Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechcete zbytečně utrácet? Tak počítejte

aktualizováno 
V českých rodinách by tento rok nemuselo být hůře než loni. Zvlášť v těch, které mají nižší příjmy. Mohou počítat s menšími daněmi, většími důchody, vyšším životním minimem a zvýšenou minimální mzdou. Přesto bude podle odborníků přibývat lidí, kteří se zadluží, protože se jim nedaří vyjít s penězi.
Peněženka, peníze, koruna, rozpočet

Peněženka, peníze, koruna, rozpočet - Peněženka, peníze, koruna, rozpočet | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Deset korun noviny, stovka za nápoje, dvacet korun za pečivo... Podobným způsobem si každý den už třicet let píše důchodce Jiří Horák svoje příjmy a výdaje. Musel s tím začít, když byl kvůli politickému přesvědčení nucen změnit práci a plat mu klesl o třetinu. „Sleduji výdaje už od dvacetikoruny, mám o nich přesný přehled a snadno zjistím, kde se dá ušetřit i kolik nás třeba stála v uplynulých letech dovolená,“ popisuje.

Může jednoduše doložit, jak se změnily ceny benzinu, potravin či rostlo kapesné dětem. „V zápiscích najdu i pohyb úroků v bankách, protože jsme každoročně s manželkou dokázali i nějaké peníze uspořit,“ dodává.

Možná namítnete, že zapisování výdajů a příjmů je nuda. Je, ale jestli máte jen mlhavou představu o tom, za co všechno a kolik vlastně utratíte, asi se vám ušetřit nepodaří. Prvním krokem k úsporám je totiž poznání, kudy peníze odtékají, a pak hledání rezerv. Stačí dvě pomůcky – tužka a papír, případně počítač a jednoduchý program pro domácí účetnictví. Ten se dá pořídit za 500 až 1000 korun nebo stáhnout z webových stránek i zdarma.
 
Ach, ta lákadla!

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Finanční plán: správná cesta k vašim snům
Máte svá tajná, nesplněná přání a chtěli byste je realizovat? Přijde vám však, že nemáte dostatek peněz? Ukážeme vám na modelovém příkladě, jak na to.
Jak může vaše firma ušetřit na daňových rájích?
Je logické, že každý podnikatel se snaží v rámci zákonných možností snížit co nejvíce svoji daňovou povinnost. Jak to udělat co nejefektivněji?
ruka
Dvacet rad pro úspěch v práci
Jak v zaměstnání získáte, co chcete? Mějte jasný cíl, nebuďte skromní a věřte si. A nenechte se odradit, když se vám právě nedaří.

„Největší únik peněz z domácnosti? Přece kvůli nedisciplinovanosti,“ odpovídá finanční analytička společnosti Benefita Miriam Hanáková. „Lidé se přestanou chovat racionálně, neumějí odolat lákadlům a nakupují bez rozmyslu třeba to, co vůbec nepotřebují,“ vysvětluje analytička. „Nejhorší je, že se to stává podle jejich zkušeností spíše lidem, kteří mají nižší a střední příjmy. „Zadlužují se bezhlavě kvůli hloupostem a pak nedokážou splácet,“ míní.

Další hrozbou pro rodinné rozpočty je konzumní styl života. „Rodina třeba neřeší, kde bude o víkendu obědvat, impulzivně zajde do rychlého občerstvení, kde jídlo pro čtyři vyjde třeba na 500 korun. To by stačilo pro tři jídla uvařená doma,“ vypočítává Miriam Hanáková.
 
Malé částky za statisíce

Roční účet za drobné útraty je děsivý. Člověk, který vykouří denně jednu krabičku cigaret za 40 korun, propálí ročně 14 600 korun. Čtyři denní kávy z automatu za 6 korun znamenají útratu více než 6000 korun. Malé sladkosti pro děti ke svačině, dalších několik tisíc korun pryč. Určitě byste našli i jiné věci, kterým nedokážete odolat. Někdy jsou zbytečné výdaje daní za získaný čas.„Vím, že často skočím do večerky nebo za roh do samoobsluhy, kde nakoupím dráže než kdybych vyrazila do supermarketu, ale tam bych ztratila fůru času. Já ale musím nakoupit rychle a tehdy, když se mi to hodí," přiznává manažerka z Prahy Tamara.

Další peníze utíkají pryč jen kvůli tomu, že se vám nechce něco měnit nebo jste pohodlní. Platíte poplatky za dva bankovní účty, i když by vám stačil jeden. Jdete k bankomatu cizí banky, přestože výběr přijde šestkrát dráž než u té vaší. Používáte k volání tarif, který se pro vás nehodí.

Začátek nového roku je správný čas se nad hospodařením s penězi zamyslet a něco změnit. Jak ušetřit v bance, na energiích, telefonu, při nákupech či jak dostat peníze od státu se dozvíte v našem aktuálním tématu.

Snažíte se najít rezervy v rodinném rozpočtu? A pokud ano, jaký způsob je podle vás nejvhodnější? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Kvíz: Víte, jak bezpečně používat platební kartu v zahraničí?

Ilustrační snímek

Destinací, kde se bez hotovosti neobejdete, je jen minimum a přijímání platebních karet v zahraničí je dnes už na...

Kvíz: Znáte cizí měny a víte, kde je výhodně vyměnit?

Ilustrační snímek

Při cestách do zahraničí se určitě vyplatí mít v kapse i nějakou hotovost. Víte, kde výhodně peníze vyměnit? Jaký je...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz