Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci tlačit banky ke zdi

aktualizováno 
Náměstek ministra financí Tomáš Prouza se nedávno se svým šéfem pustil do boje s bankami a jejich způsobem zpoplatňování služeb. Volbu Banky roku 2005 si ujít nenechal.

Co si myslíte o projektu Banka roku?

 • Sleduji ho od začátku a záviděl jsem Petru Stuchlíkovi, že to dokázal dát dohromady. Obecně si myslím, že je to dobrý projekt, lidé díky tomu přemýšlejí, co se na trhu změnilo, kam se posouvá.

Přijdete se podívat na vyhlášení?

 • Kdybych nebyl v zahraničí, tak bych přišel rád.

Není to trochu v konfliktu se současnou situací, kdy je ministerstvo financí mírně řečeno v rozporu s bankami?

 • Ono to není ministerstvo financí versus banky, kde jedna strana musí porazit druhou. Je to legitimní debata o tom, co se má změnit. Znám spoustu rozumných bankéřů, se kterými se dá mluvit. Ještě nikdy se mi nestalo, že by některý přešel na druhou stranu chodníku, když mě vidí. Máme stejné zájmy.

V poslední době to ale vypadá, že se roztržka s bankami posunula do sféry emocí. Vy tvrdíte, že od bankovní asociace nepřichází odezva, oni zase, že je tlačíte ke zdi memorandem...

 • Emoce v tom z naší strany určitě nejsou. Je to spor, ve kterém jedni říkají: pojďme si sednout ke stolu a dohodnout se na společném řešení a rozumných změnách a jiní říkají: jen přes naši mrtvolu. Byli bychom rádi, kdyby to šlo cestou samoregulace bank.

Banky ale tvrdí, že samoregulační proces už zahájily samy od sebe...

 • Některé toho udělaly hodně. Od České bankovní asociace slyším spoustu krásných slov, ale konkrétní odpovědi nedostaneme.

Je jasné, že banky nechtějí přistoupit na sjednocení názvů produktů a služeb, což je jedna z věcí, na kterých vám záleží. Argumentují tím, že kdyby se všechny produkty jmenovaly stejně, nemusela by tu existovat konkurence. Co si o tom myslíte?

 • To jsou oblíbené argumenty tiskových mluvčí bez jakékoli relevance. Myslím, že samotní bankéři tu logiku pochopili. Šlo o to stanovit rozsah těch produktů. Chtěli jsme se bavit o transakcích, které používá třeba osmdesát procent klientů. Když jsme toto projednávali u kulatého stolu, sedělo tam třicet bankéřů a žádný neprotestoval.

Stále trváte na tom, že český bankovní trh připomíná unavené gentlemany sedící v parném letním dni na lavičce?

 • Ano. Subjektů je tu sice dostatek, na trh může vstoupit prakticky kdokoli, ale v jednotlivých produktech konkurence chybí.

Co vám ještě vadí?

 • Nejvíc mi vadí, že nabídky bank nelze jednoduše srovnat. Často ty podmínky nejsou dostatečně transparentní. Konečnou cenu nějakého produktu si musíte na výpisu dopočítat z několika subpoložek. Když si berete hypotéku, musíte si u většiny bank otevřít běžný účet, což často nutí klienta změnit banku, aniž chce. Přechod do jiné instituce je drahý a trvá dlouho.

I jinde se platí za odchod z banky, nemyslíte?

 • Například v Itálii poplatky zrušili tuším soudním příkazem. Obecně ale banka, která zpoplatňuje odchod klienta, vytváří dojem, že se o klienty bojí, a proto jim staví hráz.

To, že některé banky zpoplatňují zrušení účtu, může být dáno podle některých odborníků úzkou škálou bankovních produktů, které čeští klienti využívají. Nezbývá jim než utržit na základních produktech.

 • Já vám odpovím otázkou. Myslíte, že je to proto, že Češi sofistikovanější produkty nechtějí, nebo proto, že není v zájmu bank jim je nabízet? Pro banky je jednodušší a výhodnější nechat ležet peníze klientů na běžných účtech než jim nabídnout produkt na vyšší úrovni, protože tam jsou vyšší marže.

Jaké další kroky plánujete?

 • Teď odejde další dopis ministra panu Kavánkovi, ve kterém se budeme snažit dohodnout na memorandu. Pokud nebude odezva, vláda bude muset přikročit k legislativním krokům, i když zdůrazňuji, že to je extrémní řešení
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz