

Jaký je princip těchto úvěrů? Klient vyplní žádost o poskytnutí spotřebitelského úvěru přímo v cestovní kanceláři a ta se spojí s bankou, která žádost o úvěr posoudí. Po vyhodnocení žádosti kontaktuje cestovní kancelář svého klienta a v případě, že je vyhodnocení kladné, s ním sepíše úvěrovou smlouvu. Cestovatel pak již musí jen splácet pravidelné splátky stanovené v úvěrové smlouvě.

Stále oblíbenější jsou také nákupní úvěrové karty. Ty jsou vydávány společnostmi, které se zabývají prodejem zboží na splátky, a umožní cestovatelům na základě revolvingového úvěru čerpat úvěr opakovaně. O rostoucí oblibě těchto produktů hovoří i rychlost, s jakou narůstá počet cestovních kanceláří akceptujících tyto karty k placení. Kam můžete s nejznámějšími nákupními úvěrovými kartami pro dovolenou vyrazit?

Veškeré informace o spotřebitelských úvěrech naleznete ZDE.

S OK kartou od GE Capital Multiservis můžete například koupit zájezd v cestovních kancelářích Čedok, Firotour, Idealtour, Eximtour a dalších. Výhodou OK karty je také možnost výběru z bankomatu, což zpřístupní nákup zájezdu v libovolné cestovce především proto, že za výběr z bankomatu není majiteli karty účtován žádný poplatek.

Další z řady splátkových společností je Cetelem, který svou kartu nabízí pod názvem Aura. Také tuto kartu máte možnost použít u několika českých cestovních kanceláří. Auru akceptují především menší cestovní kanceláře, mezi něž patří pražské Amiranty Travel, Silentia cestovní kancelář a také Adria Travel. Stejně jako OK kartu lze také Auru použít k výběru hotovosti, ovšem pouze na pokladně některé z poboček Union banky. Tomu odpovídá i poplatek 50 Kč za jeden výběr, který majitele karty rozhodně nenadchne.

Abychom byli kompletní co do výčtu firem, které poskytují klasickou nákupní úvěrovou kartu, nesmíme zapomenout na společnost Homecredit a její kartu YES. Její výhoda oproti konkurenčním kartám tkví v tom, že ji můžete použít kdekoliv, kde akceptují karty Maestro. Takže možnost výběru cestovní kanceláře není v případě této karty vázána pouze na ty, které by měli smlouvu se splátkovou společností. Pokud byste však chtěli zájezd zaplatit v hotovosti, měli byste vědět, že k tomuto účelu není karta Yes příliš vhodná. Poplatek za výběr hotovosti totiž činí 1% z vybírané částky, přičemž minimální poplatek představuje 85 Kč.

Platíte dovolenou vždy ze svého, nebo jste již někdy využili spotřebitelského úvěru či jiné půjčky? Jsou podle vás nabídky úvěrů na dovolenou výhodné?

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz