Nechcete zbytečně utrácet? Tak počítejte

aktualizováno 
V českých rodinách by tento rok nemuselo být hůře než loni. Zvlášť v těch, které mají nižší příjmy. Mohou počítat s menšími daněmi, většími důchody, vyšším životním minimem a zvýšenou minimální mzdou. Přesto bude podle odborníků přibývat lidí, kteří se zadluží, protože se jim nedaří vyjít s penězi.
Peněženka, peníze, koruna, rozpočet

Peněženka, peníze, koruna, rozpočet - Peněženka, peníze, koruna, rozpočet | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Deset korun noviny, stovka za nápoje, dvacet korun za pečivo... Podobným způsobem si každý den už třicet let píše důchodce Jiří Horák svoje příjmy a výdaje. Musel s tím začít, když byl kvůli politickému přesvědčení nucen změnit práci a plat mu klesl o třetinu. „Sleduji výdaje už od dvacetikoruny, mám o nich přesný přehled a snadno zjistím, kde se dá ušetřit i kolik nás třeba stála v uplynulých letech dovolená,“ popisuje.

Může jednoduše doložit, jak se změnily ceny benzinu, potravin či rostlo kapesné dětem. „V zápiscích najdu i pohyb úroků v bankách, protože jsme každoročně s manželkou dokázali i nějaké peníze uspořit,“ dodává.

Možná namítnete, že zapisování výdajů a příjmů je nuda. Je, ale jestli máte jen mlhavou představu o tom, za co všechno a kolik vlastně utratíte, asi se vám ušetřit nepodaří. Prvním krokem k úsporám je totiž poznání, kudy peníze odtékají, a pak hledání rezerv. Stačí dvě pomůcky – tužka a papír, případně počítač a jednoduchý program pro domácí účetnictví. Ten se dá pořídit za 500 až 1000 korun nebo stáhnout z webových stránek i zdarma.
 
Ach, ta lákadla!

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Finanční plán: správná cesta k vašim snům
Máte svá tajná, nesplněná přání a chtěli byste je realizovat? Přijde vám však, že nemáte dostatek peněz? Ukážeme vám na modelovém příkladě, jak na to.
Jak může vaše firma ušetřit na daňových rájích?
Je logické, že každý podnikatel se snaží v rámci zákonných možností snížit co nejvíce svoji daňovou povinnost. Jak to udělat co nejefektivněji?
ruka
Dvacet rad pro úspěch v práci
Jak v zaměstnání získáte, co chcete? Mějte jasný cíl, nebuďte skromní a věřte si. A nenechte se odradit, když se vám právě nedaří.

„Největší únik peněz z domácnosti? Přece kvůli nedisciplinovanosti,“ odpovídá finanční analytička společnosti Benefita Miriam Hanáková. „Lidé se přestanou chovat racionálně, neumějí odolat lákadlům a nakupují bez rozmyslu třeba to, co vůbec nepotřebují,“ vysvětluje analytička. „Nejhorší je, že se to stává podle jejich zkušeností spíše lidem, kteří mají nižší a střední příjmy. „Zadlužují se bezhlavě kvůli hloupostem a pak nedokážou splácet,“ míní.

Další hrozbou pro rodinné rozpočty je konzumní styl života. „Rodina třeba neřeší, kde bude o víkendu obědvat, impulzivně zajde do rychlého občerstvení, kde jídlo pro čtyři vyjde třeba na 500 korun. To by stačilo pro tři jídla uvařená doma,“ vypočítává Miriam Hanáková.
 
Malé částky za statisíce

Roční účet za drobné útraty je děsivý. Člověk, který vykouří denně jednu krabičku cigaret za 40 korun, propálí ročně 14 600 korun. Čtyři denní kávy z automatu za 6 korun znamenají útratu více než 6000 korun. Malé sladkosti pro děti ke svačině, dalších několik tisíc korun pryč. Určitě byste našli i jiné věci, kterým nedokážete odolat. Někdy jsou zbytečné výdaje daní za získaný čas.„Vím, že často skočím do večerky nebo za roh do samoobsluhy, kde nakoupím dráže než kdybych vyrazila do supermarketu, ale tam bych ztratila fůru času. Já ale musím nakoupit rychle a tehdy, když se mi to hodí," přiznává manažerka z Prahy Tamara.

Další peníze utíkají pryč jen kvůli tomu, že se vám nechce něco měnit nebo jste pohodlní. Platíte poplatky za dva bankovní účty, i když by vám stačil jeden. Jdete k bankomatu cizí banky, přestože výběr přijde šestkrát dráž než u té vaší. Používáte k volání tarif, který se pro vás nehodí.

Začátek nového roku je správný čas se nad hospodařením s penězi zamyslet a něco změnit. Jak ušetřit v bance, na energiích, telefonu, při nákupech či jak dostat peníze od státu se dozvíte v našem aktuálním tématu.

Snažíte se najít rezervy v rodinném rozpočtu? A pokud ano, jaký způsob je podle vás nejvhodnější? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Kvíz: Uměli byste zkrotit dluhy?

Ilustrační snímek

Patříte mezi ty, kteří si půjčky neberou a na splátky nenakupují? Nebo vám naopak dluhy začínají přerůstat přes hlavu?...

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Podvodná práce na český způsob

Ilustrační snímek

Poohlížíte se po nové pozici? Je slibované místo atraktivní, plat vyšší a benefity hodnotnější? Dejte pozor, aby tomu...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Kurzy.cz Letošní sezona byla pro české pěstitele ovoce extrémní. Hlavně pěstitele jablek potrápily vysoké teploty a sucho. Jablk...

Najdete na iDNES.cz