Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechcete pod stan? Půjčte si na dovolenou

aktualizováno 
Určitě znáte tu situaci. Dovolená za dveřmi, úspory nejsou nijak zázračné a představa, že dovolenou, na kterou se těšíte celý rok, strávíte opět u Berounky, je jaksi skličující. V penězích ovšem problém být nemusí. Když si můžete vzít na splátky televizi, pračku nebo auto, proč si nevzít na splátky také dovolenou? Na trhu se nabízí několik možností a vy jen musíte zvážit, která z nich je vhodná právě pro vás.

K tradičním instrumentům, které jsou vždy připraveny pomoci, patří kontokorentní úvěry a kreditní karty. Výhodou kontokorentních úvěrů je již tradičně kromě jejich okamžité použitelnosti také jedna z nejnižších úrokových sazeb, za kterou si takto rychle můžete peníze půjčit. Roční úrokové sazby se pohybují mezi deseti a patnácti procenty a pokud banka přečerpání zůstatku do kontokorentního úvěru povolí, nemusíte se ani bát nikterak vysokých poplatků, které budete muset platit. Těmto podmínkám bohužel většinou nemohou konkurovat kreditní karty. Vydavatelé kreditních karet si účtují úroky v řádu 15 až 23 procent ročně, což dokáže při vyšších částkách řádně znevýhodnit celou transakci. Rovněž poplatky v řádu několika set korun nejsou pro klienta nikterak výhodné.

Kromě těchto dvou zmíněných produktů se ovšem stále častěji podbízejí cestovatelům také nebankovní společnosti, které se zabývají splátkovým prodejem. Stále častější je také spolupráce větších cestovních kanceláří přímo s bankami, které poskytnou na nákup dovolené zvláštní spotřebitelský úvěr.

Pokud hledáte informace o platebních kartách, naleznete je spolu s články, které se věnují tomuto tématu - PRÁVĚ ZDE.

Například u cestovní kanceláře Fischer můžete v současnosti zaplatit pouze deset procent z ceny dovolené a zbytek je profinancován ze spotřebitelského úvěru, který poskytne Komerční banka. Režim splácení je dohodnut individuálně mezi bankou a klientem a úrokové sazby se pohybují v rozmezí 9,7 až 11,03 procenta, čímž výrazně konkurují i kontokorentním úvěrům. Maximální doba splatnosti je stanovena na čtyři roky.

U dvojky na tuzemském trhu, cestovní kanceláře Čedok, se nabízí cestovatelům hned několik možností nákupu na dluh. Kromě splátkového prodeje společnosti Multiservis je zajímavou nabídkou také spotřebitelský úvěr Sporoservis, který poskytne i zákazníkům jiných cestovních kanceláří Česká spořitelna. Úroková sazba zde činí 19,8% a maximální splatnost činí 6 let. Výhodou Sporoservisu sjednaného v cestovní kanceláři je fakt, že klient nehradí žádné s úvěrem spojené poplatky a ušetří tak několik set korun (500 Kč ročně za vedení úvěrového účtu a 0,2% z objemu úvěru za posouzení žádosti a poskytnutí úvěru).

Jaký je princip těchto úvěrů? Klient vyplní žádost o poskytnutí spotřebitelského úvěru přímo v cestovní kanceláři a ta se spojí s bankou, která žádost o úvěr posoudí. Po vyhodnocení žádosti kontaktuje cestovní kancelář svého klienta a v případě, že je vyhodnocení kladné, s ním sepíše úvěrovou smlouvu. Cestovatel pak již musí jen splácet pravidelné splátky stanovené v úvěrové smlouvě.

Stále oblíbenější jsou také nákupní úvěrové karty. Ty jsou vydávány společnostmi, které se zabývají prodejem zboží na splátky, a umožní cestovatelům na základě revolvingového úvěru čerpat úvěr opakovaně. O rostoucí oblibě těchto produktů hovoří i rychlost, s jakou narůstá počet cestovních kanceláří akceptujících tyto karty k placení. Kam můžete s nejznámějšími nákupními úvěrovými kartami pro dovolenou vyrazit?

Veškeré informace o spotřebitelských úvěrech naleznete ZDE.

S OK kartou od GE Capital Multiservis můžete například koupit zájezd v cestovních kancelářích Čedok, Firotour, Idealtour, Eximtour a dalších. Výhodou OK karty je také možnost výběru z bankomatu, což zpřístupní nákup zájezdu v libovolné cestovce především proto, že za výběr z bankomatu není majiteli karty účtován žádný poplatek.

Další z řady splátkových společností je Cetelem, který svou kartu nabízí pod názvem Aura. Také tuto kartu máte možnost použít u několika českých cestovních kanceláří. Auru akceptují především menší cestovní kanceláře, mezi něž patří pražské Amiranty Travel, Silentia cestovní kancelář a také Adria Travel. Stejně jako OK kartu lze také Auru použít k výběru hotovosti, ovšem pouze na pokladně některé z poboček Union banky. Tomu odpovídá i poplatek 50 Kč za jeden výběr, který majitele karty rozhodně nenadchne.

Abychom byli kompletní co do výčtu firem, které poskytují klasickou nákupní úvěrovou kartu, nesmíme zapomenout na společnost Homecredit a její kartu YES. Její výhoda oproti konkurenčním kartám tkví v tom, že ji můžete použít kdekoliv, kde akceptují karty Maestro. Takže možnost výběru cestovní kanceláře není v případě této karty vázána pouze na ty, které by měli smlouvu se splátkovou společností. Pokud byste však chtěli zájezd zaplatit v hotovosti, měli byste vědět, že k tomuto účelu není karta Yes příliš vhodná. Poplatek za výběr hotovosti totiž činí 1% z vybírané částky, přičemž minimální poplatek představuje 85 Kč.

Platíte dovolenou vždy ze svého, nebo jste již někdy využili spotřebitelského úvěru či jiné půjčky? Jsou podle vás nabídky úvěrů na dovolenou výhodné?

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...

Najdete na iDNES.cz