Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechcete přijít o peníze? Pojistěte se

aktualizováno 
Kdo má dost peněz, nahradí nešťastnou událost obvykle snadno, kdo však s financemi zápolí a nejvíc by pojištění potřeboval, považuje často pojistku za drahou. Co tedy pojistit a jak, kdy nabídce pojišťoven raději odolat?

– Pojištění domácnosti by klienti neměli zaměňovat za pojištění domu, není to stejné. Dům jsou zdi, podlahy, okna, dveře, domácnost pak to, co si mezi čtyři stěny umístíte – elektronika, nábytek, ale i ložní prádlo a zásoby konzerv ve spíži. Ušetřit se dá sjednáním spoluúčasti, ta zajistí pojišťovně, že se na ni nebudete obracet při každé maličkosti, klientovi zlevní pojistné o několik procent.

– Pojišťovna za vás zaplatí škody, které způsobíte někomu jinému. V žádné domácnosti by nemělo chybět takzvané pojištění odpovědnosti za škody způsobené v občanském životě.  Jednoduše by se dalo říci: povinné ručení, které se nevztahuje na řízení auta a na zaměstnání nebo podnikání. Pojistka se dá pro celou rodinu pořídit od cca 500 korun ročně a nahradí milionové škody.

– Kdo má auto, musí mít pojistku ze zákona, takzvané povinné ručení. Pojišťovny volí různá hlediska pro stanovování ceny, a tak by zejména mladí řidiči a řidiči z velkých měst měli dobře vybírat, u koho smlouvu uzavřou.

– Havarijní pojištění je dobrovolné. I na něm se dá trochu ušetřit. Zaprvé kombinací s povinným ručením, což například u České pojišťovny, Generali či Kooperativy sníží cenu o pět procent. Dobří řidiči si mohou troufnout pojistit vozidlo jen proti krádeži a živelním pohromám. S nehodou, kterou by způsobili sami, nepočítají a jinou nehodu pokryje povinné ručení viníka.

– Kdo nemá dost peněz, měl by se vyhnout kapitálovému životnímu pojištění. Pokud potřebuje životní pojistku třeba kvůli úvěru nebo kvůli potřebě zajistit rodinu pro případ své smrti, ušetří, když vybere rizikové životní pojištění. Je však třeba počítat s tím, že k rizikovému pojištění není možné uplatnit daňové úlevy.

– Drobný úraz zvládnete finančně sami, pojistit je třeba ten velký. Říká se tomu pojistka s progresivním plněním. Při malém úrazu pojišťovna vyplatí nízká procenta z nízké pojistné částky, při velkém tělesném poškození pojistnou částku znásobí například čtyřikrát či pětkrát. A progresivní pojistka je levnější.

– Nemocenské pojištění je pro zaměstnance automatické, podnikatelé si volí, zda si ho budou platit či ne. Při rozhodování by mělo hrát roli třeba to, že podnikatelé nemohou uplatnit takzvanou „ošetřovačku“, péči o nemocného člena rodiny.

– Podnikatelům může jako v době nemoci posloužit komerční pojištění denních dávek, zaměstnancům přinese dorovnání do běžného příjmu, protože nemocenská je nižší. Cena pojištění se určuje podle toho, od kterého dne pracovní neschopnosti mají být peníze vypláceny. Optimální jsou pojistky s výplatou od 29. dne pracovní neschopnosti.

– Zdravotní pojištění je ze zákona povinné, klient si však může vybrat mezi devíti zdravotními pojišťovnami tu, která mu vyhovuje. Ve výši pojistného rozdíly nejsou, ústavy se liší tím, co nabízejí svým klientům navíc. VZP například přispívá dětem na fixní rovnátka a ženám na hormonální antikoncepci.

– Zdravotní pojišťovny pracují na systému slev, které se nejčastěji týkají léků, zdravotních pomůcek, cvičení, cestování či pojištění. Seznam najdete na webových stránkách jednotlivých pojišťoven.
 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz